| vision a întrebat:

Credeti ca exista extraterestrii? Argumentati va rog raspunsurile si da...probabil ca a mai fost pusa intrebarea asta de n ori.

Răspuns Câştigător
| luckyluke a răspuns:

Adica ce thinking D : din toata infinitatea asta a spatiului cosmic, dintre miile si miile de sisteme solare, dintre milioanele si milioanele de planete, in galaxia Calea Lactee si sistemul asta solar mic format din 9 planete, nu s-a gasit sa se dezvolte viata decat pe planeta asta mica si neinsemnata?
Extraterestru (ca forma de viata )inseamna orice forma de viata ( mare / mica, inteligenta sau nu ) care nu e de pe Terra. Pentru ca si orice corp din spatiu este considerat extraterestru
( *din afara Terrei )
Este o greseala sa consideram ca noi sau viata de pe Pamant in general, ar fi un lucru unic in toata imensitatea spatiului.
Si ca un raspuns si pentru cei cu " Dumnezeu " : - Asa cum dumnezeu a facut omul si l-a pus in Rai, stapan peste toate vietatile si lucrurile pamantului, tot asa mai putea face stapani sau VIATA si pe alte planete, mai apropiate sau mai departate de Terra. Deci, nu spun ca Dumnezeu nu exista sau extraterestrii nu exista, ca pe noi ne-a facut el sau ne-am pomenit noi asa din neant, dar, asa cum viata exista pe Pamant, tot asa ar putea exista si pe una, doua, o mie sau un trilion de planete big grin

26 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Insa-si cuvantul infinit al universului ne poate sugera infinitatea vieti in univers.

| Vizitiul a răspuns:

Ma tot gandesc, oare, extraterestrii, se intreaba daca exista pamanteni? Nici astazi nu am gasit un raspuns tangibil.

| AvalohAlyn a răspuns:

Este posibil sa existe viata pe alte planete. Universul e extrem de mare, nu stim insa cu siguranta daca este infinit.Sunt multe cercetari care arata ca ar exista dar nu putem sti cu siguranta pana nu gasim.Este posibil sa nu fim noi singurii din Univers, sunt sanse 60-70%

| thealchemist a răspuns:

Mda... deci daca exista o forma de viata inteligenta pe planeta asta, crezi ca e singura posibila? ecuatia de la Green Bank iti poate da o statistica a posibilitatilor, dar ideea de baza e aceeasi, nu e rational sa crezi ca viata pe planeta ta e singurul tip de viata inteligenta posibila, doar pentru ca tu stii doar despre aceasta forma de viata. posibilitatile sunt pur si simplu infinite.

| Duhovnicul a răspuns:

Nu e pusa chiar de atatea ori, cel putin nu bate intrebarea "credeti ca exista dumnezeu" laughing. De existat exista pentru ca ar fi si culmea sa fim singurii de pe o planeta cu conditii propice pentru viata, gandeste-te numai din atatea miliarde de sisteme solare ale altor stele din galaxii ar putea fi astfel de planete ce asigura viata intr-o forma sau alta. Acum singura chestie e daca sunt sau nu tot forme de viata inteligenta si spun asta pentru ca majoritatea cand se gandesc la extraterestrii vorbesc de omuletii verzi in farfurii zburatoare si nu le trece prin cap ca ar putea sa existe fauna sau vegetatie extraterestra.

| anad a răspuns:

Nu. Daca ar exista, sigur am fi avut tangenta cu ei si am fi stiut. Acum esti informat, la secunda, cu tot ce se intampla in lume si nu se poate ascunde asa ceva!

| Marcian a răspuns:

Oamenii de stiinta au descoperit zeci de planete ce e posibil sa aiba viata si am "scanat" doar o mica parte din univers, iar daca mai sunt si alte universe...
Da, cred in extraterestrii(cam 75%) dar nu in omuletii verzi din vesela de bucatarie.Cred ca planetele cu viata tind sa fie asemanatoare deci o alta planeta cu viata ar fi, in mare, compatibila cu planeta noastra.

