| SergiuOsan a întrebat:

Credeti ca este plauzibila teoria conform careia piramidele au fost construite de oameni primitivi? Sau ca faptul ca piramidele se intalnesc in Egipt, America, Japonia, China, Muntii Caucaz, sau insulele din Pacific este o coincidenta?

44 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Prin 1984 imi dadea un profesor un fel de almanah numit "Enigmele Terrei"unde citeam toate astea dar eram copil de numai 16 ani, acum am 44, nu ca nu m-ar interesa dar m-au cam plictisit aceleasi teorii ridicol de asemanatoare.

Răspuns utilizator avertizat
| andrei a răspuns:

Pai acum 3000-5000 de ani nu puteai sa construiesti o cladire dreapta, ca cele din ziua de azi. Trebuia sa o faci ca un deal. Sa aibe o baza mare si incet sa devina mai mic.

| WhatheWow a răspuns:

Piramidele au fost construite tot in scop religios, cu obiectivul clar de a supune si controla multimea. Sa nu uitam ca cei care au comandat constructia lor erau, in ochii oamenilor, aproape zei sau reprezentantii lor pe Pamint; si nu erau chiar asa primitivi cum credem noi de moment ce au conceput un astfel de plan.

| SergiuOsan explică (pentru WhatheWow):

Si e pura coincidenta faptul ca gasim piramide in atat de multe civilizatii care, dupa arheologi, nu au avut nici o legatura intre ele?

| WhatheWow a răspuns (pentru SergiuOsan):

Dragul meu, ar fi facut Zgirie Nori dar nu aveau materialele necesare iar piramida era forma care putea da cea mai mare inaltime unei constructii.

| SergiuOsan explică (pentru WhatheWow):

Bun. Dar cum au realizat constructiile? Cum ai reusit sa ridice 50 de tone si sa le plaseze astfel incat dupa 2.300.000 de pietre asezate, varful piramidei este deviat cu doar 4 milimetri (performanta imposibil de realizat cu tehnologia actuala). De asemenea, piramidele incase sunt construite fara mortar, iar intre pietre nu poti introduce nici macar o lama de ras. Este posibil ca aceasta precizie sa fie posibila folosind finisarea prin frecarea blocurilor cu nisip si extragerea lor din cariera folosind "mangaierea" cu pene de lemn?

| WhatheWow a răspuns (pentru SergiuOsan):

Poate ai vazut unele incercari ale cercetatorilor din domeniu de a explica cum au putut fi construite in acele vremuri, insa da, constructia lor ramine inca un mister neelucidat.

| Wøodenpints a răspuns (pentru WhatheWow):

Piramidele erau morminte pentru faraoni.

| WhatheWow a răspuns (pentru Wøodenpints):

Asta in Egipt; dar in celelalte locuri ce erau?

| Wøodenpints a răspuns (pentru WhatheWow):

În care celelalte locuri?

| SergiuOsan explică (pentru Wøodenpints):

Oare doar atat? Piramidele de la Giza sunt aliniate perfect cu centura lui Orion de unde egiptenii spuneau ca au coborat zeii si ca acolo le este originea. Interesant e ca acum, dupa atata timp, astronomii numesc acel loc "Pepiniera stelara" deoarece se pare ca acolo au luat nastere majoritatea stelelor din galaxie.

| WhatheWow a răspuns (pentru Wøodenpints):

Intreaba-l pe Sergiu!

| Wøodenpints a răspuns (pentru SergiuOsan):

Da,egiptenii erau pasionati de astrologie şi aveau cunoştinţ€ solide în aceasta.
Tot ce au făcut ei cu piramidele, au fost doar superstiţii, pentru a-i mulţumi pe zei. Se găsesc multe coincidenţe între piramide şi stele.

| SergiuOsan explică (pentru Wøodenpints):

Iti sugerez sa te informezi: Piramide se gasesc si in America, la mayasi si incasi, de asemenea in Muntii Caucaz, in China, insa acestea nu au fost mediatizate datorita faptului ca in mitologie se spunea ca zeii le-au construit (acesti zei fiind descrisi ca niste umanoizi blonzi cu ochi albastrii si s-a facut legatura cu europenii), de asemenea s-a gasit o piramida scufundata in Japonia si numeroase piramide in insulele izolate din Pacific. Coincidente?

| SergiuOsan explică (pentru Wøodenpints):

Or fi avut ei cunostinte solide in astronomie dar de unde stiau ei de existenta stelei care azi este numita Sirius B? (aceasta stea nu este vizibila cu ochiul liber si nici macar cu telescoapele rudimentare)

| SergiuOsan explică (pentru WhatheWow):

Tu cum crezi ca au fost construite, si mai ales de cine?

| WhatheWow a răspuns (pentru SergiuOsan):

