| JosePpPp a întrebat:

Salve TPU! Care e faza cu piramidele? Adica da, se spune ca au fost construite cu ajutorul extraterestrilor dar intr-un final care este ce-a mai plauzibila metoda? cum credeti ca au fost construite?big grin

15 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| IMC90 a răspuns:

Habar n-am

in orice caz, egiptenii nu aveau tehnologia sa construiasca asa ceva nici in 1000 de ani. Nu poti sa faci asemenea constructii cu busteanu si camila. Da asta nu inseamna neaparat ca le-au construit extraterestrii
Deci nu stiu, cred ca nu stiu

| TychoB a răspuns:

Gadeste-te in felul urmator: avem o problema cu piramidele, nu stim cum au fost construite. Zice cineva de extraterestrii: ok, extraterestrii nu stim daca exista, probabil ca sunt undeva dar nu au venit pe pamant sa le fac cunostiinta cu bunica-mea. Deci tu incerci sa imi explici ceva ce nu stim (dar putem merge in Egipt sa le vedem) cu ceva ce nici nu am vazut si nu stim nici jumate cat despre piramide, explici misterul cu un mister si mai mare! In loc sa zici "nu stiu" zici "nu stiu, dar am o imaginatie bogata si in loc de o problema ai doua". Apropos erau desene in piramide cu un om si un cerc peste capul lui: era OZN? dar de ce era OZNul cerc, altii au vazut OZN patrat si altii in forma de avion. Poate el a vrut sa deseneze soarele sau luna sau orice, nu neaparat OZN. Mai este inca un desen cu oameni care imping piatra pe buturuga. Oameni -exista, buturugi-exista, piatra -exista. Restul depinde te tine daca zici ca extraterestrii au facut piramidele, fa-mi cunostiinta cu unu sa imi faca si mie o vila langa padure.

| doctorandus a răspuns:

Mai uite-te pe Discovery, ca a fost un documentar istoric despre asta. Poate se reia.

| andyhoplite a răspuns:

Nu cred ca egiptenii aveau tehnologia necesara construirii piramidelor.Arheologii spun ca circa 20000-30000 de muncitori au construit Marea Piramida de la Giza in aproximativ 20-23 de ani, ceea ce ar insemna ca fiecare bolc de piatra ar fi taiat si transportat odata la aproximativ 9 secunde.
O alta intrebare e cum au reusit egiptenii sa alinieze perfect piramidele dupa longitudine si latitudine, fara sa fi zburat vreodata si sa aiba cunostinte astronomice atat de vaste?
Sunt multe intrebari care pot fi puse pe baza acestui subiect, dar piramidele sunt joaca de copii pe langa ceea ce vei gasi in link-ul urmator:http://www.history.com/......nt-aliens.
Azi am aflat de el urmarind un documentar cu ocazia Saptamanii altfel.
Sper sa te lamuresti!

| TychoB a răspuns (pentru andyhoplite):

Ancient aliens = pseudoscience. Gunoi.

| andyhoplite a răspuns (pentru TychoB):

E cred ca ai o problema cu stiinta! De ce nu se construiesc si astazi cu tehnologia prezenta astfel de capodopere folosind experimental piatra bruta de masa intre 100 si 1000 de tone? Iti spun eu ca e foarte dificil chiar imposibil.
Cum e posibil ca o carte din India antica(Vimanas) de acum cativa mii de ani sa contina
tratate de motoare cu reactii, motoare actionate cu mercur(s-a demonstrat stiintic ca mercurul in anumite conditii poate induce o levitatie), masini zburatore si alte aparate aerodonamice.
Gandeste-te putin la asta!

| TychoB a răspuns (pentru andyhoplite):

Se construiesc anual 'capodopere' : Burj Khalifa are 830m inaltime pe cand cea mai mare piramida are in jur de 140m. Cine dracu ar vrea sa faca cladiri din piatra? Vrei sa stai intr-o pestera umeda?
Acum hai sa iti despre celelalte abureli despre motoarele tale din nu stiu ce carti (am citit pe wiki si zice clar ca masinaria din Vimanas e prost facuta si nu poate zbura). Daca ar fi sa ne uitam peste toate cartile scrise am gasi sute de mii de descoperiri post factum. Crezi ca oamenii nu au imaginatie? Ma pun eu sa scriu 100 de carti cum peste 2000 de ani o sa fie oameni in galaxia Andromeda si o sa zboare cu nave dreptunghiulare fara aripi. Mai fac doua desene care sa aiba vag legatura cu ce am scris si totul e perfect si poate am noroc si chiar asa o sa fie. Gandeste-te tu la ce zici: EU nu stiu cum au facut X, dupa parerea mea e imposibil => este imposibil ca oamenii sa faca X si au venit extraterestrii sa ii ajute. Logica pura.

