| Antipaticu a întrebat:

Credeti ca religia e cauza tuturor razboaielor din ziua de azi, cauza crizei economice?

Răspuns Câştigător
| ramona30 a răspuns:

Pana pe la 1500 (cel mult) religia cauza multe razboaie, dar in prezent nu cred ca religia mai este cauza razboaielor. Poate cea islamica mai cauzeaza unele actiuni violente. La fel, criza economica nu are nicio legatura cu religia.

29 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Oricât de anti-religie pot să fiu n-aș putea să zic că religia e cauza tuturor războaielor (deși au existat și războaie din cauza religiei), războaiele sunt setea de bani, setea de mai mult, o prostie pe scurt, una mai mare și decât religia de mii de ori.
În schimb cred că indirect s-ar fi putut să contriubuie la criză, nu a pornit de la religie dar totuși religia într-un fel a întreținut criza. De ce? Creștinii se gândesc că le pică din cer dacă se roagă. De ce să muncească în plus când oricum criza e mâna lui Dumnezeu și el decide ce și cum? Merg pe principiul ăla „așa să ne fie când ne-o fi mai rău", cea ce e penibil.
http://www.youtube.com/watch?v=bE2r7r7VVic&ob=av2e

Răspuns utilizator avertizat
| Angel0 a răspuns:

Doar un ateu juvenil scolit pe TPU ar putea gandi asa ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| ROBERT89 a răspuns (pentru Antipaticu):

Sau un un intelept.Nu ma cert cu cei ca tine.Este pierdere de timp.Nu este nici macar amuzant.

Răspuns utilizator avertizat
| ROBERT89 a răspuns (pentru Antipaticu):

Aia nu este intrebare. Sper ca glumesti cu seriozitatea.

Răspuns utilizator avertizat
| Angel0 a răspuns (pentru SaintOcea):

Corecteaza-ti te rog accentul "ar puti ", domnule de la Iasi.
Norocul tau este ca ai parintii patroni care-ti platesc taxele si examenele, ca de nu ratatul din tine era poate de alta parere.

Răspuns utilizator avertizat
| conu a răspuns (pentru SaintOcea):

Mesi,dar ce am scris e bazat pe realitate, exemplu:Cruciade, Războaiele religioase în Franţa.

| conu a răspuns (pentru conu):

Gandeste apoi vorbește.

Apache
| Apache a răspuns:

Nu...religia mai cauzeaza confilcte, dar majoritatea razboaielor din ziua de azi sunt cauzate de lipsa resurselor ...si de conflictele culturale intre popoare *aici poate intra si religia.dar nu este numai un factor *
Ideea este ca, cat de cat ...lumea a mai avansat!
Nu se mai pornesc razboaie in numele religiei cum era in timpul cruciadelor. acum se pornesc din cauze economice!
si poate sunt mai,, logice,,.dar tot la fel de sangeroase raman

Răspuns utilizator avertizat
| CandyTetris a răspuns:

Poate odata, candva inainte de anul 500laughing.
Hai sa fim seriosi, in ziua de azi religia nu are absolut nimic de-a face cu razboaiele.Intr-adevar e cauza certurilor intre minti inchise si poate a batailor de la jumatatea drumului intre crasma si beserica.Razboaiele insa au in mare 3 motive:petrol, pamant si libertate.

| bunica18 a răspuns:

Nu,nu religia ucide ci ignorantza.

| bunica18 a răspuns:

Religia nu ucide ci ignorantza.

Răspuns utilizator avertizat
| bunica18 a răspuns (pentru lolosaurus):

Probabil ca "religia" ta favorizeaza ignorantza, adevarata religie cea in Hristos, favorizeaza dragostea de aproape...

Răspuns utilizator avertizat
| ahileintaiul a răspuns:

Nu e singura cauza, dar e folosita pentru manipularea "prostimii". Tarile civilizate se razboiesc pentru resurse si prezinta ca pretext democratizarea, eliberarea etc. Tarile subdezvoltate pun in fata credinta ca motiv pentru razboaie.

| Remus82 a răspuns:

Religia nu intra in sistemul de functionare al economiei.

| RockaruL a răspuns:

Mda...Şi Moş Crăciun există...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut cauza razboaielor este da nu a tututror este cauza a aia ce se arunca un aer. nu are legatura cu criza econominca religia

| CrazyForce a răspuns:

Dupa parerea mea religia a fost un instrument de controlare a maselor de oameni.Sa fim seriosi fulgeru era cauzat de Sfantu...
nu! Pe vremea aceea cineva trebuia sa preia controlu si sa restabileasca ordinea si aceea metoda era RELIGIA.

| conu a răspuns:

Religie+politica=război religios

| geografgeograful a răspuns:

In principiu da, dar si problemele economice nu pot fi excluse.
Daca stam sa ne uitam doar in Europa, toata UE e crestina si sunt anumite probleme cu aderarea Turciei la UE. Grecia are probleme serioase pentru ca din punctul meu de vedere religia joaca un rol important nu doar in economie ci si in politica si principii.
Sa ne uitam la europenii din vest, majoritatea sunt catolici/protestanti si sunt foarte dezvoltati in timp ce in europa de est majoritatea sunt ortodocsi foarte striciti si din punctul meu de vedere lenesi cum sunt grecii...
si ma doare si mai tare ca in Romania in special romanii catolici sunt consideriat maghiari ceea ce nu e adevarat si din pacate populatia nu e informata
toate popoarele latine sunt catolice, Romania de ce nu e?
nu inteleg eu asta
revenind la tine cred ca religia are partea ei dar nu in totalitate
pentru ca repet, religia are un rol simbolic dar si de principii
crestinii in general sunt impotriva musulmanilor/teroristilor
de ce?
trebuie sa analizezi problema de la temelii si sa parcurgi un pic de istorie ca sa iti dai seama ca are
de ce in Romania dupa '48 cultul catolic a suferit si de ce ceausescu a omorat atiatia oameni nevinovati doar pentru ca erau de alta confesiune?
de ce statul roman in prezent favorizeaza cultul ortodox doar pentru ca e majoritat? sunt niste lucruri pe care statul roman le ascunde si populatia e dezinformata...
Romania ar trebui sa fie neutra prin autoritati oricarui cult si nu e chiar asa
in fine nu are rost sa ma pun sa scriu romane pentru ca poate nu vei avea timp
sper ca le-am cuprins pe toate aici