Eu scot din calcul extraterestrii iar in rest si pentru mine e un mister dar se poate sa fie construite chiar de acele civilizatii, tehnica insa, ma depaseste!

| Wøodenpints a răspuns (pentru SergiuOsan):

Au fost construite de către sclavii din Egipt.
Blocurile de piatră erau aduse cu plutele pe Nil, târâte pe nişte lemne rotunde, sau direct pe piatră, dată cu apă sau untură să alunece mai uşor, şi erau ridicate de un sistem complicat de scripeţi.
Asta scria într-o carte despre Ramses al 2-lea... dădea mai multe informatii desprecum i-a fost contruit mormântul, dar am mai uitat din ele.
În orice caz, piramidele au fost construite de oameni.

| SergiuOsan explică (pentru WhatheWow):

Nu crezi in viata de pe alte planete?

| SergiuOsan explică (pentru Wøodenpints):

Interesant. Spune-mi tu cum poti sa pui pe o pluta 50 de tone fara ca aceasta sa se scufunde!

| homosapienbone a răspuns (pentru SergiuOsan):

E interesanta istoria egiptenilor, fie ea cu explicatii sau nu. Faptul ca sunt inconjurate intr-o aura de mister ne sporeste tuturor si mai tare interesul.

| Wøodenpints a răspuns (pentru SergiuOsan):

Blocurile din care au fost făcute piramidee, nu aveau 50 de tone. Mai informează-te.

Nu îmi pasă dacă există sau nu viaţă pe alte planete. Oricare ar fi răspunsul,nu mă simt mai deştept afl€ndu-l, ştiind că asta oricum nu-mi influienţează cu nimic viaţa. Însă tind să cred că nu suntem singuri în universul ăsta, probabil mai sunt şi alte galaxii cu planete populate, unde locuitorii sunt la fel de confuzi ca şi noi, în privinţa vieţii pe alte planete.

| WhatheWow a răspuns (pentru SergiuOsan):

Eu am teoria mea despre Univers, care ma multumeste deplin; ca exista viata pe alte planete, cu siguranta; insa nu cred ca in galaxia noastra mai exista viata inteligenta, se poate in alte galaxii, insa ma indoiesc ca ne vom intilnii vreodata. Daca vrei sa vezi cam ce cred eu despre Univers cauta intrebarea lui 1Mihai 1 " Vreau ca tu sa-mi spui cum s-a format Universul fara copy - paste? de la stiinta si filosofie.

| SergiuOsan explică (pentru Wøodenpints):

Informeaza-te tu si da-mi masa exacta a pietrelor. Cred ca am incurcat datele si 50 de tone aveau blocurile folosite de incasi, acestea avand pana in 30. Scuze de eroare.

| WhatheWow a răspuns:

Vreau ca TU sa-mi scrii cum s-a format Universul! Fara copy &paste! Funda!

| SergiuOsan explică (pentru WhatheWow):

Din punctul meu de vedere (poate nu ne potrivim ca eu nu sunt ateu) la inceput era o cantitate extrem de mare de energie (care eu consider ca avea si constiinta proprie si aceasta este Dumnezeu; nu vreau sa ma cert cu tine pe tema asta) din care s-a creat materie (fenomen posibil, explicat de Einstein prin teoria relativitatii). Apoi, s-a realizat o expansiune a acelei mase. Cum au aparut galaxiile nu sunt sigur nici eu, insa dupa teoria lui Nassim Haramein (singurul om in viata care a rezolvat ecuatiile de camp ale lui Einstein, si a si introdus in ele forta Coriolis si torsiunea) la inceput erau gaurile negre super-masive, iar apoi galaxiile in jurul lor (aceasta teorie este detaliata in Teoria unificata a campului- Nassim Haramein, fiind o teorie pe care, recunosc, nu am inteles-o inca pe deplin). Aceasta este parerea mea, si dupa cum sper ca vei vedea, nu e deloc copy-paste, ci e propria mea idee. Poate nu e cea mai inteligenta, dar e a mea.

| WhatheWow a răspuns (pentru SergiuOsan):

Eu nu ma cert dar fiecare cu ceea cel multumeste. Ti-ai facut o idee despre ce e o Gaura Neagra si care e scopul ei?

| OOOLEOOO a răspuns:

