| Dorugar a întrebat:

In Biblie in Noul Testament ne sunt prezentate biografia si moartea lui Isus din Nazareth.
Intrebare:
Cand acest Isus din Nazareth a devenit Isus Christos, pentru ca din Biblie nu rezulta acest lucru?

6 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Si cum ai dori sa fie Unsul,Christos,sa ii apere pe evrei in luptele politice,sa faca razboi,sa nimiceasca,sa imparateasca ca Cezar? Ca Pontiu Pilat? Mesia cel asteptat de toti a venit,in persoana lui Iisus din Nazaret,numai ca caracterul lui nu era cum credeau toti,nu venise sa lupte, sa castige ceva sau sa imparateasca peste Israel, ci venise pentru o alta misiune, cea sufleteasca, spirituala.

| Dorugar explică (pentru AvalohAlyn):

Daca ar fi sa fie asa cum imi doresc eu sa fie, ar insemna sa fie ca Duhul din lampa lui Aladin, adica cand frec lampa sa apara Dumnezeu si sa-mi indeplineasca dorinta pe care o am.
2 Ce vorbesti? Tu stii ce inseamna un Messia? Sau crezi ca este numele popalaului care-ti ia banii? Ti se pare normal sa crezi ca profetii religiei mozaice au prorocit venirea unui Messia al religiei crestine?
Fi sigur ca aia habar nu aveau despre religia ta, si nici daca ar fi avut habar nu ar fi procit ceva pentru crestinii care il blasfemiaza pe Dumnezeu si il acuza ca are copii din flori cu o femeie.
Sau la cata credinta ai tu poate ca ai "citit" ca prorocii au profetit ca Dumnezeu va umbla la femei pe care le va lasa gravide?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ieri.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Cum preferi, cu unsoare sau fara?
Adica cum crezi ca a fost uns Isus ca sa devina un Christos?

Răspuns utilizator avertizat