| Morphines a întrebat:

Credeți această nouă teorie?

„O echipă de cosmologi speculează că Universul s-a format din resturile ejectate atunci când o stea 4-dimensională s-a prăbuşit într-o gaură neagră. Acest nou scenariu postulat de cercetători ar explica de ce cosmosul pare să fie atât de uniform în toate direcţiile."

28 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

PAi ce sa zic, depaseste puterea mea de intelegere si trebuie sa o cred, pana cand o alta echipa de cosmologi va specula ca Universul s-a format din resturile ejectate atunci cand o stea 3, 14-dimensionala (pidimensionala) s-a prabusit intr-o gaura albastra cu dungi verzi. Dar poate pana atunci cosmosul nu va mai fi la fel de uniform decat in cateva directii.

| Dreamer a răspuns:

Nimic nou, daca asta este teorie eu sunt popa. Raman vechiile probleme si cele mai importante. Asadar, in aceasta asa zisa,, teorie'' : acea stea de UNDE a aparut, gaura neagra CUM a aparut, CE a aparut mai intai, cele 3 dimensiuni SAU timpul SAU toate deodata?! Aici avem nevoie de teorii, la inceputul inceputului, cat despre ceea ce a urmat putem sa inventam enspe mii de teorii.

PS: Inceputul este ceea ce ne intereseaza si mai ales ceea ce a fost inainte de inceput....pana atunci vorbim sa ne aflam in treaba.

| Wehrmacht a răspuns:

Stai asa...si steaua aia+gaura neagra cum au aparut? Ca pana la urma asta este scopul "suprem".Sa aflam cum a aparut totul.Nu sa spunem ca era deja ceva aparut din nimic.

| Morphines explică (pentru Wehrmacht):

Exact, cosmologii ăștia mai mult ne afundă în întrebări fără răspunsuri happy

| RAY a răspuns:

Nu-i teorie e o ipoteza

| Morphines explică (pentru RAY):

Da, s-a mai zis.
O speculație, nu contează, am ridicat-o la rang de întrebare.

| Mădă0611 a răspuns:

Care "Univers"? laughing Acea stea de unde era?

| Morphines explică (pentru Mădă0611):

Asta mă întrebasem și eu. laughing)

| sublime89 a răspuns:

Interesanta teorie. N-am mai auzit pana acum conceptul de stea 4-dimensionala. Oricum, ar ramane intrebarea de unde era steaua aia, si daca mai erau multe altele ca ea in acel alt univers. Daca erau muliarde de astfel de stele si fiecare s-a prabusit la fel atunci ar insemna ca mai sunt miliarde de universuri ca al nostru. De parca nu eram destul de mici si asa laughing

| Morphines explică (pentru sublime89):

laughing Exact, oricum ciudată speculo-teoria big grin

| OoBunnyoO a răspuns:

Este posibil, o sa astept pana o demonstreaza.

| Morphines explică (pentru OoBunnyoO):

Unii doar speculează, aruncă vorbe, dar nu se și obosesc să aducă argumente veridice...

| Exilee a răspuns:

Imi pare rau, prea multe speculatii/ipoteze incerte etc...
Ramane de vazut happy

| ErrorFound a răspuns:

Mda...
Este un scenariu posibil, dar cand vorbim de dimensiuni superioare trebuie sa ne referim la frecvente mai inalte, nu neaparat la o lume paralela(doar ca sa stii).
Frecventa lumii tridimensionale: 7. 23mhz=Ohm
De fapt, nu cred ca este o teorie ci o speculatie dar nu poate fi exclusa.
Bafta in continuare!

| Morphines explică (pentru ErrorFound):

Îți dai seama, eu doar am pus întrebarea, nu da vina pe mesager laughing)
Baftă și ție!

| Darkmagic a răspuns:

rolling on the floor
E prima oara cand aud de un obiect supermasiv in...4 dimensiuni.
A patra dimensiune cred ca este prostia celor care au speculat asa ceva, ca teorie nu e. big grin

Universul este "atât de uniform în toate direcţiile" datorita fenomenului numit inflatie.
E dificil de explicat aici, iar ideea e sa stiu cam cata fizica cunosti tu, pentru a nu scrie 80-100 de randuri despre INFLATIE, si apoi sa-mi spui: "Nu am inteles nimic!"... happy

| Morphines explică (pentru Darkmagic):

Crede-mă, înțeleg tot și sunt extrem de flexibil în ceea ce privește explicațiile laughing
Ai dreptate, mi se pare o aberație, poate nu este, dar „4-dimensional"?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e sa punem la socoteala ca si tu faci parte din acest univers care ar fi arborele tau genealogic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e uniform. Nici planetele nu-s la fel. Galaxiile sunt și mai diferite.
Dacă te referi că e etern în sensul de uniform, fără colțuri, da, așa o fi.
Dar să nu uităm că dimensiunile pot să se continue. Doar vorbim de Univers, nu? Așa cum nu putem vorbi despre el ca despre o formă geometrică, ci ca un segment deschis în orice capăt.
În momentul în care, prin absurd cred eu, se va descoperi originea, se va pune capăt la prima parte a segmentului, cealaltă continuându-se.

| Morphines explică (pentru anonim_4396):

Vom vedea, toate-s alambicate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Morphines):

Dacă ai imaginație, cu toate ideile astea culese poți scrie ceva propriu, că și așa sunt atâtea variante...

| Morphines explică (pentru anonim_4396):

Există aplicabilitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt singurul care am citit "resturile ejaculate"?

| Medema a răspuns:

Asta nu e o teorie e o speculatie! Adica o parere din partea unor oameni!

| Morphines explică (pentru Medema):

Ai înțeles la ce am vrut să mă refer.
Dar nu niște oameni oarecare.

| Faruece a răspuns:

Nu se stie sigur ce s-a intamplat, si nu se va stii pana cand noi vom muri, deci...

| Morphines explică (pentru Faruece):

Foarte posibil...