| AhileSemiZeu a întrebat:

Am auzit ca daca fiecare om ar citi doua capitole din Biblie (Noul Testament) i-ar merge mai bine. E adevarat

40 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu este suficient sa citesti daca nu pui in practica in viata de fiecare zi ceea ce citesti! Trebuie sa fii implinitor nu numai ascultator.

Răspuns utilizator avertizat
| Woodenpints91 a răspuns:

Am auzit că dacă ignori o pagină din biblie, salvezi un neuron.
Şi mă refer la biblia creştină. Aia, ortodoxă şi plină de mâzgă.

| Inferno a răspuns:

Eu am auzit ca daca fiecare om ar citii macar o teorie stiintifica pe z, in mod sumar neuronii ar rezista dublu decat rezista in mod normal

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Inferno):

Ști de ce trăiau oamenii înainte de cinci ori mai mult, și nu ajungeau în scaune cu rotile. Pentru că nu existau teoriile astea științifice.

| OOOLEOOO a răspuns:

Am citi noul testament si iute ca am ales alta religie.

| Kramerwalt a răspuns:

Crezi ca daca citeste doua versete il face mai credincios, ma indoiesc. Daca citesti doua randuri din cartea de fizica inseamna ca o sa poti ajunge de 10?

| Încrucişătorul a răspuns:

In acelasi mod de gandire, te-as lua cu mine, undeva in munti, la o prapastie si te oblig sa sari.
Motivul? " Hai sari ca gravitatea 'e doar o teorie'... "

| 4b a răspuns:

Cititul Bibliei nu te scuteste de probleme, stres si alte saracii...ideea e sa pui in practica ce citestiwinking

| Anecherry a răspuns:

Si daca fiecare om ar citi doua capitole din vechiul testament ar deveni cu totii atei.

| nesuferit a răspuns (pentru Anecherry):

Cu cat citesti mai mult, cu atat iti dai seama in ce prostii obisnuiai sa crezi laughing

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Anecherry):

Și dacă fiecare ortodox devenit ateu ar citi două teorii științifice pe zi ar deveni înapoi creștin ortodox.

Răspuns utilizator avertizat
| Anecherry a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Tot ce-i posibil. Stii cum se zice: ''Stiinta e prea grea? Incearca religie!''

| Anecherry a răspuns (pentru nesuferit):

Clarlaughing

| EmaS a răspuns (pentru Anecherry):

Si ce vrei sa spui ca nu sunt crestini care cunosc stiinta si ca toti ateii sunt oameni mari de stiinta?laughing

| AlexeHellsing a răspuns (pentru EmaS):

Ei zic că sunt tare deștepți fiindcă se pleacă la picioarele Științei.
Dar singurul lucru mare pe care îl au este mândria, nu inteligența.

| Anecherry a răspuns (pentru EmaS):

Nu, e doar un punct de vedere. Nu am intentia de a jigni pe oricine, dar nici credinciosii nu se abtin.

| EmaS a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Ei nu stiu ca frica de Domnul este inceputul intelepciunii!

| Dorugar a răspuns:

Evident ca e adevarat!
Asta pentru ca Noul Testament este scris de apostolii care lucrau cu puterile diavolilor!
Luca 9.1. Şi chemând Isus pe cei doisprezece ucenici ai Săi, le-a dat putere şi stăpânire peste toţi demonii

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru Dorugar):

Ha, ha, ha! Cat de inteligent! Normal ca acum, in momentul asta, demonii au putere si stapanire peste tine, din cauza necredintei, insa Iisus le-a dat stapanire lor, Sfintilor Apostoli, peste toti demonii, ca sa ii alunge, i-a facut superiori lor, sa li se inchine, caci ei erau cu Dumnezeu.

| EmaS a răspuns (pentru Dorugar):

Citeste la Faptele Apostolilor cand Duhul Sfant a coborat peste ei si ei au primit o putere de la Dumnezeu.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru Dorugar):

Da...că doar apostolii scoteau demonii din oameni ca să-i trimită în vacanță pe litoral.

| Ovydiw a răspuns (pentru Dorugar):

Ai scris Isus *_* Si te dai vanjos ca esti religios.
Se SCRIE Iisus cu 2 de i

| Făraş a răspuns (pentru Dorugar):

Nu lucrau cu diavolul avea puerii de la Domnul happy mah nu stiu daca e adevarat ce am sus dar nu cred ce ai spus tuwinking

| Dorugar a răspuns (pentru Ovydiw):

Multimesc de noutate!
Eu credeam ca se scrie cu Y de la Yehosua

| Dorugar a răspuns (pentru Făraş):

Da, exact astea spuneam si eu, Domnul le-a dat puterea sa lucreze cu Diavolul!

| Jardelin a răspuns:

Daca ar citi doar doua capitole din Biblie rezultatul s-ar putea sa nu se vada in viata acelui om.

Eu as recomanda sa se citeasca 2 capitole din Noul Testament zilnic, mai cu seama de catre crestinii ortodocsi. Sa se citeasca aceste capitole dimineata, dupa ce ne spalam si ne inchinam in genunchi in fata icoanelor, inainte de a sta la masa.

Trebuie sa incepem fiecare zi cu Dumnezeu, prin rugaciune si citind 2 capitole din Noul Testament, pentru ca Mintuitorul ne invata in Evanghelia dupa Matei (6:33) "Cautati mai intii Imparatia lui Dumnezeu si dreptatea Lui, si toate acestea se vor adauga voua."

Asadar repet, trebuie sa incepem ("mai intii") fiecare zi cu Dumnezeu, spunindu-ne rugaciunea in fata Sfintelor Icoane si apoi citind 2 capitole din Noul Testament.

| drhotzu a răspuns:

Daaa... este la fel de adevarat ca si daca citesti ziarul iti merge mai bine!

| DyNo a răspuns:

Vezi sa nu...

Răspuns utilizator avertizat
| unbaiatanonim a răspuns:

Ce sa-i mearga mai bine? Ai grija la ce te gandesti ca te bate Dumnezeu straight face

| RaduMD a răspuns:

Este probabil să fie adevărat. Citind despre Dumnezeu zilnic, îţi dai o şansă în plus ca să te îmbunătăţeşti şi, în felul acesta, să-ţi meargă mai bine.

Aceasta nu înseamnă că există o legătură de tip magic între două capitole din Biblie şi mai bunul mers (oare cum îl definim?). Creştinii sunt mereu ameninţaţi de pericolul de a da un sens magic, încălcând astfel prima poruncă. Ca să faci vrăjitorie, acele şi păpuşa nu sunt strict necesare: poţi să faci vrăjitorie cu Biblia, ceea ce e cu atât mai rău.

| Făraş a răspuns:

Nu stiu deasteaa happy

| Dorugar a răspuns (pentru Făraş):

Nu-i bai, ca doar scrie in Biblie despre asta, asa ca cine vrea nu are decat sa o citeasca.
Tie iti dau un TIP, si anume caut-o in Luca 9.1

| Doridd a răspuns:

Eu cred ca da

| antropofob a răspuns:

Eu am auzit că dacă citeşti biblia dumnezeu te ajută la păcănele

| OrNaM3nT a răspuns:

Daca citesti Biblia iti cresc sansele sa faci cancer pe creier cu 52.23%.

| Stefan_Wikked_1994 a răspuns:

E adevarat pe naiba iti pierzi timpul frate du-te si te distreaza ti-a dat tie dumnezeu semne de viata? laughing) Poate e o coincidenta. ( Nu vreau sa influentez gresit)