Piramidele apar si in cultura Mayasilor, exista svonuri si dovezi ca nu Columb a pasit primul in America, aceasta fiind descoperita cu mult timp inainte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-are cum sa fi fost construite de oameni primitivi. Poate mana de lucru sa fi fost "primitiva", dar proiectantii si inginerii trebuie sa fi fost niste oameni super-inteligenti. Daca, in viitor, va spune cineva ca Palatul Parlamentului a fost facut de oameni primitivi, cine l-ar crede? Sa ne gandim numai la Marea Piramida (desi toate sunt interesante). Ce proiect complex! Si ce calcule complicate au fost necesare! Si apoi executia, cat de perfect a fost realizata. Mie imi e greu sa rezolv cuadratura cercului pe hartie cu creionul, dar ei au realizat-o in camp deschis, manevrand niste pietroaie uriase. Adica sa realizezi un patrat al carui perimetru sa fie egal cu circumferinta unui cerc dat. Si da, perimetrul bazei piramidei este egal cu lungimea unui cerc a carui raza este fix inaltimea piramidei. Ne dam seama ce inseamna asta? Deci, daca impartim semiperimetrul bazei la inaltimea piramidei, il obtinem pe pi (3, 14). In treacat fie zis, numarul pi a fost descoperit de greci, iar Piramida a fost construita cu vreo doua mii de ani inainte de geometria greaca.

| i86e2 a răspuns:

Nu știu de ce se agită oamenii atâta pentru niște movile de bolovani.

| SergiuOsan explică (pentru i86e2):

Pentru ca aceste movile de bolovani noi nu le putem reproduce cu tehnologia actuala.

| i86e2 a răspuns (pentru SergiuOsan):

rolling on the floor
Serios? Da, bre, ai dreptate, nu putem să punem bolovani unul peste altul cu tehnologia actuală. Ce ți-e și cu tehnologia asta.

| SergiuOsan explică (pentru i86e2):

Inteligentule: statuia lui Ramses al II-lea are 1000 de tone! S-a constatat ca e mai usor sa construiasca un muzeu in jurul statuii decat sa mute aceasta "bucata de piatra" (cu cele mai sofisticate macarale se pot ridica 200 de tone). In plus, se pare ca piatra din care a fost sculptata statuia provine dintr-o cariera care se afla pe cealalta parte a Nilului. Deci trebuia sa traverseze Nilul cu aceast imens "bolovan". Or fi putut ei sa o traverseze cu barcile? interesant

| spacewalker a răspuns (pentru i86e2):

Invata sa gateasca mai bine. Tu ai gandit macar cand ai scris intrebarea? Unii se agita aici sa gaseasca un raspuns(gandeste-te si tu: cum putea un om de maxim 1, 60 sa presupunem sa ridice acum zeci de mii de ani o greutate de 50 de tone?) si tu vii cu intrebarea: "De ce se agita oamenii"

| stpu a răspuns:

Pai daca au venit extraterestrii, da-le bre un bip sa vina si acum sa ne construiasca si noua autostrazi, scoli, blocuri etc. big grin

| Serenade a răspuns:

Ai si tu putina incredere in om, el poate fi foarte inventiv.
Uite un exemplu: http://www.youtube.com/watch?v=pCvx5gSnfW4
Eu zic ca nu putem trage niciodata o concluzie pe baza a ceea ce nu cuoastem.Cand nu cunoastem ceva pur si simplu ne lipsesc niste informatii, nu inteleg cum oamenii pot trage o concluzie pe baza a ceea ce nu cunosc.

| SergiuOsan explică:

De acord cu tine!

| Vladimir315 a răspuns:

Da ce crezi ma ca au fost construite de extraterestrii?

| SergiuOsan explică (pentru Vladimir315):

Ironia ta cred ca ascunde in spate lipsa informatiilor. Tin sa te anunt ca piramida de la Giza are in componenta pietre care cantaresc 50 de tone (asta ma face sa ma intreb cum au fost ridicate si carate aceste pietre).De asemenea vorbim de materiale dure ca si granitul, care nu pot fi finisate intr-un asemenea fel cu unelte de cupru. Tin sa amintesc si ca dupa construirea piramidei de la Giza care are in componenta 2.300.000 de pietre, varful piramidei este deviat de la centru cu doar 4 milimetri! O astfel de precizie este superioara chiar si tehnologiei actuale. Asa ca ma intreb, cum au reusit?

| Vladimir315 a răspuns (pentru SergiuOsan):

Si ce ai vrea sa iti zicem noi? oamenii s-au gandit la asta mult si bine.....si nu au gasit un raspuns concret

| SergiuOsan explică (pentru Vladimir315):

Vreau sa subliniez ca varianta oficiala care se preda in scoli este putin eronata. Ori au fost extraterestrii ori a fost o civilizatie de genul Atlantida (e doar parerea mea)

| Johanndjmt2 a răspuns:

Adevarul e ca pe parsursul istoriei sale omenirea a pierdut atatea scrieri si documente incat astazi ni se pare un mister cam tot ceea ce civilizatiile antice au facut la vremea lor. Chiar si daca ar fi fost ajutati sau nu, de catre o civilizatie superioara noi tot nu am putea afla prea curand deoarece avem prea putine indicii. Cert este un lucru... adevarul va iesi la iveala o data si o data.