| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca exista extraterestri sau viata pe alte planete? Sub ce forme? Credeti ca o sa aflam vreodata daca exista asa ceva?

Vom putea vreodata calatori in spatiu, pe alte planete? Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Da, Universul e foarte mare si foarte divers, deci sa fim doar noi singura civilizatie sau singura planeta cu viata e aproape imposibil.
E greu de spus daca vom afla vreodata daca exista viata extraterestra. Poate vom avea noroc sa descoperim viata primitiva in sistemul nostru solar. Daca nu reusim asta, atunci va fi foarte greu sa mai gasim, pentru ca celelalte sisteme solare sunt extrem de departe, si ar dura foarte mult o astfel de misiune.

Vom putea calatori pe Marte, de exemplu, pentru ca e o planeta vecina si relativ aproape de noi. Sa vizitam alte planete e mult mai greu, pentru ca sunt departe, si conditiile de acolo sunt mult prea aspre pentru noi, insa deja am trimis sonde si roboti spre celelalte planete din sistemul nostru solar. De exemplu, in vara anului 2015, sonda spatiala New Horizons va ajunge la Pluto, dupa o calatorie de peste 9 ani.

6 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Tot ce-i posibil. La cate planete si universuri exista, ar fi aproape imposibil ca Terra sa fie singura planeta cu forme de viata.

| ADBadea a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Logic raspunsul.

| PedoBarbie a răspuns:

Da, bineînţeles. Sub orice formă chiar simple celule. Există, am aflat. Deja se călătoreşte în spaţiu, pe alte planete.

| ARF a răspuns:

Aş fi chiar proastă să cred că noi suntem singurele fiinţe vii din universul infinit. Dacă o să aflăm? Cu toată tehnologia modernă cu siguranţă într-un viitor apropiat sau îndepărtat vom afla. Să călătorim pe alte planete? Tot ce se poate.

| Rebecca123 a răspuns:

Extraterestrii eu zic ca nu exista chiar daca s-a cercetat ca au existat..cine stie pentru ca nu a fost nimeni pe alte planete.Cat despre viata, eu zic ca exista nimeni nu stie trebuie sa fii realiast si increzator ca nu se stie niciodata.Si eu cred ca vom putea sa calatorim insa intr-un viitor apropiat nu acum.happy

| ADBadea a răspuns:

Cu timp oamenii vor face multe.
Si existenta pe alte planete este foarte normala sa fie. Omul are mereu sentimentul ca el este singurul.