| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca ar trebui schimbata definitia gravitatiei? Momentan, ea e vazuta ca pe o forta, dar in realitate nu e o forta, ci o curbura in spatiu-timp creata de un corp(ce are o masa) si face ca alte obiecte,, sa alunece" catre ele.

Răspuns Câştigător
| Steregoi a răspuns:

Corect, nestiind cauza gravitatiei cercetatorii nu pot face lucruri care sa contracareze gravitatia prin antigravitatie. Cred ca ei ar trebui pentru inceput sa faca un balon de marimea Lunii pentru inceput. Sau mai bine sa creeze o minge de materie de marimea Lunii din energie imateriala. Sau macar o bila cu un diametru de un centimetru. Ei au vazut doar cum se formeaza perechi de electroni-pozitroni din fotoni. De la perechi la o bila e cale lunga.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu trebuie confundata cauza cu efectul!
Efectul este forta gravitationala.
Cauza exacta inca nu este cunoscuta, de aceea nu s-a inventat inca anti-gravitatia. happy

| Steregoi a răspuns (pentru Bula):

Corect, nestiind cauza gravitatiei cercetatorii nu pot face lucruri care sa contracareze gravitatia prin antigravitatie. Cred ca ei ar trebui pentru inceput sa faca un balon de marimea Lunii pentru inceput. Sau mai bine sa creeze o minge de materie de marimea Lunii din energie imateriala. Sau macar o bila cu un diametru de un centimetru. Ei au vazut doar cum se formeaza perechi de electroni-pozitroni din fotoni. De la perechi la o bila e cale lunga.

| Steregoi a răspuns:

Si cum arata curba aceea cand vorbim despre Pamant?

| DomnulMacaroana a răspuns:

Depinde de context. Daca iei in calcul gravitatia in viata de zi cu zi, nu trebuie vazuta ca altceva decat o forta.
Daca calibrezi sateliti gps unde modelul newtonian da erori, atunci da, se foloseste. modelul relativist.
Nu trebuie sa fii Einstein ca sa stii cum sa jonglezi.