| DarkOrbitMoon a întrebat:

Credeti ca este posibil sa existe un univers paralel cu acesta in care se materializeaza toate gandurile noastre?

Răspuns Câştigător
| Wøodenpints a răspuns:

Dacă ar exista, ar fi distrus de gândurile mele.

14 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Sunt 99% sigur ca asa ceva nu exista, 1% las din principiu pentru orice alt lucru.
Termeni ca "posibil" si "imposibil" se intemeiaza pe fondul empiricului, asa ca intrebarea este "Cat de solida este aceasta baza?"
Dar vine Kant si spune: Simturile gresesc. Dupa care-si infiinteaza metafizica pe acest fundament.
Sau Hume, care spun ca din contra, totul este bazat pe simturi.
Cu toate ca este placut sa zburam pe aceste taramuri nu cred ca este corect sa nesocotim in intregime importanta simturilor.

| ovidius a răspuns:

Universuri paralele? Probabil.
...în care se materializează gândurile noastre? Scenariu SF.

| Biggiesan a răspuns:

De ce suntem noi oare plictisiți de acest univers încât să ne imaginăm universuri paralele? Eu zic că universul acesta în care trăim este destul de misterios și de complex. Habar nu avem noi cât de proști și în urmă suntem ca civilizație!

| RAY a răspuns:

Trebuie sa fim deschisi spre orice dar si sceptici in toate,nu stiu daca se intampla asa ceva,poate ca da poate ca nu, nu trebuie sa infirmam nimic, poate visele sunt a doua viata, poate gandurile noastre creaza universuri cine stie, poate suntem gandul unui om din alt univers

| Simonamee a răspuns (pentru RAY):

Frumos raspuns!

| Mădă0611 a răspuns:

Nup, sau daca te referi la un Univers imaginar, da, creaza-l si o sa existe.

| Lizzu a răspuns:

Orice e posibil sau nimic nu e posibil (din toate lucrurile care ni se par nenaturale in lumea noastra fizica).

Una din doua.Nu putem stii care.

| ErrorFound a răspuns:

Stii ce a spus Nikola Tesla?
"Ca sa intelegi universul, trebuie sa te gandesti la energie, frecventa si vibratie."
Acum hai sa clarificam un lucru: Materia este o forma a energiei.

Poate nu un univers, universul are limite. Poate vrei sa spui dimensiune.
O dimensiune nu este limitata de spatiu, univers sau altceva, deci ar fi posibil ca gandurile sa se materializeze intr-o alta dimensiune.

| suffarstar a răspuns:

Si daca exista si daca nu tot aia e, oricum nu vad rostul acestor supozitii fara nicio baza concreta. Ar trebui sa incercam sa rezolvam problemele actuale. Dar nimic nu e imposibil deci poate da, poate nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Existenta altor universe paralele nu a fost inca dovedita stiintific, deci nimeni nu stie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca timpul ne va demonstra la un moment dat ca totul este posibil.

| ۰A۰n۰i۰m۰e۰ a răspuns:

S-ar putea ca un univers paralel să se gândească la noi și noi să fim proiecția lor.

| TudyCFR a răspuns:

Deocamdata nimic nu este dovedit stiintific nu ai ce sa crezi pentru ca astea sunt deja SF

| g4mma a răspuns:

Daaa