| andyhoplite a răspuns (pentru TychoB):

In anul 1978, un grup de experţi japonezi în construcţii, finanţaţi de o companie de televiziune, au încercat să ridice, cu cele mai moderne mijloace, o replică a Marii Piramide de la Gizeh, o replică de "doar" 18 metri înălţime (cât un bloc cu 6 etaje). Japonezii nu pot fi acuzaţi de lipsă de competenţă, sau de lene, astfel încât eşecul lor lamentabil apare cu atât mai interesant. Ei au întâmpinat atâtea dificultăţi de natură tehnică şi inginerească, încât au renunţat, înfrânţi.
Cum puteau egiptenii sa ridice blocuri de 40 de tone, avand in vedere ca masa maxima ridica in prezent de o macara buna este in jur de 20 de tone si cum sa alinieze perfect piramidele dupa unele stele, la intersectia celui mai mare meridian cu cea mai mare paralela. O precizie stupefianta as zice!
In legatura cu Vimanas.
Nu scrie nicaieri ca acele tratate de stiita erau gresite. Posibil sa existe unele greseli inerte, asta nu inseamna ca Vimanas e faurita de imaginatie. E prea mare coincidenta! Pentru imaginatie exista destule basme, legende si mituri.
Aparatele de bord mentionate in Vimanas permiteau ca vasele sa fie facute invizibile pentru privirile inamicilor, de asemenea, permiteau captarea imaginilor din exterior si proiectarea lor pe un ecran intern, deasemeni trimiterea unor fascicule luminoase mortale, cu ajutorul unor oglinzi. Alte componente tehnice erau destinate captarii a 7 forme de energie diferite, necesare bunei functionari a navelor. Aceste energii poarta nume sanscrite si sunt greu de identificat, dar se pare ca energia solara si cea antigravitationala sunt mentionate.
Cum iti explici ca cele 12 cranii de cristal, descoperite in diverse locuri ale lumii nu pot fi reproduse nici macar cu tehnologia prezenta si cum patrundeau egiptenii in piramide avand in vedere lipsa de oxigen?
Existenta unei altei civilizatii inteligente reprezinta o bariera pentru tine, nu te poti impaca cu ideea asta, desi exista numeroase dovezi in legatura cu acest lucru ascunse de unele organizatii pentru a evita orice reactie din partea umanitatii.

| TychoB a răspuns (pentru andyhoplite):

Link: http://en.wikipedia.org/wiki/Vimana#Vimanas_and_the_Vaimanika_Shastra
A study by aeronautical and mechanical engineering at Indian "Institute of Science, Bangalore in 1974 concluded that the aircraft described in the text were "poor concoctions" and that the author showed complete lack of understanding of aeronautics."

Am mai vrut sa scriu ceva dar vad ca ai o imaginatie prea bogata ca sa pot vorbi rational cu tine. In ultimul paragraf ai scris de dovezi. Astept sa imi raspunzi cu cateva linkuri/carti/lucrari stiintifice care sa demonstreze cele spuse de tine. Atat lucrarea cu japonezii cat si 'nava' si craniile. Te rog frumos fara bloguri, direct la sursa.

| andyhoplite a răspuns (pentru TychoB):

