| sorinadiet a întrebat:

Crede cineva in "deochi"?

Răspuns Câştigător
| vio a răspuns:

Eu da... mi se face rau intr-un fel aparte...numa cine nu-i patit nu crede...

14 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Babele si ignorantii.

cami
| cami a răspuns:

Http://www.cenaclu.intelepciune.ro/de_deochi_pentru_radun_128.html

Mi-l mai canta mama cand era mica.:))

| Silvia a răspuns:

Nu stiu...nu cred laughing

| Contrast a răspuns:

Ceea ce nu crezi nu te poate atinge...fiind vorba de superstitii...

| yadora a răspuns:

Da cred in deochi...fiindca eu mi-am deocheat propriul copil...asa ca nu e de joaca cu asa ceva; multi mor din aceasta cauza fiindca deochiul este o descarcare de energie asupra unei persoane si cu reactii adverse destul de periculoase.

| floricel_5586 a răspuns:

Inclusiv medicii cred ca exista deochi! cum sa nu credem noi?

| plangacioasa a răspuns:

Da... mi s-a intamplat...winking

| Lary a răspuns:

Daca nu ma simt bine sau ma simt trista si imi vine sa plang mama sau tata ma descanta si imediat imi trece...deci in concluzie... da cred in deochi.

| DarkBlood32 a răspuns:

Mda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu...nu cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu.stateam candva la poarta si unul striga la altul ce se chinuia cu un cal; ba vasile stii TATAL NOSTRU? da ma. zice ala. spunel calului.mama, gandeam eu ce faza tare. il vad pe tip ca se apropie de cal si sopteste la ureche. dupa aia calul pleaca linistit, nu mai facea figuri deloc.eu am zis ca e vrajeala da...chiar s-a intamplat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca de deochi se lovesc doar acei care cred in el... Cei care nu cred, nu il vor numi niciodata deochi. Eu una, cred ca o simpla privire sau un cuvant, nu sunt de ajuns ca sa se intample ceva rau. Deci nu mi-as pune niciodata problemele in spatele "deochiului".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Floricel: Care medici? Aia de la circa, de la tara? Medicii nu cred nici in deochi, nici in tratamente naturiste. Medicina e o stiinta, nu vrajeala?

| sorinadiet explică:

Intrebarea mi-a venit pe...clape cand am citat un proverb vechi: "vorba buna, ca si cea rea, nu dau ocol, merg de-a dreptul"...si mi-a venit in minte starea pe care o ai, nu de furie sau de suparare la vorba rea, si nici de bucurie, impaunare, la cea buna, ci...asa... o stare de sfarseala...careia ii ia mult timp sa treaca... de altfel aceeasi stare ca atunci cand te priveste cineva, si, sub privirea aceea, subconstientul gaseste ceva nedeslusit, bun sau rau, ...care il tulbura