| ateu123 a întrebat:

Ce credeti voi ca a fost inainte de big bang ? fara dumnezeu si basme o teorie rationala si logica

17 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Din vesnicie in vesnicie, El este Dumnezeu.El este alfa si omega, inceputul si sfarsitul.

| Alexintunecatul a răspuns (pentru EmaS):

Amin!

| ateu123 explică (pentru EmaS):

Aratami tu un lucru care a aparut din nimic si este vesnic doar unul, sti foarte clar ca orice lucru are un inceput si zeul tau trebia sa aiba plus ca energia nu se poate crea sau distruge, de ce nu vrei sa devi agnostica teista? Agnostici teisti: "Consider ca exista o divinitate/zeu, dar nu stiu asta sigur." ar fi un pas spre agnostism te inteleg ca vrei sa scapi de inceput dar asta face doar un om slab plin de slabiciunii

| Angel0 a răspuns:

Vad ca se lipeste gramatica de tine ca apa de gasca.

| CoquineNoire a răspuns:

A fost gang bang.

| Dumnezău a răspuns:

Pe principiul latin care imi place asa de mult,ex nihilo nihil,trebuie sa fi existat ceva si inainte de acea explozie,poate o condensare a materiei imprastiate prin void-ul acela in care s-a format bozonul lui Higgs, ce mai apoi, a explodat.

| TychoB a răspuns:

Pentru ca timpul incepe cu big bangul, intrebarea ta nu are sens, e ca si cum ai cauta a patra latura a unui triunghi. Ceea ce vezi in documentare (despre cauzele big bangului, multiverse, string theory etc -tot ce nu este Canon) este mai mult filozofic si speculativ.
Pro tip: ratiunea si logica nu are de-a face cu fizica "noua/contemporana" (in special la fizica cuantica). Tot ce poti face este sa accepti dovezile si sa incerci sa te obisnuiesti cu natura bizara a universului.

| freakazoid a răspuns:

Nimeni nu stie sigur ce a fost, sunt mai multe teorii, iata una dintre ele:
http://www.youtube.com/watch?v=rkuveFgzFyU
Cauta episodul Horizon S49E0 What happend before the big bang ca sa vezi mai multe teorii.

| Grăurea a răspuns:

E cam greu de inteles, dar pur si simplu nu era nimic! Vreau sa spun, nu exixta timp, spatiu, nimic nicicand si niciunde. Nu exixtau nici chiar legile fizicii, asa ca orice se putea intampla.

| Linilerei a răspuns:

Dacă Big Bangul a pornit de la o particulă ce a dat naștere a tot ce se află astăzi, atunci acea particulă ar fi existat și înainte. Timpul probabil nu se putea măsură plus că nu avea cine să o facă. S-au adus multe speculații, dar depinde din ce domeniu privești lucrurile. Totuși Big Bang-ul pare mult mai plauzibil decât un o femeie virgină care naște fără un contact. Universul e un mister și un subiect dezbătut prin orice domeniu. 'Nuff said.

| bestialu96 a răspuns:

Salut. (imi place avataru tau).
Se presupune ca inainte de Big Bang a existat un Univers care se contracta cu o geometrie a spatiu-timpului, similara cu cea a Universului nostru, aflat in prezent in expansiune. In momentul Big Bang-ului, Universul anterior a ajuns sa colapseze, iar proprietatile cuantice ale spatiu-timpului au facut ca gravitatia sa devina repulsiva, lucru ce a cauzat Big Bang-ul.
Dar asta e o intrebare ce ne depaseste limitele gandirii noastre, Poate alte civilizatii mai inteligente stiu raspunsul. Insa noi nu! Bafta!

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Ei bine eu nu sunt om de stiinta, nici inteligenta medie nu situ daca am, dar am si eu 2 ideei:
1.E posibil sa nu fie nimic, cum tot spun oameni de stiinta. Mie mi se pare confuz sa apara infinitul (universul cica e infinit) din nimic, dar oricum.
2. Poate a fost alt univers si s-a intamplat ceva care a facut toata materia sa se adune intr-un punct si sa explodeze datorita concentratiei prea mari, de unde vina universul acela nu ai de unde sti.

Idei sunt milioane oameni, care sa le zica miliarde, adevarul doar unu si nu stiu daca il vom cunoaste vre odata, dar ne putem intreba si ne imagina.

Omul care nu intreaba e omul care nu cunoaste.

Scuze, stiu ca nu prea am dat cine stie ce raspuns, dar ma simt lipsit de idei sua poate de cheful necesar sa scriu atatea idei.

Bafta, in a afla adevarul!

| Cosmin_6356 a răspuns:

Imagineaza-ti o sfera. In interiorul ei sunt alte mii de sfere mai mici ce contin alte mii de sfere si mai mici. Daca Big Bangul s-a produs in una din cele mai mici sfere, altele fiind ajunse deja la maturitate, altele mai avand mult pana sa se produca ceva? Daca universul nostru e doar o foarte mica parte a unui univers si mai mare, a unui univers si mai mare?
Daca de fapt tot universul din interiorul universului e intr-o picatura de ploaie care traieste doar cateva secunde in alt timp?

| SaveTheNature a răspuns (pentru Cosmin_6356):

Cam asa gandeam si eu. Oamenii au impresia ca deja stiu tot, dar nu stiu nimic. De fapt ce vad ei prin telescoape si cercetari nu poate fi decat un "Univers cat o picatura de ploaie int-o mare furtunabig grin

| djeko a răspuns:

Vid...nu era nimic...nici timpul nu exista

| Ciprian_Ursu_1973 a răspuns:

A fost small bang big grin