| Adyy5 a întrebat:

Știți cărți care au legătură cu universul? Sau călătoria unui corp ceresc prin univers? (nu de știință).
Dacă da, cum se numesc?

2 răspunsuri:
| Ironwin a răspuns:

Se numesc Science Fiction si gasesti de exemplu aici : https://nemira.ro/produse/carte/science-fiction-fantasy

| Kiwibibilă a răspuns:

Am citit una bună acum ceva timp, În jurul lunii de Jules Verne. Era despre 3 bărbaţi care se pierd în spaţiu. Fiind scrisă de Jules Verne bineînţeles că va avea şi nişte descrieri ştiinţifice, dar sunt reduse să spun aşa.
Sau una şi mai bună e Steaua de Arthur Clarke, e doar o poveste dar e de-a dreptul fascinantă. O poţi găsi şi pe net.