| Alphawolf a întrebat:

Credeti ca este posibila existenta omenirii in imaginatia unei entitati atotstiutoare? Va rog sa argumentati!

11 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Daca judec rational nu. Daca imi las mintea libera in imaginatie, pot spune ca Alba ca Zapada a fost Eva, ca miile de specii terestre au incaput intr-o corabie facuta de Noe & fii, ca Iisus este fiul lui Dumnezeu, cu trei pesti poti hranii mii de oameni, ca aceasta entitate care ne iubeste ne da cancer, gripa aviara, porcina, sida si tot felul de boli, cutremure, furtuni violente si tot felul ghidusii si bunataturi de felul acesta. Daca mai trag pe nas si niste prafuri pot spune ca am creat eu insumi lumea. Ce sa argumentez daca mintea mea nu percepe o astfel de entitate atotstiutoare.

| Hombre a răspuns:

@andre999 vrei sa spui ca eu functionez pe post de stafie acum?

| Alphawolf explică:

@dumboo
O entitate atotstiutoare nu cred ca poate fi in imaginatia altei entitati atotstiutoare, este in contradictie.

| andre999 a răspuns:

Pai chiar asta suntem Einstei spunea '"Sper sa nu fim un vis a lui Dumnezeu ca viitorul nostru va fi foarte relativ" din pacate asta suntem deocamdata. In materialul asta de fapt suntem nemateriali abia cand o sa fim numai spirit atunci o sa existam cu adevarat. De aia se spune ca aici suntem morti si morti suntem vi.

| Marcian a răspuns:

Pai noi existam deci... da.

| Alien a răspuns:

Ce vrei sa spui ca tu esti entitatea si noi suntem in imaginatiata?

| Anecherry a răspuns:

In imaginatia unei entitati atotstiutoare ar putea exista orice, inclusiv omenirea.

| Oxandero a răspuns:

Noi sa fim "visul" unei entitati atotstiutoare, nu? Cred ca ceea ce intrebi tu este imposibil. In primul rand ar trebui ca super fiinta asta sa-si imagineze viata de zi cu zi a peste 6 miliarde de oameni, sa le planifice viitorul pe cativa zeci de ani. Din punct de vedere logistic este un efort imposibil de sustinut. Plus ca sunt atatea amanunte pe care trebuie sa si le imagineze, de ex. clima, ocupatia fiecarui om, fauna, flora, etc. Deci nu suntem imaginatia nimanui. Suntem rezultatul evolutiei cu un ajutor din partea lui Dumnezeuwinking

| smooky a răspuns:

Te referi la dumnezeu?

| Dumb0 a răspuns:

Pai se poate sa fim fiindca daca tot este atotstiutoare intelege tot in evolutia umana si a celorlalte fiinte, desii ar putea exista si alta vietatii in univers imaginate inainte sau dupa oameni, aceasta entitate atotstiutoare poate fii decat Dumnezeu, dar daca pui problema sa fim in mintea lui dumnezeu si el poate fii in imaginatia altei entitati, si dumnezeu la randul lui si-ar putea imagina un si aceasta ar avea imaginatia proprie este o intrebare cu un raspuns nesfarsit. Dar am putea fii si evolutia din nimic sau evolutia dupa ciocnirea entitatiolor care au raspandit energii si s-a ajuns la formarea universului nostru cu formare a tuturor fiintelor. Intrebarea ta nu are raspuns si nici nu ar pute fi descoperit vreodata.

| Dumb0 a răspuns:

A da si Oxandero daca ar fi atotstiutoare ar putea sa isi imagineze toate aceste lucruri plus altele de care noi nu stim, spun asta fiindca ar fi fost atotstiutoare si ar putea sti si face orice.
Dar alphawolf de unde ti-a venit idea aceasta fiindca chiar mai pus pe ganduri.