| MishuD a întrebat:

Multi oameni spun ca teoria BigBang-ului este ceva imposibil pentru ca universul nu poate sa apara din nimic.

Intrebarea mea este :

Dumnezeu a aparut din nimic?

Răspuns Câştigător
| ochiverzi91 a răspuns:

Asa se pare, daca Dumnezeu a aparut din nimic+oamenii au incredere ca exista => oamenii cred in nimic

42 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu nu a inceput sa existe.Nimeni nu L-a facut pe Dumnezeu.El este necreat.Ca fiinta eterna Dumnezeu nu a avut un inceput.El este din vesnicie in vesnicie.El este creatorul tuturor lucrurilor .Acest sistem deosebit de frumos format din soare ,planete si comete a putut aparea doar prin sfatul si stapanirea unei fiinte inteligente si puternice.Omul ,o fiinta atat de minunata si de complexa,creata dupa chipul si asemanarea Lui. ,,Înainte ca să se fi născut munţii şi înainte ca să se fi făcut pământul şi lumea, din veşnicie în veşnicie, Tu eşti Dumnezeu!,,

| BaiatulDePeTPU a răspuns (pentru EmaS):

"Acest sistem deosebit de frumos format din soare, planete si comete...".
Tu chiar crezi ca in univers exista doar un singur sistem, si anume sistemul nostru solar?

| MishuD explică (pentru EmaS):

Ba eu sunt dumnezeu! Si vreau bere! Si tigari!
Am primit tichete de masa omnipotente la servici si nu pot sa`mi produc din astea! Mama lor de comunisti!
(asa-i ca am mai avut discutia asta?)

| EmaS a răspuns (pentru MishuD):

Dar Dumnezeu nu bea si nu fumeaza. Ce bine ca nu se da bautura pe bonuri valorice!

| EmaS a răspuns (pentru BaiatulDePeTPU):

Mi-am luat o portie buna de ras! Ma bucur ca macar ai ramas cu ceva din raspunsurile mele.

| MishuD explică (pentru EmaS):

Ba da, eu sunt acest dumnezeu pe care il venerezi. Fumez, beau, fac sex! Gizas cum crezi ca a aparut? Mariuca nu era chiar asa de virgina pe cat crede lumea... pfuai, femeia aia era o bestie in pat! laughing

| BaiatulDePeTPU a răspuns (pentru EmaS):

Sincer,si eu ma bucur.Chiar nu inteleg de ce iti mai bati capul cu cei care nu cred in acest conducator spiritual pe care il numiti "dumnezeu".

| EmaS a răspuns (pentru MishuD):

Cat despre Maria sa stii ca era fecioara si era cea mai neprihanita. Dumnezeu pe care eu il venerez este sfant.El este un Dumnezeu atotputernic, atotstiutor.

| EmaS a răspuns (pentru BaiatulDePeTPU):

Pentru ca imi face placere sa folosesc orice oportunitate pentru a spune si altora vestea cea buna.

| MishuD explică (pentru EmaS):

Saraca, adica a murit virgina?
That`s just sad darling. Sad... breaks my heart...

| EmaS a răspuns (pentru MishuD):

Ea a fost virgina in momentul in care a ramas insarcinata de la Duhul Sfant intr-un mod supranatural, nu cum insinuezi tu.Pe urma a mai avut copii cu Iosif, intr-un mod natural.

| Rapplex a răspuns (pentru EmaS):

Care a fost motivul pentru care a creeat Universul? De ce l-a creat?

| EmaS a răspuns (pentru Rapplex):

Pentru ca noi sa ne bucuram de frumusetea lui.

| Rapplex a răspuns (pentru EmaS):

Si pe noi de ce ne-a creat? Cu ce scop?

| EmaS a răspuns (pentru Rapplex):

Ca sa ii aducem lauda.Ca sa se bucure de noi si sa traim fericiti impreuna cu El in armonie.

| Rapplex a răspuns (pentru EmaS):

Este un argument lipsit de sens, total ilogic.Nici nu ma asteptam la mai mult, deoarece niciun credincios din lume nu intelege in ce credewinking

| BaiatulDePeTPU a răspuns (pentru EmaS):

Care veste buna? Isus care "a murit pe cruce pentru noi"sau dumnezeu"care ne iubeste?"Din pacate pe mine asa zisul dumnezeu m-a uitat, la fel cum a facut si cu multi altii.Sunt de parere ca nu exista, iar daca gresesc voi muri in iad, nu-i asa? Mor de frica.

| EmaS a răspuns (pentru BaiatulDePeTPU):

Poate ca tu stai departe de dragostea Lui. Iata ce ne promite El:,,„Opriți-vă și să știți că Eu sunt Dumnezeu…"

"Nicidecum n-am să te las, cu nici un chip nu te voi părăsi."

