| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti ca s-a creat Universul si tot ceea ce exista acum? Cum a aparut omul? Care e varianta ta?

15 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Cel mai probabil universul a aparut prin big bang, cum s-a declansat e interpretabil, omul a aparut doar din cauza unor conditii extrem de favorabile vietii(in viziunea mea viata e mai degraba o adunatura de compusi complecsi si bine organizati care inca nu pot fi recreati complet)

| RAY a răspuns:

Nu stiu cum de exista universul, rational vb din nimic nu se face nimic se pare ca universul ori e irational cea ce nu cred ori universul e nimic si traim intro simulare virtuala a unei holograme universale a ceva care produce acea holograma, eu nu cred eu cercetez si in functie de cercetari am niste crezuri provizori
cum e big bang dovedit stiintific ca a existat, evolutia umana e dovedita prin adn, fosile, doveziile multe
asta e realitatea fiecare crede in ce vrea bine ar fi sa acceptam realitatea asa cum este ea nu cum ne convine noua intr-o zi murim cu tot fie ca acceptam asta fie ca nu si cred ca intrebarea ta are sens dar ce sens are sa ne intrebam asta daca vom muri intr-o zi si numai vom exista vreodata bucurate de fiecare clipa traita

| sublime89 a răspuns:

Varianta mea nu poate fi decat varianta acceptata de comunitatea stiintifica in prezent. Nu avem o alta teorie mai buna de atat. Universul a aparut in urma Big Bangului, iar omul a aparut in urma unui lung proces evolutiv al vietii pe Pamant.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Universul n-as putea sa-ti zic cum a aparut si s-a extins fiindca ma depaseste. Si nu numai pe mine, pe toata lumea, insa unii au impresia ca stiu fiindca asa functioneaza creierul uman, trebuie sa aiba mereu siguranta ca stapoaneste ceea ce face.

Omul... sunt multe teorii. Eu personal cred c-a venit un omulet verde cu farfuria zburatoare si ne-a plantat aicisha, ca intr-o ferma.

| Duucu a răspuns:

Cu evoluția omului mă împac, e ceva demonstrat foarte bine, însă cu Big Bang-ul nu prea.

| awspam a răspuns:

We lasa vrajeala pui intrebari sa ai delcuru, altceva mai aiurea nu ai in capul ala patrat, dop de sticla

| Deian1 a răspuns:

Teoria mea este ca eu sunt D-zeu si v-am creat pe voi, nu glumesc!

| Katherina99 a răspuns (pentru Deian1):

Ba, tu ne minti! laughing laughing rolling on the floor

| Narcis2007 a răspuns (pentru Deian1):

Intr-un moment de plictiseala m-am gandit si eu la chestia asta

| Katherina99 a răspuns:

Ce spun oamenii de stiinta si teoriile lor sunt total gresite uite eu nu subestimez religia nimanui dar universul a fost great de D-zeu din NIMIC asa scrie in Biblie mai mare dovada stiintifica ca asta nu poate exista. Omul a fost creeat din pamant tot de D-zeu dupa care a creat femeia din coasta lui. Ceea ce spun oamenii de stiinta este gresit o spun pentru ca nu cred ca in D-zeu si in existenta lui. De ce credeti ca s-a creat Biblia? Ca omul sa cunoasca tot. Citeste macar un pic biblia sa vezi ca acolo o sa afli totul despre lume.

| RAY a răspuns (pentru Katherina99):

1 faci niste afirmati mari sincer in primul rand oamenii de stiinta au dovezi tu ai zero dovezi pentru cea ce afirmi
2 cum a aparut dumnezeu din nimic el find mai complex ca universul tu nu stiai ca materia nu se face din nimic nu ai trecut pe la fizica in scoala

| RAY a răspuns (pentru Katherina99):

Sa citeasca biblia asa e https://sites.google.com/......-in-biblie

| Maryusell a răspuns:

Eu cred la fel ca si alti oameni.Prima data era o biluta micro-minuscula si nu stiu din ce cauza, a explodat creand BIG-BANG'ul.Asa s-a creat universul.Omul a aparut cu ajutorul lui Dumnezeu.Cel putin asta cred eu.

| sublime89 a răspuns (pentru Maryusell):

Adica universul a aparut fara interventia divina, dar omul a fost creat de d-zeu? Cum a fost mai creat mai exact?