| d33utza003 a întrebat:

Credeti ca exista ceva care a creat universul? Sau atomul.Sau protonul...Adica ar fi trebuit sa apara intr-un fel, nu? Ca eu una pe d-zeu(mai bine zis o parte din regulile lui) il accept doar pentru ca mi-e frica sa nu fie ceva dupa si sa imi faca morala ca am fost a naibi... Dar mai mult tind sa cred in teoria big-bang.Si totusi ramane intrebarea: "Cum au aparut particulele?"
Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
| Sentinel a răspuns:

La ora actuala toate teoriile in stiinta pleaca de la o premisa. Adica nu e ceva sigur, e pura speculatie. Tot ceea ce e sigur este ceea ce recunosti in tine ca fiind adevarat. Si cand se intampla asta nu exista loc de indoiala, stii ca este adevarat. Astfel de lucruri nu pot fi explicate de stiinta. Si totusi stiinta incepe sa faca progrese, ce-i drept, destul de mici, in domeniul spiritualitatii (cauta Gregg Braden pe youtube)

| d33utza003 explică (pentru Sentinel):

M-am uitat la the divine matrix...deci acu am alta intrebarelaughing si acea bila mare si verde(cum zice el bob de mazare) cum o fi aparut thinking

12 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Mda...la asta sunt de acord!
Cred ca totul trebuie sa aiba un inceput.si un lucru nu poate sa apar din nimicul absolut!
Cred ca totul a fost creat la inceput de ceva...ca de la un punct a pornit totul, dar inca nu suntem destul de ovoluati ca sa intelegem toata povestea...

| d33utza003 explică (pentru Apache):

Dar pe acel ceva/cineva care a creat totul cine l-o fi creat...cum o fi aparutthinking

| Apache a răspuns (pentru d33utza003):

Cum am mai spus ...anumite chestii nu pot fi stiute!
nici einstein nu a inteles ...deci nici noi

| d33utza003 explică (pentru Apache):

Poate ca stia el ceva dar nu a vrut sa spuna prea multe.big grin

| NoKidding a răspuns:

Deci nu puteti intelege cum au putut aparea niste particule(dar stiinta cauta raspunsul). BUN
Dar puteti intelege ca din nimic a aparut o forta divina CAPABILA SA CREEZE tot ce vedeti in jurul vostru in 6 zile.

SUPERB...

| d33utza003 explică (pentru NoKidding):

Nup.nici aia nu inteleg.pentru ca si pe acea "forta divina" trebuia s-o creeze ceva.sau sa se creeze din ceva.

| NoKidding a răspuns (pentru d33utza003):

Vei primi easpunsuri gen..."a existat din totdeauna" rolling on the floor))

| 7alexandru7 a răspuns (pentru d33utza003):

E mult prea complicat ca sa intelegem noi, eu zic ca nu exista nici o forta divina a tot creatoare.
universul asta e nemarginit din cate stim noi, dar undeva trebuie sa aiba un sfarsit, totul are, pentru ca stai si te intrebi, UNIVARSUL asta UNDE E PUS? si chiar credeti ca nu mai exista alte forme de viata? in ditamai UNIVERSUL? si daca exista?
Atunci sunt 2 raspunsuri, ori seamana cu noi, ori nu seamana, iar daca nu seamana cu noi, pai atunci cum "dumnezeu a creat omul dupa chipul si asemanarea lui"?
e mult de vorbit pe tema asta, Toata treaba cu dumnezeu e buna, pentru ca daca nu ar fi el ar fi haos total pe pamant.
Pe de alta parte si eu cred ca exista ceva dupa moarte, nu rai si iad, dar exissta ceva, pentru ca sufletul omului nu e un lucru mecanic, e un spirit, iar astea exista, sunt forte pe care noi le consideram supranaturale, sunt "ceva", deci dupa moarte e "ceva" dar nu Dumnezeu.
Si cred ca e bine ca majoritatea lumii e incuiata si crede in asa ceva, si eu poate daca o sa am copii vreodata, o sa-i invat la fel, pentru ca lucrul asta ne controleaza actiunile.
AM vrut sa zic multe dar mi-e lene sa scriu si le-am amestecat!

| d33utza003 explică (pentru 7alexandru7):

Pai a creat doar omul dupa chipu si asemanarea luilaughing

| Nolkyz a răspuns:

Dar big-bangul cum a aparut?

| danielcretu1980 a răspuns:

Da. exista cineva care a creat totul. Asta e ce cred eu. fiecare e liber sa gandeasca altfel.
Te poti ajuta de unele lucruri ca fiind axiome, fara sa teoretizezi. e mai bine si mai simplu.