| unpierdut a întrebat:

Credeti ca exista iad?

11 răspunsuri:
| QElenaBoghiu a răspuns:

Eu consider ca RAI este pământul (viata) iar IAD Moartea happy

NUSTIU dacă există, însă Viata este cel mai frumos dar happy ne am adaptat pe pământ, acum trebuie să construim ceva, sa lăsăm ceva în urma happy

Dacă stam cu ideea ca mai bine mor și ajung în iad_rai. Of.

Dacă nu exista?
Dacă viata este singurul dar de la univers ((mama natura))

| unpierdut explică (pentru QElenaBoghiu):

Raspunsul tau este banal si nefolositor, daca traim cum vrem ajungem in iad, iar daca nu credem in iad si traim cum vrem oricum murim si nu conteaza pentru nimeni ce lasi tu pe pamant, si ce ma rog sa lasi pe pamantu asta? nu nu deschizi ochii sa vezi in ce lume de tot gainatu traim?

| QElenaBoghiu a răspuns (pentru unpierdut):

Asta e problema... Eu vad viata asa cum este. Iar tu Nu.

Viata este precum o gândeați happy

Dacă tu ești o persoana negativista este normal sa gândești asa.

| RoCkKiD a răspuns:

Fiecare religie a avut o teorie cu privire la ce se intampla dupa moarte si fiecare crede ce vrea, pe principiul "orice te face sa dormi bine noaptea". Pentru mine oricat de bun/rau ai fost cat ai trait cand mori se trage cortina si aia a fost.

Nevoia de iad/rai vine din credinta oamenilor ca universului ii pasa de ei, ca cineva ii va razbuna sau recompensa in funtie de conduita pe care au avut-o in timpul vietii.din pacate nu cred ca e cazul. happy

| CarcotasulVesel a răspuns:

NU
e doar o inventie a religiilor ca sa disciplineze credinciosii
chiar si karma/reincarnarea e o tampenie, tin minte un documentar cu un specialist in sociologie indian care mai avea putin si injura RAU, din cauza ca oamenilor foarte saraci li se spune ca au facut ceva foarte rau intr-o viata anterioara, iar asta e pedeapsa, asa ca practic asta produce oameni letargici care nu sunt in stare nici sa se sinucida nici sa se zbata pentru o viata mai buna, iar India e plina de, dinastia

| RAY a răspuns:

Stiu ca totul este o inventie umana, in fapt omul nu stie nimic asa ca a inventat povesti care au ca scop manipulare in masa, spalare pe creier, timp de 1000 de ani si acum functioneaza frica cu iadul, daca exista vreun creator categoric nu este ceva de care noi sa fim constienti sau traim intr o holograma, matrix cine stie

| RAY a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Cum te simti cand ai la avatar poza cu un criminal?

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru RAY):

Multumesc SINCER, ca mi-ai spus, habar nu aveam
am cautat carcotasi pe net si asta mi s-a parut mai ok
se pare ca e de rahat
multumesc inca odata, acum o scot!

| RAY a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Ma bucur ca ai raspuns logic, iti functioneaza creierul

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru RAY):

In momentul asta am niste ceata pe creier, ma cam oftic pe mine insumi ca nu stiam o chestie asa de naspa si m-am asociat cu un ucigas crying

| mentholinks a răspuns:

Nu.