| rotrezestete a întrebat:

Credeti ca exista in Biblie ( in special Noul Testament) neadevaruri despre Isus?
Care, sau ce credeti ca nu este adevarat?

Răspuns Câştigător
| siwel a răspuns:

@ TriZen:
Ai citit biblia? Toata? sau primele 50 de pagini? din 1200-1500?
In biblie nu scrie nicaieri 'crede si nu cerceta', ci scrie opusul: ' cercetati toate lucrurile si pastrati ce e bun' 1 Tes 5. 21
Cand spui ca vezi 'stele verzi' nu e ca si cum 'scuturi temeliile pamantului'? Metafora? Limbaj figurat?
Miracolele: nu e normal ca daca Dumnezeu exista sa faca ce vrea cu legile naturii pe care tot El le-a creat?
E chiar asa de 'foarte clar' ca tu ai citit biblia? Esti sigur ca nu ai prejudecati fata de ea?
Aproape tot ce spui tu cu tupeu spune si propaganda atee. Degeaba ar exista propaganda atee, daca nu ne-ar place afirmatiile propagandei: ca biblia nu e adevarata si tot ce e acolo sunt 'povesti pentru 10 ani'
E adevarat ca nu iti convine ca Dumnezeu sa te fi inventat si sa aiba un scop pentru viata ta?
Cui ii convine asta?

17 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Mereu m-am intrebat oare Isus a existat cu adevarat? In afara de biblie mai este mentionat undeva? Daca stie cineva sa ne spuna.De felul meu sunt aproape de "Toma necredinciosul".

| Alphawolf a răspuns:

@siwel
Iisus mai spune si "Fericiți cei ce n-au văzut și au crezut!" Deci e clar ca Dumnezeu te indeamna sa crezi si sa nu cercetezi.

| danut a răspuns:

"hombre a răspuns: mereu m-am intrebat oare Isus a existat cu adevarat? In afara de biblie mai este mentionat undeva? Daca stie cineva sa ne spuna.De felul meu sunt aproape de "Toma necredinciosul". "
Exista 26. 000 de relatari istorice in afara bibliei despre Isus Hristos.
Flavius (nu a fost crestin), istoricul imperiului roman face multe descrieri despre existenta si fapte ale lui Isus Hristos si ale ucenicilor sai in scrierile catre imperiu. In acea perioada (nasterea lui Isus) s-a facut un recensamant ale carui date se mai pot gasi in scrierile romane inclusiv relatarile lui Flavius care numai pro iudaic sau pro Hristos nu era. Din nefericire pe aici scriu tot felul de copilasi care habar nu au de unde au aparut dar fac tot felul de comentari specific varstei lor pubertare.

| siwel a răspuns:

@mih 33
Sti in ce context spune Iisus asta? In contextul in care chiar ii arata dragoste unuia care s-a indoit. Mesajul lui e clar: Indoiala nu e rea, dar eu care nu l-am vazut fizic, voi fi mai binecuvantat. happy Iar daca tu te indoiesti nu e rau. E rau daca refuzi si sa te indoiesti (de propria pozitie) si condamni o alta inainte de a o fi cercetat! sad

| siwel a răspuns:

Eu mi-am exprimat parerea despre faptul ca parerea ta pare nesincera. Din moment ce pretinzi ca ai citit biblia si dai citate care nu exista in ea. Si nu mi-ai raspuns la intrebare: ai citit-o toata?
Cat despre faptul ca ‘chiar daca biblia ar fi adevarata nu te-ar impresiona de loc’ Faptul ca exista o persoana care tine fiecare atom din tine nu e impresionant? poate chiar infricosator? Faptul ca cineva te-a creat cu trasaturile tale unice fizice si de personalitate si ca te iubeste cu tandrete, neconditionat si in totalitate nu e impresionant? happy

| Gospell a răspuns:

Toate lcururile care sunt in Biblie sunt adevarate...

@TriZen
De ce nu le zici la oamenii de stiinta sa studieze si ei biblia, ramasitele Arcei lui Noe de pe muntele Ararat?
Apropo... Biblia a fost scrisa de oameni martori (doar nu vroiai laureati Nobel) la binefacerile lui Iisus. si ei nu au scris biblia pentru ca nu aveau ce face...

| BeT a răspuns:

Isus a existat si a murit.Gata! Si toti care cred in el-vor avea o moarte mult mai groaznica decit el.

| cornculapte a răspuns:

Tare Bet. laughing Asta a fost amuzanta.

| AndutzaAndu a răspuns:

Eu cred in Biblie, in Dumnezeu, in Duhul Sfant si in Iisus.Si cred ca tot ce este scris in Biblie este adevarat.

