| PangeeaRogvaiv a întrebat:

Salutare tuturor!
Ce parere aveti de constructiile megalitice ( piramidele din Egipt, Stonhange ), credeti ca au fost construite de oameni sau de alte civilizatii ce au poposit pe Pamant?

Cel mai bun raspuns FUNDA

10 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Nu prea imi vine sa cred. Mi se pare putin amuzant cum extraterestrii calatoresc sute de ani lumina sa ridice un bolovan aicea si o piramida acolea. Daca tot ne scoteau din primitivismul caracterizant de acum 4000 de ani, de ce nu tu antiseptic, nu tu cuptor cu microunde sau nu tu harta precisa cu sistemul solar? laughing poate, totusi, nu erau chiar asa inteligenti

| sabin89 a răspuns:

In zilele noastre, pentru realizarea unui obiectiv (constructie, utilaj) sunt niste etape de urmat. Se pleaca de la o tema de proiectare, se intocmeste un studiu tehnico-economic, se executa proiectul, se elaboreaza tehnologia de fabricatie a partilor componente si tehnologia de montaj, dupa care urmeaza executia propriu-zisa. Pentru fiecare din etapele astea este nevoie de minti luminate si de oameni bine pregatiti profesional. De unde atatea minti luminate si oameni pregatiti intr-o epoca de piatra? Cine au fost proiectantii aceia si cine au fost inginerii aceia constructori si la ce facultati s-au pregatit ei?
Ne-ai cerut sa dam un raspuns bun. Cum putem sa dam un astfel de raspuns la o problema pe care nu a rezolvat-o inca nimeni?

| Rapplex a răspuns:

Egiptenii spun ca au fost ajutati de Zeii Soarelui, deci... E ceva de genul Cpt. Obvious.

| relian a răspuns:

Piramidele da au fost construite de oameni.De altfel tot ce se afla pe planeta este contruit de om.Ma refer la constructiile artificiale.Pe aici nu cred sa fi poposit careva in perioada construiri acestora.Cum au reusit oamenii sa faca aceste piramide e simplu.Sau acum este simplu de raspuns. Pina acum nimeni nu sa prea gandit ca omul e cel care a construit si s-a pus accentu pe altceva, sa cautat o alta explicatie de alta natura. a trebuit sa vina unu sa arate uite asa au facut. Spuneti pai ce tehnologie aveau oamenii pe atunci.Dar ce mare tehnologie iti trebuie oare sa ridici niste constructii? Nu iti trebuie mare lucru decat mana de lucru.Acum sa raspund la intrebare se pare am raspuns dar sa zic cum au facut oamenii aceste constructii.Le-au turnat pur si simplu. Daca stam si ne gandim pai de unde au luat ei pietrele alea asa de mari cum le-au transportat si etc, da nu aveau cum, nu aveau si nici acum nu avem tehnologia sa mutam muntii din loc.Insa aveau material din belsug la indemana. Oamenii nu sau gandit la asa ceva si cauta raspunsuri complicate.Va intreb granitu poate fi turnat? Marmura poate fi turnata si alte roci? Raspunsul este DA.Ei asa au facut si oamenii pe vremea aia au turnat acele roci direct la locul faptei.Nu au deplasat nici o roca de nicaeri, nu au taiat nici o piatra ca nu aveau cu ce sa o taie.Asa cum noi astazi turnam granitu marmura si alte roci in orice forma dorim asa a procedat si lumea de pe timpul ala. Daca e sa o luam acum am spune ca avem astazi o tehnologie suprioara acelor vremuri.Dar este oare asa? Ne uitam la ind. metalurgica si vedem ce mai otel facem noi acum.Dar ce otel faceau oamenii primitivi cum le spunem.Mult superior celui de acum. Aveau sabii armuri care nu se zgaraiau macar indiferent ce le faceai.Pe youtube poti vedea o sabie de samurai cum taie nu stiu cate gloante trase de o mitraliera.Pai cum asa? Uite asa bine pentru ca oamenii de pe atunci se ocupau, imbunatateau tehnologia descoperita o aduceau in pragul perfectiunii.N-a venit nimeni sa le faca sabii sa le faca caramizi roci etc.Noi astazi ne credem f avansati dar nu e deloc asa.Nu santem in stare sa facem ce face o frunza asa ca nu trebuie sa ne miram cum au facut oamenii de atunci piramide si alte constructii.Ei ridicasera metalurgia si constructiile la apogeu. Dupa a avut loc un declin tot datorita oamenilor multe sau pierdut sau uitat si astazi incepem sa le descoperim din nou.Sau sa le redescoperim.Cimentu era descoperit de pe vremea sumerienilor.Cel putin de atunci avem dovezi. Poate descoperisera cu foarte mult timp inainte.Dar deocamdata trebuie sa ne bazam pe dovezi iar dovezile asta arata. Tipul asta care a spus cum au fost construite piramidele a si arata cum nu doar vorbe.A mers a luat bucati de roca din piramide si lea supus analizelor si a constatat ca acele roci sant turnate.A fost o surpriza pentru multi dar asta este adevarul.Si prin anii 70 o echipa de egipteni cu una americana a descoperit ceva insa nu a mers mai departe.Ei de fapt urmareau sa descopere nu stiu ce camere secrete folosind rezonanta sunetului sau ceva de genul asta nu mai stiu exact.Si din ce se spune in cazul rocilor naturale acestea emit inapoi sau reflecta undele.In anii 70 ei nu au receptionat inapoi nimic si au raams mirati.Dar nu le-a dat prin minte sa incerce asta si in cazul rocilor artificiale turnate. Daca ar fi facut teste ar fi vazut ca asta sze intimpla in cazul rocilor turnate asa cum a facut tipul asta acum.Plus de asta se stie ca rocile naturale au bule de aer mai multe decat in cazul unei roci turnate. Iara testele au arata ca rocile din piramide au aer f putin asemanatpr rocilor turnate.Altceva acest tip analizand roca luata din piramida a gasit in interior fire de par uman.Deci de unde pina unde intro roca fire de par uman.Insa oamenilor chiar daca le arati dovezi nu accepta cu mare usurinta ceva ce ei sau in care ei au crezut zeci de ani mii de ani.Adica in teorii neexplicabile.Totul in lumea asta este atat de simplu insa noua ne placem sa complicam f multe lucrurile.Ne sta in fiinta noastra sa facem asta.

