| iwanttodestroytheworld a întrebat:

Credeti ca gandurile noastre se materializeaza?

24 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Cum ti-a mai spus cineva, uita-te la filmul sau citeste cartea cu acelasi nume ''Secretul'' (de Rhonda Byrne) Din ea o sa afli multe lucruri interesante si chiar raspunsul la intrebarea ta, DA, gandurile se materializeaza, daca iti doresti asta si faci ceva in acest sens.

| thealchemist a răspuns:

E posibil dar improbabil.

| mgtow a răspuns:

Devin realitate daca te concentrezi bine pe ele

| Shammal a răspuns:

Absolut, daca ne uitam fiecare eveniment, element creat are la baza un gand. Acum, daca ne referim sa materializam un anumit gand pe care-l avem asta depinde de sistemul de gandire al persoanei, in principiu putem materializa orice gand. Mediul, situatia in care o persoana se regaseste e o reflectie a sitemului ei de gandire.

| Inferno a răspuns:

Nu, dar exista o tendinta a subconstientului de a se pune in acord cu ideile si credintele individului.

| Radu284 a răspuns (pentru Inferno):

You would be surprised... https://www.fourmilab.ch/rpkp/pk-rad.html
Mai sunt si alte experimente asemanatoare.

| RAY a răspuns:

Daca stai NU

| OnuOnulică a răspuns:

Nu happy

| iwanttodestroytheworld explică (pentru OnuOnulică):

Nu stiu ce sa spun...eu cred ca se poate intr-o anumita masura dar doar daca tu crezi cu adevarat ca poti face asta. E ca efectul placebo...

| T0T a răspuns:

Dacă faci ceva în privința asta și ai noroc, da.

| Doub a răspuns:

Nu.

| J0B0MAT a răspuns:

Cu siguranta.De ex, daca te gandesti ca vrei sa bei apa, te duci si bei apa, daca te gandesti ca iti doresti un nou telefon, pana la urma gasesti o modalitate sa iti iei unul nou sau poate il primesti.Cred ca este la fel pentru toate actiunile la care ne gandim, doar ca unele mai complexe necesita mai mult timp.

| cristimihailov a răspuns:

Buna,

Un gand, in lumea de astazi ramane doar un gand daca nu intreprinzi nici o actiune pentru a il materializa.

Faptul ca gandurile se materializeaza doar pastrandu-le in minte este complet fals.

Pune mana si actioneaza pentru gandul tau. Sau risti sa il treci la amintiri neimplinite.

La final, e alegerea ta. Dar sa nu te plangi mai tarziu de efectele faptului ca ai intarziat in implinirea gandului tau.

| sublime89 a răspuns:

Inainte sa spunem asta, trebuie sa ne gandim putin la toti oamenii care au murit de foame in istoria omenirii. E doar un exemplu. Crezi ca nu s-au gandit la mancare? Sau poate nu s-au gandit suficient? Te asigur ca doar la asta s-au gandit, dar nu s-a materializat nimic. Sau cei care mor in desert de sete, si agonizeaza ore intregi cu gandul doar la apa. De ce nu apare apa? Sigur universul ar putea aranja sa vina o mica ploaie. Astea sunt mituri inventate de noi. Ne place sa credem ca universul chiar tine cont de noi si de gandurile noastre. Realitatea e ca el e cat se poate de indiferent fata de problemele noastre.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Întotdeauna.

| syd a răspuns:

Da, sunt semnale electrochimice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu gândurile orișicum, ci intențiile.
O să ziceți că reprezintă același lucru.
Ei bine, unii au zis că trebuie să faci ceva că sa să materializeze un gând. Da, asta se traduce ca intenție.

| Sellak a răspuns:

The Secretwinking Uite-te si o sa vezi!

| AndreeaAndreutza48 a răspuns:

Este foarte posibil atâta vreme cât nu visezi chestii SF

| 0Alexander0 a răspuns:

Nah, nu prea cred :p

| Inception a răspuns:

Sigur ca se materializează.
Suntem ceea ce gândim predominant.

| Găbiţu96 a răspuns:

La fel cum a spus si AllanGreenBoy, in documentarul acela iti explica cum fiecare gand, fie el bun, fie rau, se impregneaza in subconstient. Apoi prin concentrarea atentiei asupra gandului ca si cum el s-ar fi indeplinit deja, pui in miscare intreg Universul sa conlucreze pentru materializarea sa. De multe ori fac asta si mi se intampla lucrurile pe care le-am gandit intocmai. De fapt, noi toti suntem energii gand, asta explica miracolele. Credinta colectiva intr-un scop, se materializeaza. Normal ca trebuie sa actionezi ca si cum aspiratia asta este deja realitate, astfel atragi conjuncturile care duc la indeplinirea sa

| anuta2003 a răspuns:

Nu cred.