| Marck94 a întrebat:

Mai sunt oameni care poarta aparate auditive sa vorbeasca normal ca toata lumea? Sau dupa cum aud ei si vorbesc asa gresit? Credeti ca aparatele auditive sunt de folos sa te ajute sa vorbesti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aparatele auditive nu te ajuta sa vorbesti ci sa auzi. Si daca auzi bine si vorbesti bine. Oricum, el se aude in el ce vorbeste pentru ca simte vibratiile. Problema vine poate si de la organul de vorbire care este afectat de ceva problema.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Aparatele auditive te ajuta sa azi pentru problemele de comunicare apelezi la un logopet. Dacai ai deficit de auz recomand sa-ti faci o audiograma, abia apoi un aparat.