| WhatheWow a răspuns:

Mai mult ca sigur ca sint construite de oameni caci se vede dupa materiale; ce e mai necunoscut e tehnica folosita.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru WhatheWow):

Pai aici este tot misterul. Cum au reusit acei oameni din acele timpuri ( daca este sa tinem cont de era geologica a Pamantului, ne aflam in Neoliticul Tarziu, adica in Epoca de piatra tarzie), iar omul nu era atat de evoluat incat sa poata reusi sa construiasca asa ceva. Cum au reusit? Principalele indeletniciri pe vremea aceea erau vanatoarea si pescuitul, altceva insa nu mai stiau. Uneltele pe care le foloseau erau primitive. Este un mare mister. De exemplu Stonhange, cum a fost construit de druizi, stramosii britanicilor de azi? Stonhage este uimitor prin materialul pe care il are, pietrele cantarind cateva tone una singura, iar pozitionarea lor este extraordinara. De asemenea piramidele din Egipt sa tinem cont ca pozitionarea lor coincide perfect cu alinierea celor 3 planete din constelatia Orion.

| WhatheWow a răspuns:

In cazul Stonehedge nu e sigur ca, constructia lui e facuta de druizi, se poate ca ei doar sa le fi folosit ca locatie pentru ritualuri si e posibil ca, constructia lor sa se fi facut cu pietre aduse de ghetari de la mare departare, chiar din Scotia. Tehnica ridicarii lor, enigma inca.
Cu piramidele e ceva mai simplu deoarece sint vestigii ale oamenilor care au lucrat la ele, o lipsa de materiale care sa tradeze o tehnologie dezvoltata, forma lor care e singura forma ce poate sustine greutatea unei asemenea inaltimi iar aliniamentul de care vorbesti e posibil si datorita cunostintelor astronomice ale egiptenilor si faptul ca intotdeauna poti sa gasesti o asociere exacta cu ceva, in special cind poti alege dintre miliardele de stele de pe cerul noptii.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru WhatheWow):

Este foarte adevarat ce spui, dar crezi ca egiptenii erau atat de buni astronomi incat sa calculeze perfect distanta dintre stele, dispunera lor in spatiu i apoi sa le transpuna pe Terra in constructiile lor? sau este doar un mit? Nu stiu de ce naiba, dar imi vine greu a crede anumite lucruri.

| WhatheWow a răspuns (pentru PangeeaRogvaiv):

Nu stiu cit de buni astrologi erau, banuiesc doar caci erau o civilizatie care a inventat multe, au construit piramidele dar ce e sigur e ca nici noi, astazi, cu aparatura pe care o avem nu putem sa masuram exact distanta pina la stelele la care se refera aranjamentul piramidelor, de fapt doar a trei dintre ele. Eu cred ca nu e chiar atit de exact precum se spune. Mai mult, aveau si cunostinte de matematica cu care puteau sa calculeze multe.