| TristanTzara a întrebat:

Credeți că există baze pentru o teorie etică/morală obiectivă și rațională? Dacă da, care ar fi acestea? Care ar fi axiomele acestei teori?

17 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

N-ai cum sa rationalizezi moralitatea pentru ca este influentata de cultura oamenilor care o practica.

Nici legile din biblie nu-s universal morale, nici cele din coran si nici macar legile facute de diferite state.

Tot ce poti face este sa faci niste linii directoare (cum este declaratia universala a drepturilor omului) si sa incerci sa tii moralitate intre acele limite.

| TristanTzara explică (pentru RoCkKiD):

Logica e independentă de cultură. Deci consideri că drepturile omului ar fi axiomele unei moralități obiective? Dacă da, poți să detaliezi?

| RoCkKiD a răspuns (pentru TristanTzara):

Logica este aplicabila in stiintele exacte unde A este diferit de B in absolut orice caz. In cazul culturilor A poate fi diferit de B intr-o cultura si A=B in alta (in culturile vestice femeile si barbatii tind spre egalitate in timp ce in orient e pe dos).

Nu am zis ca drepturile omului sunt axiome, am zis ca definesc niste limite si am sugerat ca si in cazul moralei pote poti stabili niste limite (inferioare/superioare) in care poate poti confinge toate culturile sa-si pozitioneze raportarea la treaba respectiva desi tot nu cred ca ar functiona in cazurile in care treaba e pe dos (gen in unele culturi pedeapsa cu moartea e ok, in altele nu).

Nu poti surprinde oamenii in formule, poate in statistici.

| TristanTzara explică (pentru RoCkKiD):

Cu siguranță în două culturi diferite există percepții diferite cu privire la un concept. Dar principile logice (1) Totul e ceea ce este (2) Orice propoziție e adevărată sau falsă (3) Nicio propopoziție nu e și adevărată și falsă.

| RoCkKiD a răspuns (pentru TristanTzara):

Zi-mi cum le aplici in context social nu le enunta.

| TristanTzara explică (pentru RoCkKiD):

Păi în primul rând mi-ar trebui niște axiome de tip "trebuie să x" sau "nu trebuie să y". Lucru pe care nu-l am, de asta întreb laughing să văd dacă cineva are vreo idee bună. Iar din propoziții descriptive (din care avem bugăte adevărate) nu poți deduce una prescriptivă.

| TristanTzara explică (pentru RoCkKiD):

Stai, tu te referi la social nu moral, my bad!

Păi uite, în exemplul în cazul cudrepturile femeilor:
Drepturile omului i se aplică tuturor oamenilor.
Femeile sunt oameni.
Bărbații sunt oameni.
Concluzie: Femeile și bărbații au abii toate drepurile omului.

| RoCkKiD a răspuns (pentru TristanTzara):

Nu poti seapra moralul de social, e ca si cum ai scrie cod pe hartie.

| TristanTzara explică (pentru RoCkKiD):

Fără rezultate, dar totuși nu total neimportant.

| anonimg a răspuns:

Cele 10 porunci care se găsesc în Biblie, în Exod capitolul 20.

| TristanTzara explică (pentru anonimg):

Aceste reguli ar fi mai mult bazate pe autoritate (cea lui Dumnezeu). Care ar fi baza logică și obiectivă a lor?

| anonimg a răspuns (pentru TristanTzara):

Ele chiar există în om. Ele sunt puse de Dumnezeu în fiecare om născut pe pământ.
Ele sunt baza tuturor celorlalte, chiar dacă inconștient mulți oameni le reneagă.

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Da si in cartea mortilor egiptene mult mai veche decat vt

| RAY a răspuns (pentru anonimg):

Cum sa fie puse de dumnezeu evreu daca e copy paste, dumnezeu a facut copy paste minunat, istoria crestinismului arata clar ca in voi numa iubire este

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, pentru ca gandirea umana nu poate fi separata de latura subiectiva. Putem la un moment dat sa ne creem iluzia unei abordari obiective in legatura cu o tema sau alta, dar atat si nimic mai mult.

| TristanTzara explică (pentru anonim_4396):

Matematica sau logica ar fi iluzionar obiective?

| Sindbad a răspuns:

Morala deriva din Adevar. Cum noi nu avem capacitatea de intelege nici macar partial Adevarul cred ca ti-am raspuns.