"Te-am purtat pe brațe și vreau să te ma port."

| BaiatulDePeTPU a răspuns (pentru EmaS):

Lasand de o parte biblia, care e scrisa de oameni, ce te face sa crezi in dumnezeu? Simti vreo forta supra-naturala in prezenta ta? Crezi ca te-a ajutat intr-un moment peste care era greu sa treci? Adevarul este ca sunt sanse 50-50 ca el sa existe, sau sa nu existe.Din ziua in care va cobori asa numitul conducator spiritual, si-l voi vedea cu ochii mei, voi incepe sa cred.Pana atunci astept sa vad dinozauri la mine in baie.

| EmaS a răspuns (pentru BaiatulDePeTPU):

Pai tocmai asta este.Eu am pus la incercare pe Dumnezeu si mi-a raspuns.A facut minuni in dreptul meu.Mi-a raspuns la rugaciuni.In momentul cand L-am invitat sa locuiasca in inima mea si am primit iertarea de pacate prin credinta am simtit eliberare si vindecare.Am pacea Lui in inima mea si bucuria mantuirii care vine de la Dumnezeu.

| MishuD explică (pentru EmaS):

Stii ca daca spuneai exact acelasi lucru, dar in loc de dumnezeu, spuneai ca fantoma pisicii tale din copilarie a facut toate astea ar fi insemnat ca ai niste probleme psihice grave?

| lifeForJesus a răspuns:

NU Dumnezeu nu a apărut din nimic, ci El a fost dintotdeauna!
Ai priceput?

| MortemAeternum a răspuns:

Crestinii se joaca cu "logica", adica afirma ca totul trebuie sa aiba un creator, cu exceptia lui Dumnezeu, ceea ce este absurd. La fel de bine putem spune ca energia primordiala din care a aparut big bangul nu a a vut nevoie de un creator, dar nu ar fi logic si eu cel putin nu o spun.

| William a răspuns:

De fapt Dumnezeu a existat mereu. Nimeni nu L-a facut pe El, El a facut tot ce exista. Doar pentru ca acest lucru nu vi-l pot dovedi inca nu inseamna ca nu este adevarat. Aveti rabdare si o sa primiti dovezi ca Dumnezeu exista si ca este atotputernic.

| Rapplex a răspuns (pentru William):

Cred ca un dac ar fi spus acelasi lucru despre Zamolxe, dar pacat ca acum stim cum apare ploaialaughing

| anonim4565 a răspuns:

Nu are inceput

| EmaS a răspuns (pentru anonim4565):

Si nici sfarsit!

| OOOLEOOO a răspuns:

Au mai fost intrebari de genu,si raspund mereu cu acelasi raspuns E ca si cum ai intreba ''Ablastrul ce miros are?'' intrebarea nu are sens, Dumnezeu nu face parte din categoria lucrurilor create, El exista ca sa invatam de la el ce este iubirea!

Iata ce am gasit pe google despre ce crede Dumnezeu despre el:

Faţa Mea nu vei putea sa Miovezi!(Sfânta Scriptura)Eu sunt Cel Ce sunt.
Faţa Mea nu vei putea sa Mi-o vezi!

Eu sunt Cel Ce sunt.

Eu sunt Pâinea vietii, care Sa pogorât din cer. Daca manânca cineva pâinea aceasta, va trai în veac. Si pâinea, pe care o voi da Eu, este trupul Meu, pe care-L voi da pentru viata lumii.

