| StripperRaoul a întrebat:

Credeti in viata de după sau sunteti asa gen habar n-am!? Multi zic mori si gata ce rai sau iad. Altii care vb cu morti, medium ma refer si spun lucruri pe care doar persoana cumoscuta mortului le stie, nu zice ca e iad sau rai ci pur si simplu o lumina si un infinit.

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Hmmm... nu se poate ști dacă există viață după moarte sau ce fel de viață după moarte există.

| halogen001 a răspuns:

Nu exista nimic dupa moarte. Omul e o vietuitoare, deci e o forma efemera de organizare a materiei si nu exista nimic care sa ramana dupa moarte. Raiul, Iadul si zeii sunt doar niste povesti primitive folosite cu succes la inselarea naivilor creduli si nestiutori. Un zeu atorputernic daca ar exista, atunci atat omul cat si tot ce poate face omul ar fi egal cu zero pentru zeu, deci zeul nu ar avea de ce sa faca omul, sa fie interesat de om, sa-l ajute, sa-l rasplateasca sau sa-l pedepseasca pe om. La fel si sufletul e o fantezie. Daca ar exista un suflet nemuritor, imaterial care controleaza omul, atunci afectarea creierului in urma bolilor, accidentelor si substantelor chimice de tipul alcoolului, drogurilor... nu ar trebui sa modifice comportamentul omului si nici nu ar trebui sa existe pierderi de memorie. In realitate exact asa se intampla, modificare de comportament si pierderi de memorie, deci sufletul separat de creier nu controleaza omul si nu-i furnizeaza omului nici un fel de informatii. Ce e atunci sufletul pentru om? E nimic, e ceva fara nici o legatura cu omul. E doar o fantezie folosita pentru inselarea naivilor. Creierul conduce omul si contine toate informatiile dobandite de om cu ajutorul simturilor. Dupa moarte, creierul inceteaza sa mai functioneze si s-a terminat cu sufletul si cu viata vesnica.

| CostinAlamariu a răspuns:

Da cred în viata de după

| Brizbriz a răspuns:

Am un prieten care a spus o vorba:
"refuz sa cred ca nu e nimic dupa moarte"
eu personal am vauzut niste chestii... nu am de gand sa vorbesc despre ele, dar am vazut

iar biserica si religia sunt BAZATE pe frica de moarte, tot ce fac, si toata ideologia, sunt bazate pe faptul ca, sunt "vandute" prostimii ca sa le "scarpine" frica de moarte

deci, nu pot sa iti raspund, daca exista sau nu, eu personal cred ca exista... DAR, stai sa iti dau un adevar absolut, ABSOLUT... CATEGORIC ABSOLUT:

dupa ce mori, daca nu dispari de tot, atunci
TOTUL, ABSOLUT TOTUL V-A FI **ABSOLUT** DIFERIT

| seth2016 a răspuns:

>> o lumina si un infinit
Cred ca a ajuns intr-o gaura neagra. Cade in ea si nu se mai opreste laughing.

Dar informatia cuantica nu e distrusa nici macar de gaura neagra. Asa ca poate fi stransa de un receptor cuantic special si viata poate fi recreata.

| trophin a răspuns:

Eu zic ca exista ceva, reincarnare (budism), viata asta a fost un iad, viata viitoare va fi un rai sau iad (creștinism) și voi avea 15 neveste (islamism)

| Manciu_Emil_1976 a răspuns:

Iulie | halogen001 a răspuns:
Nu exista nimic dupa moarte. Omul e o vietuitoare, deci e o forma efemera de organizare a materiei si nu exista nimic care sa ramana dupa moarte...-... Daca ar exista un suflet nemuritor, imaterial care controleaza omul, atunci afectarea creierului in urma bolilor, accidentelor si substantelor chimice de tipul alcoolului, drogurilor... nu ar trebui sa modifice comportamentul omului si nici nu ar trebui sa existe pierderi de memorie. In realitate exact asa se intampla, modificare de comportament si pierderi de memorie, deci sufletul separat de creier nu controleaza omul si nu-i furnizeaza omului nici un fel de informatii. Ce e atunci sufletul pentru om? E nimic, e ceva fara nici o legatura cu omul. E doar o fantez...
- - ---Răspuns :. Ce legătură ar exista între suflet-controlul omului- funcționarea creierului?!
Mă refer din punct de vedere științific, bineînțeles, că doar sunteți o mulțime de atei inteligenți pe-aici. Sau te-ai certat cu ei și-acum discreditezi ateismul, debitând elucubrații pseudoștiințifice?