| eugeniu_6685 a întrebat:

Credeti ca exista in univers un "corp ceresc" fix, lipsit de miscare?
Daca exista, ce consecinte ar produce el?

7 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Depinde de ce punct de referinta privesti. Si monitorul tau e fix fata de biroul pe care sta, pana cand il misti tu.
Daca ar exista insa un lucru fix in jurul caruia sa graviteze tot universul. acela probabil ar fi Singularitatea, adica egalul lui "nu stiu" din stiinta.

| Radioactive a răspuns:

Poate exista, iar consecinta e ca iti da tie batai de cap!

| deeeeeebora a răspuns:

Singurul lucru in Univers este Dumnezeu. tot ce ar cadea pe Pamant ar fi trimis de El.

| eugeniu_6685 explică:

Domnule "Kronstand", tin sa va anunt, cu voia dumneavoastra, ca ma documentez destul de bine, nu neaparat de pe "net". Limbajul pe care-l folositi s-ar parea ca ascunde o suficienta explicabila.Va doresc o zi buna.

| ancutsa410 a răspuns:

Nu cred, deoarece universul e in continua miscare, in continua transformare, din moment ce corpul ala se afla in univers nu are cumhappy

| deletedprofile a răspuns:

Nu exista un corp ceresc intr-o pozitie fixa. Orice corp ceresc este in miscare datorita fortei sale de atractie si a corpurilor din jurul sau.
Sa zicem ca totusi in univers ar exista un corp ceresc care sa nu aiba nici un alt corp in apropiere cu care sa interactioneze, dar acesta tot ar fi pus in miscare de alte corpuri ceresti aflate la o distanta foarte mare (Cu cat distanta dintre corpuri este mai mare cu atat viteza este mai mica ). Deci acel corp s-ar putea misca si cu o viteza de 1cm/secol, dar tot s-ar misca, nu s-ar afla intr-o pozitie fixa.

Sper ca te-am lamurit. Daca nu uita-te pe Discovery 24/24h si te vei lamuri singur.

| Zoelinda a răspuns:

Orice corp ceresc se misca datorita materiei negre