| zerozero a răspuns:

Eu personal nu cred in biblie si nici in dumnezeu. mi se pare o absurditate. povesti pentru copii de 10 ani.
Apropo, stii cand va veni marea 'apocalipsa'? Atunci cand vom afla ca, de fapt, crestinismul e o minciuna mare... Biblia a fost scrisa de niste oameni simpli (gen Ion Creanga), iar cei care au scris noul testament au citit vechiul testament si l-au scris in asa fel in cat sa se implineasca. poate isus nu a existat niciodata, poate e o poveste inventata (si neoriginala), dar pana la urma, daca stai sa citesti toata biblia si sa o analizezi (eu am citit-o), vei vedea ca e o mare porcarie, daca eram mai mic poate o creadeam (asa cum cream si povestea lui Harap Alb), cum sa traiasca iona 3 zile intr-un peste (peste nu balena), sau cum sa nasca o femeie virgina? Si ar mai fi, mersul pe apa, despicarea Marii Rosii, rugul arzator, toiagul inflorit, minunile lui isus, aia 3 care au stat intr-un cuptor incins si multe altele... fi serios. si apropo, in biblie scrie foarte clar, "Crede si nu cerceta", asta vrea sa spuna ca de fapt e ceva ascuns care oamenii nu trebuie sa caute. ci sa creada orbeste. Religia e o manipulare in masa. A, si nu uitati ca 'pamantul e plat' si e sprijinit pe niste stalpi (voi zgudui stalpii pamantului - dupa cum zice biblia) si ca soarele se invarte in jurul pamantului. doh. crede cine vrea in asemenea povesti. eu unul nu.

| zerozero a răspuns:

@siwel - Eu mi-am exprimat parerea personala despre biblie. Fiecare crede ce vrea, eu sunt de partea stiintei, nu de partea unor povesti care nu au nici macar o davada ca ar fi adevarate (si chiar daca ar fi, crede-ma ca nu m-ar impresiona aproape deloc).

| zerozero a răspuns:

Vrei sa spui ca povestea cu Adam si Eva e adevarata? Adica Adam a fost facut din pamant si Eva dintr-o coasta de-a lui? Fi serios. Si da, am citit toata biblia si pe vremea aia credeam in toate prostiile alea, dar dupa ce m-am maturizat am ajuns sa vad ca de fapt sunt niste doar povestioare neadevarate pentru oameni care se multumesc cu ceea ce e scris in biblie fara sa verifice sau sa analizeze daca, chiar sunt adevarate cele scrise. Pe pamant exista mai multe religii, asta inseamna ca cei care nu cred in dumnezeu vor ajunge in iad? Si totusi unde e raiul si iadul? Pe Marte?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In biblie sunt numai lucruri adevarate.toate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu sau fara biblie, poti fi la fel de credincios. Cel mai clar exemplu este cel al oamenilor strazii, care habar n-au sa citeasca, dar au o credinta in ei...ar da orice sa fie ca noi, fara sa aiba habar ce inseamna asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E interesant cum cre(s)tinii isi apara credinta prin a da cu voturi stupid si nefolositor in dreapta si stanga laughing
si da biblia este cea mai mare imbecilitate pe care am citit-o
cum dracu puteti spune ca este adevarata? ati citit-o macar in intregime? sunt numai tampenii eu zic sa ne trezim la realitate si sa nu mai visam
si de ce vorbim neaparat de biblie? coranul nu e suficient de bun?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trizen? ai citit tu biblia cum am citit eu coranul. mih 33? Iisus se refera la cei ce vorbesc din cele traite cand erau cu el, si l-au rastignit.cand spune despre cei ce n-au vazut si au crezut, se refera la noi, care doar auzim marturiile dar nu le-am trait si le credem.rotrezestete? vechiul testament este nimit si umbra.acolo cele trecute arata spre cele viitoare. daca citind Dumnezeu iti da putina intelegere vei vedea ca totul este adevarat asa cum adevarat este Domnul. iar prostia cu crede si nu cerceta, nu este scaparea unor prosti ci ignoranta si ratacirea unor copii, sau tineri care, ca toti de seama lor se cred teribili si trebuie sa para cool. dar cand ajung in situatii extreme sunt primii care ling icoanele in biserica fiindca nu le-au pupat la timp.eu zic asa. sa ne fereasca cel de sus de tot raul, napasta si necazul.cat despre tinerete, toti cunoastem ca ea spune; daca as sti.cand ajunge batrana si stie, spune; daca as putea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da! Si, daca doresti, iti pot demonstra ca dumnezeu minte de ingheata apele si, n-are pic de onoare in el.