| AvalohAlyn a întrebat:

Ce credeți despre Iisus?

Răspuns Câştigător
| Michael11 a răspuns:

S-a nascut intr-un sat din Orientul Apropiat in urma cu 2000 de ani. A crescut intr-un alt sat pana la varsta de 30 de ani, muncind intr-un atelier de tamplar, dupa care trei ani si jumatate a umblat ca si predicator calator. N-a avut nici o casa, n-a avut nici o familie, n-a avut nici o slujba publica, n-a studiat la nici o universitate, n-a calcat in nici unul din marile orase ale lumii, n-a calatorit mai mult de 250 de kilometri de locul unde s-a nascut, nu a avut nici o diploma. Din tinerete, opinia publica s-a ridicat impotriva Lui. Prietenii L-au parasit. Cel mai apropiat al lui s-a lepadat de El, un alt ucenic l-a vandut. A fost dat in mana dusmanilor, a fost batjocorit, a fost judecat si a fost omorat pe o cruce intre doi talhari. A murit si a fost ingropat intr-un mormant de imprumut prin mila unui prieten. Douazeci de secole s-au scurs si astazi, El este piatra centrala a rasei umane. Putem afirma cu toata convingerea ca toate armatele care au marsaluit vreodata, toate navele care au fost construite, toti regii, printii si presedintii lumii, nu au afectat asa de puternic viata omului ca si aceasta singura viata. Nu a scris nici un rand, dar cartile care s-au scris despre El se gasesc in bibliotecile din lumea intreaga. Nu a compus nici un vers, dar El este subiectul celor mai multe cantece care s-au scris vreodata. Nu a fondat nici o universitate, dar nici o scoala din lume nu se poate mandrii cu atatia ucenici pe bancile ei cati are El. Nu a comandat nici un soldat, nu a condus nici o armata, dar nici un general de osti nu a cucerit atatea inimi rebele fara nici macar un singur foc de arma si nu a avut atatia voluntari sub steagurile lui, cati are El. Numele marilor oameni de stat ai Europei, ai Asiei, ai Americii, a filozofilor, a revolutionarilor, a anarhistilor, au aparut pentru o vreme si au disparut, dar numele Lui straluceste cu fiecare generatie mai puternic, pentru ca Pilat nu l-a putut ucide, mormantul nu l-a putut fereca, moartea nu l-a putut invinge. El sta in gloria cerurilor, este adorat de sfinti, este venerat de ingeri, este temut de diavol, este proclamat de Dumnezeu Tatal ca Domnul Domnilor si Imparatul Imparatilor. Si numele Lui nu este altul decat Isus Cristos.

| Florazul15 a răspuns (pentru Michael11):

Crezi ca a fost sarac daca avea slujba de tamplar? Am citit ca era o slujba bine platita

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Numai lucruri bune.

| Celcestietot a răspuns:

Și-a dat viața ca să avem șansa la mântuire, a fost o persoană cu o moralitate extraordinară și bineînțeles că fiul lui Iahve. După atâtea secole de la moartea Sa, Iisus încă mai este în inimile oamenilor.