| Meme10Meme a întrebat:

Credeti ca ar fi normal sa fie clonati oameni? Eu nu.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut.
Consider ca tehnologia ne poate fi de mare folos. Insa daca te referi la clonarea omului si lansand clona sa traiasca printre noi ca un om normal nu mi s.ar parea un lucru bun fata de cel real. Dar totusi hai sa comparam avantajele si dezavantajele acestei tehnologii:
1. Avantaje:
• Una dintre aplicatiile majore ale clonarii este tratamentul bolilor care nu sunt usor de vindecat. Putem profita de cunostintele noastre extinse in ceea ce priveste dezvoltarea, in special etapele incipiente, si le putem aplica la medicina regenerativa.
• Celulele clonate prin transfer nuclear de celule somatice (SCNT) contribuie foarte mult la procesele de cercetare atiintifica, servind drept celule model pentru a investiga cauza bolii și ca sistem de testare a diferitelor medicamente.
• Mai mult, celulele produse prin aceasta metodologie pot fi utilizate pentru transplant sau pentru crearea de organe. Acest domeniu al medicinei este cunoscut sub numele de medicina regenerativa.
• Celulele stem revolutioneaza modul in care tratam anumite boli. Medicina regenerativa permite transplantul autolog de celule stem, eliminand riscul de respingere de catre sistemul imunitar al persoanei afectate. In plus, poate fi folosit pentru producția de plante sau animale.
• Crearea de replici identice ale individului de interes. Poate fi folosit pentru a recrea animale disparute. In cele din urma, este o alternativă la infertilitate.

2. Dezavantaje:
- Probleme etice
• Principalele dezavantaje ale clonarii provin din opiniile etice din jurul procedurii. De fapt, clonarea multor tari este interzisa legal.
• De cand clonarea celebrei oi Dolly a avut loc in 1996, multe controverse au inconjurat problema acestui proces aplicat la oameni. Diferiti universitari au luat pozitii in aceasta dificila dezbatere, de la oameni de stiinta la avocati.
• In ciuda tuturor avantajelor pe care le are procesul, oamenii care sunt impotriva acestuia sustin ca fiinta umana clonata nu se va bucura de o sanatate psihologica medie si nu se va putea bucura de beneficiul de a avea o identitate unică si irepetabila.
• In plus, ei sustin ca persoana clonată va simti ca trebuie sa urmeze un model de viata specific al persoanei care a dat nastere lor, astfel incat sa poata pune la indoiala liberul lor arbitru. Multi considera ca embrionul are drepturi din momentul conceptiei si, modificarea acestuia inseamna incalcarea lor.
• In prezent s-a ajuns la urmatoarea concluzie: din cauza succesului slab al procesului la animale si a riscurilor potentiale pentru sanatate pe care le prezinta atat copilului, cat si mamei, nu este etic sa incercam clonarea umana din motive de siguranta. Poate in viitor vom incerca.
- Probleme tehnice
• Studiile efectuate pe alte mamifere ne.au permis sa concluzionam ca procesul de clonare duce la probleme de sanatate care duc in cele din urma la moarte.
• Clonand un vitel din gene luate de la urechea unei vaci adulte, animalul clonat a suferit probleme de sanatate. La doar doua luni, tanarul vitel a murit din cauza problemelor cardiace si a altor complicatii.
• Din 1999, cercetatorii au reusit sa observe ca procesul de clonare duce la interferente cu dezvoltarea genetica normala a indivizilor, provocand patologii. De fapt, clonarea de oi, vaci si soareci raportata nu a avut succes: organismul clonat moare la scurt timp dupa nastere.
• In celebrul caz al clonarii oilor Dolly, unul dintre cele mai importante dezavantaje a fost imbatranirea prematura. Donatorul nucleului folosit pentru a crea Dolly avea 15 ani, asa ca oaia clonata s-a nascut cu caracteristicile unui organism din acea varsta, ducand la deteriorarea rapida.

In concluzie, aceasta tehnologie ne.ar fi de mare folos atata timp cat sunt respectate niste reguli special facute pentru acest domeniu. Deocamdata tehnologia si evolutia nu ne permite sa ducem la bun sfarsit operatiuni de succes in ce priveste clonarea. In viitor cu siguranta vom vedea rezultate foarte bune.

| Meme10Memu a răspuns (pentru anonim_4396):

Acei oameni au crezut ca construirea turnului Babel va avea rezultate foarte bune. Au zis "inca" pana au fost siliti de imprejurari sa abandoneze complet proiectul. La fel va fi si cu proiectele astea legate de clonare, etc. Pentru ca exista Iehova Dumnezeu care a creat omul si care doar El va rezolva cu adevarat problemele omenirii si nu omul cu stiinta lui limitata.

Cartea biblica Geneza capitolul 11.

www.jw.org.

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Desigur,intelectuali,cam 2% din populatia romaniei

| Meme10Meme explică (pentru RAY):

De fapt, 0.1%=]]

| RAY a răspuns (pentru Meme10Meme):

Fii calm ca nu esti in lista aia

| Meme10Meme explică (pentru RAY):

Probabil nici tu nu esti=[[[[

| RAY a răspuns (pentru Meme10Meme):

Daca ma nasteam si traiam in Germania, eram

| Meme10Meme explică (pentru RAY):

E vina sistemului, nu a noastra. Bine, acum serios vorbind, eu citesc multe carti si sunt interesat de politica, istorie, geografie, etc. Deci cred ca pot fi considerat mediu din punct de vedere al intelectualitatii.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cum, nu?! Adică, nu te-ai bucura să mai fie încă un Ray, încă un Dany1988, un CristideBucuresti etc? sad

| Meme10Memu a răspuns:

O clona nu e aceeasi persoana cu persoana de origine. Legat de partea strict organica, clonarea s-ar face pentru ca clona sa devina donatoare de organe pentru persoana de origine.

Doar Iehova Dumnezeu va rezolva cu adevarat problemele de sanatate ale oamenilor in imparatia Lui Dumnezeu care va veni si pe pamant. Atunci oamenii nu se vor mai imbolnavi si nu vor mai muri. Nu va fi nevoie de clone.

Apocalipsa ( Revelatia ) 21:4:"El va șterge orice lacrimă din ochii lor+ și moartea nu va mai fi.+ Nici jale, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi.+ Lucrurile de odinioară au trecut".

Pentru mai multe detalii vizitati www.jw.org.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Părerea mea e categoric NU. Oamenii trebuie să rămână unici nu să li se facă niște copi. La fel gândesc și în cazul animalelor.

| AlaSwek a răspuns:

Salurare.
Termenul de clonare, apare la obiecte, în niciun caz la oameni. Aceștia nu pot fi clonati, si nu ar fi normal să se poată asa ceva, fiecare om este unic prin felul lui. Cheers!

| Meme10Meme explică (pentru AlaSwek):

De-aia sunt impotriva ei.