Eu sunt Calea, Adevarul si Viata.

| AlexCrb a răspuns:

Dumnezeu este si a fost etern. Intrebarea este cum incepe eternitatea. Inainte de big-bang ar fi existat doar atomi iar din cauza unei coliziuni care a eliberat o energie foarte mare atomii au inceput sa se uneasca si sa formeze tot ceea ce exista. Nu mai stiu exact teoria, era ceva in genu' asta.

| MishuD explică (pentru AlexCrb):

Ma, BigBangul stiu ce`i.
Pe mine teoria asta cu "dumnezeu a fost din totdeauna" ma intereseaza. Ca nu pricep cum dumnezeu apare din nimic, dar un univers nu.

| AlexCrb a răspuns (pentru MishuD):

Pai omul cand s-a dat jos din pom s-a intrebat cine este, cine l-a facut si cine a creeat tot ce il inconjoara. Astfel, neavand raspunsuri, a dat vina pe ceva superior lui care conduce totul de sus... Dumnezeu.
Sa nu uitam cati zei si cate credinte exista si au existat cu mult timp inainte. De unde ar putea sa apara atatea credinte? Eu sa fiu Dumnezeu si sa am atatia concurenti, cred ca as mai elimina din ei, mai ales fiind big boss peste tot ce exista. laughing

| MishuD explică (pentru AlexCrb):

Good point,
Daca dumnezo asta e omnipotent de ce permite atati alti zei la fel ca el (sau mai bad ass, vezi Chuck Norris). Bineinteles stiu raspunsul oficial, bullshitul ala cu "liberul arbitru", ai optiunea sa crezi sau sa te prajesti la foc mic laughing

Eu tind sa cred ca daca exista e putin cam impotent.
Duamne dumnezoouuuleeee, daca macar omniscient esti da-mi adresa ta de mail sa-ti trimit niste oferte de viagra. Am un Junk folder plin! Astept o viziune coerenta, rog seriozitate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu a aparut din nimic ca sa fie cel ce poate invinge orice(adica atotputernic), ca sa fie cel ce sa stie tot(adica atotstiutor) si ca sa fice cel ce a creat lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mereu am crezut ca totul s-a creat intr-o evolutie lenta fara o intervetie divina, crestini ce sa faca si ei trebuie sasi protejeze amicul imaginar, vaticanul sa fura omul credul au bagat faza cu unu invizibil ba ca a lasat totul sa evolueze ba ca a creat totul, tampenii

| BilaDorel a răspuns:

Mpai. Da, cam asta ar fi idea. Teoria creationismului spune ca Dumnezeu a fost acolo dintotdeauna si na, a creat, etc etc.
Teoria evolutionismului spune ca. doua particule din univers s-au unit, s-a format marea explozie (Big Bangu') si uite-asa s-au creat forme minuscule de viata, formele alea au devenit pesti, pestii s-au gandit sa aiba picioare, etc.
Na, fiecare cu credintele lui.

| Zenicide a răspuns (pentru BilaDorel):

Gresit. Teoria Evolutiei apartine de biologie, Big Bangul apartine de cosmologie. Nu sunt unul si acelasi lucru, ti se pare tie pentru ca au sens impreuna.

| BilaDorel a răspuns (pentru Zenicide):

M. Ok, am inteles. Pare rau pentru greseala, nu stiam.

| Baiatu_Lu_Buze_Marius_1994 a răspuns:

Idem ''Dorel'' la faza cu bing-bang`ul
Eu de fel nu prea cred in dumnezeu
adica in existenta lui straight face poate ma`ti considera nebun dar daca stam sa gandim problema in alt fel ati ajunge la concluzie cu mine

| Criss_Criss_1998 a răspuns:

Stii exista un maxim latin>>"Crede, si nu cerceta" incearca`lwinking

| MishuD explică (pentru Criss_Criss_1998):

Damn it, nu`mi reuseste de nici un fel treaba asta. Oare ar trebui sa imi pun un sac in cap si sa cred tot ce mi se spune?

| Dandanache a răspuns (pentru Criss_Criss_1998):

Se spune maxima, nu e latina, e greaca, si nu e crestina, ci, dimpotriva, anticrestina.

| Madalinaaaaaaaa a răspuns:

Dumnezeu este un cuvant care nu se poate explica... Uitee exact intrebarea asta am avut-o si eu la religie...Si profesoara mi-a zis ca Dumnezeu a facut tot. Sper ca te-am ajutat