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Frank Drake a elaborat o formula matematica prin care estimeaza ca sunt aproximativ 10000 de civilizatii inteligente in galaxia noastra. N = R* x Fp x Ne x Fi x Fc x L
http://en.wikipedia.org/wiki/Drake_equation.

| NoKidding a răspuns:

Bai fratilor...
credeti in extraterestrii?
nu
dar de ce?
ca nu i'am vazut. BUN, acum
credeti in Dumnezeu?
DAAAAA
dar L'ati vazut?
NUUUU, dar asa am citit noi in Biblie si asa scrie.
aiurea felul de a gandi al vostru, voi si daca vedeti unu in fata voastra ziceti ca e facut cu fotoshopu'oh go on

Răspuns utilizator avertizat
| cornel a răspuns:

Nu cred ca existahappy

| UNfriendLY a răspuns:

Argumentarea mea :
daca crezi in Dumnezeu numai are rost sa-ti pui intrebarea pentru ca stii raspunsul

| max_4494 a răspuns:

Daca nu exista civilizatii extraterestre, atunci cum se explica realizarile vechilor egipteni, ale incasilor, lucruri pe care astazi nici noile tehnologii nu le-ar putea infaptui! Raspusul l-ar putea da religiile, dar atunci ar cadea multe mituri.

| Lilik a răspuns:

Cand o sa-i vad atunci o sa cred. pana atunci.mai e. laughing

| atianin a răspuns:

Ar fi culmea ca Dumnezeu sa ne fi creat doar pe noi in universul asta asa de infinit.

| ambutisare a răspuns:

Crezi ca suntem singuri in acest univers? Eu nu.

| kromstein a răspuns:

Este usor sa nu iti mai pui intrebari dand vesnica vina pe "Dumnezeu". Oameni buni, nu am nimic cu crestinismul.chair il respect, dar incercati sa va mai folositi si ratiunea. Biserica in toate timpurile a fost mai mult o "poarta" catre interese si profit ci nu catre "mantuire". Nu am sa dau exemple pe unii preoti din Romania care stiti si voi ce "crestini" sunt. Am sa va dau un exemplu mult mai puternic si mai important. Vaticanul,"Tara papei" pe langa faptul ca detine "miezul" crestinismului in lume este si una dintre CELE MAI MARI BANCI. Bibilia, citita de mii de oameni a fost schimbata si reschimbata de-a lungul timpului dupa placul fiecarei generatii de mai mari "episcopi"sau ce or fi fost ei acum sute de ani. NU va mai ascundeti greselile si ratiunea dupa biserica sau Dumnezeu. Nu faptul ca ati aprins o lumanare sau ati dat 5 lei la o maicuta in statia de autobuz va iarta faptul ca ati furat, mintit, tradat, ucis. Prin VOI si prin faptele voastre rationale va puteti impaca cu sine. Largiti-va orizonturile si puneti-va intebari. Exista la fel de mare posibilitatea de a exista extraterestrii ca si posibilitatea de a exista un dumnezeu. Nu imi luati in nume de rau sau ca o blasfemie ce am scris aici, dar sunt satul de fanatici religiosi care se multumesc sa puna in carca lui "dumnezeu" tot ceea ce fac sau ceea ce au de facut pe acest pamant pana la sfarsitul vietii.

| kytty a răspuns:

Bunahappy

TPU e plinlaughinglaughinglaughinglaughing glumesc

eu sunt extraterestru venit dupa marte si aterizat intr-un spitallaughinglaughinglaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista pentru. ca nu exista fiinte supranaturale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Momentan existenta extraterestrilor e decat o opinie probabila...nu este vorba nici de adevar nici de fals... daca vrei e vorba de suspendare de judecata pana la noi dovezi. dupa mine e teoretica treaba dar cunoastem 3 planete din sistemu nostru solar care indeplinesc conditiile minime necesare aparitie vietii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai Basescu ce este?! N-a venit cumva de pe Planeta maimutelor?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca exista extraterestrii dar nu stiu daca au posibilitate sa vina pe pamant

| Mirii (:. a răspuns:

Nu si nu exista. Cel putin asa cred.Cand or veni pe Terra in fata mea sa-i vad oi crede ca exista da pana atunci nu.

| Madalina_6514 a răspuns:

Exista.cum exista si dumnezeu.si eu nnu cred in el

| alex90_9133 a răspuns:

Civilizatia din interiorul Terrei. http://top-secret.ablog.ro/......errei.html

| Spike_6829 a răspuns:

Am observat ca multi de aici bat campii cu gratie gen "nu cred in extraterestrii pana nu-i vad" pai pe baza asta pot sa zic si de Dumnezeu asa chiar daca scrie in Biblie dar va asigur 100% ca extraterestrii exista si ca NASA are dovezi clare a existentei lor.Asta ar fi prima a doua universul e infinit exista miliarde de galaxii, planete etc ce credeti? Deci deschideti-va mintea si mai folositi ratiunea nu numai crestinismul bye