| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca este un lucru rau faptul ca uneori simtim ca uram pe cineva din familie pentru ca ne-a facut sa suferim? E dovada de egoism sau de neapreciere fata de acea persoana care ne-a dat viata si ne-a crescut?

Răspuns Câştigător
| Shammal a răspuns:

Si eu am auzit multe de la mama iar in momentele respective nu aveam sentimente frumoase fata de ea; acum poate sa spuna, sa face ce vrea eu o iubesc si nu pentru ca e mama pentru ca asa sunt eu; "ce cred alti despre tine nu e treaba ta, nu are de ce sa te afecteze"

9 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Am inteles ca te-am nascut, dar asta nu-mi ofera dreptul de-a te maltrata (si nu ma refer neaparat la agresiunile fizice). E dovada de om viu, om cu sentimente, om care poate uri si iubi, plange sau zambi, in functie de circumstante.

| harciog a răspuns:

Si totusi o educatie corespunzatoare nu-ti da dreptul sa iubesti formal, de dragul aparentelor sau normelor impuse de societate vizavi de familia ideala.

| anyia a răspuns:

Nu e neaparat egoism sau neaprciere...Nu intotdeauna cand spui "te urasc" o spui din suflet, ci doresti sa te descarci, sa ranesti acea persoana careia i te adresezi. [O spun din propria experienta] E un lucru rau, teoretic, insa din punctul nostru de vedere e o eliberare a nervilor, ceva vital.

| AndreiGabi a răspuns:

Buna! Iti spun ceva din proprie experienta.Credeam ca imi urasc tatal pana in ziua cand l-am vazut plangand.Am ajuns la concluzia ca nu il urasc ci...nu stiu, detest cea ce facea.

| Ana10000100 a răspuns:

Buna!
Precum ai zis ca ne-a dat viata si ne-a crescut cred ca te referi la mama. Nu stiu, uneori cand ne mai cearta chiar ca te uiti cu ochii incruntati si plini de ura spre ea, stiu este un lucru cam uratel, dar noi nu avem ce-i face si nici nu ne prea putem abtine sa nu facem asta, deci eu cred ca este un lucru putin urat pentru ca a facut multe pentru tine si cearta este spre binele tau.

Sper ca te-am ajutat, si sper ca sa imi dai o fundita cat de mica ar fi ca am doar o fundita sad

| Downfall a răspuns (pentru Ana10000100):

De fapt ma refer la tatal meu, si nu ma refer la faptul ca simtim ura atunci cand ne cearta...asta nu e nimic
Ma refer la momente cand te face sa suferi, iti spune lucruri pe care nu credeai ca le-ar putea spune vreodata

| Ana10000100 a răspuns:

Pai tatal tau te-a nascut?
Da ...Bine ca ma uitam si eu este un fapt urat ca vorbeste asa de urat cu noi suntem copiii lor si in plus nu se gandeste ca inca nu suntem adulti.

| Downfall a răspuns (pentru Ana10000100):

Daca nu stiai e nevoie si de femeie si de un barbat ca sa se nasca un copil, dar ma rog...

| Ana10000100 a răspuns (pentru Downfall):

Stiu...