Nici nu este posibil ca un institut de stiinte din India sa spuna altceva despre Vimana(care provine din aceeasi tara). Asta ar insemna sa nege originalitatea culturii indiene, ca si cum egiptenii ar spune ca piramidele nu sunt ale lor, ci a arabilor.Asta s-a spus in 1974, dar s-au mai descoperit multe despre Vimana de atunci.
Oricum nu mai are rost sa vorbim despre acest subiect. Poate imi dai niste idei despre modul in care au construit egiptenii piramidele caci dupa cum vad cred ca erau mult mai inteligenti fata de unii oameni de azi sau imi spui cum au fost trasate liniile de la Natzca, sau cum au fost transportate marile pietre de 1000 de tone de la Puma Punku.In plus nu ai spus nimic de orientarea perfecta a piramidelor(un lucru care tine de nanotehnologie, astazi exista unele abateri de cativa mm datorita fortei coriolis, coroziunii etc. ).
Nu ai adus nici un argument valid in ceea ce priveste intrebarile pe care le-am adus.
Daca aceste intrebari isi vor gasi un raspuns credibil si valabil atunci voi renunta la ideea cu extraterestrii si voi trece cu vederea cazurile UFO inregistrate si ascunse de catre unele guverne si organizatii.Demonstrarea acestor cazuri presupune a demonstrarea opusul celor sustinute de tine.Eu cred ca este demonstrata imposibilitatea relizarii lucrurilor mentionate mai sus de catre niste civilizatii folosind numai dalta, ciocanul, cativa scripeti si niste franghii.

| TychoB a răspuns (pentru andyhoplite):

Din prima propozitie pe care ai scris-o mi-am dat seama ca tu nu ai nici o tangenta cu stiinta. Stiinta nu tine cont de pareri, asa cum tu nu tii cont de adevar. Tu vii si ma intrebi tot felul de chestii de care eu nu stiu, fara sa imi dai sursa, ceva sa citesc si sa ma documentez. Eu nu sunt expert in piramide dar stiu ca expertii NU zic ca au fost facute de extraterestrii. In schimb voi cu teoriile conspirationiste nu tineti cont de adevar sau de realitate. Dupa ce te-am rugat sa imi dai mai multe informatii sa ma pot documenta, tu imi pui in carca alte de intrebari. Lipsa informatiilor nu inseamna nimic (as putea zice exact ce ai zis tu si sa inlocuiesc extraterestrii cu Zeus). Stii cum se fabrica procesoarele i5? Ai vazut fabrica, linia de asamblare? Tehnologia e tinuta secret de Intel, probabil au si ei o afacere cu extraterestrii (logica ta). Ar trebui sa vezi cat de gresit gandesti, nu mai stiu ce sa iti zic. Extraordinary claims requre extraordinary evidence. Tu nu ai nimic adus nici un argument in afara de clasicul "eu nu stiu => aliens".

| andyhoplite a răspuns (pentru TychoB):

Gresit! Din prima propozitie pe care am scris-o eu si din prima propozitie pe care ai scris-o tu reiese ca eu pe langa stiinta ma pricep si in alte domenii si ca tu nu esti capabil sa tragi o concluzie dintr-o ipoteza.
Eu nu am spus ca ideea pe care o sustin eu este 100% adevarata e doar o teorie si nici tu nu ai trebui sa-ti sustii ideea 100%, deoarece si ea e doar o teorie.Adevaratii experti le iau pe ambele in calul.
Nu inseamna ca daca aceasta teorie ti se pare tie extraordinara ar trebuie exclusa din ecuatie.In stiinta moderna exista numeroase teorii (Teoria Relativitatii, Teoria Stringurilor etc.). Teoria e de fapt o axioma care inca nu a fost dovedita experimental dar care are o baza bine argumentata si care se cauta a fi dovedita.

| TychoB a răspuns (pentru andyhoplite):

Eu am inteles ca ai spus ca nu ar fi posibil sa nege indienii Vimana din motive culturale, scuze daca am inteles gresit.

Din nou ma iei cu abureli si nu vrei sa aduci dovezi. Acum ma faci pe mine prost si vrei sa imi explici gaura de la macaroana. Omule, tu ai debitat ceva acum 3 postari. Eu te rog sa imi demonstrezi de ce este adevarat ceea ce zici. Nu trebuie sa imi explici nimic altceva, doar sa imi aduci dovezi. Daca vrei sa continui discutia te rog sa scrii ceva folositor.

"tu nu esti capabil sa tragi o concluzie dintr-o ipoteza" Asa de mult imi place ca ti-ai dat singur in cap. Din ipoteza nu se trage concluzia, ai nevoie de demonstratie... ceea ce nu vrei (sau nu ai) sa o imparti cu mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru andyhoplite):

Ce-i aia meridian si paralela cele mai mari?
cum e energia antigravitationala?
mersi