| Justauser4532 a întrebat:

Credeți că există viață inteligenta extraterestra luând în calcul paradoxul fermi? Va rog sa argumentați.

11 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

S-ar putea ca atunci cînd vom știi că există viață pentru că ni s-au trimis mesaje, sau ni s-au răspuns la mesaje, acea viață să fii dispărut de mult... Daca exista cumva.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, cred ca exista viata inteligenta si pe alte planete, fiindca avem tehnolgie avansata, unele fenomene inexplicabile si multe premonitii care pot prevestii diverse cataclisme sau schimbari in natura, viata samd.

Pentru argumentare vezi miile de scrieri despre prevestirile lui Nostardamus, despre piramidele egiptene, despre constructii imense si perfecte, pe vremea cand nu exisatu macarale sau aparatura de ultima tehnologie, samd.

| doctorandus a răspuns:

Dap, este foarte probabil să existe viață extraterestră, din păcate acest lucru nu are nicio legătură cu noi.

| relian a răspuns:

Astea is deja subiecte rasuflate, plictisitoare, s-a saturat lumea de subiecte genul asta.
Orice este posibil, cam asta e tot. Chiar de exista si altundeva, ori is slabe si nu pot trimite mesaje, ori is departe, au trimis mesaje dar alea nu au ajuns inca la noi.
Ori nu exista prin apropiere nici o viata inteligenta capabila sa trimita semnale in spatiu.
Daca exista viata si altundeva, aia nu vom stii, distantele is enorme timp irositlaughing
Subiectul asta se pare nu mai prezinta interes nici pentru aia de gradinita.

| anonimg a răspuns:

Există viață extraterestră, dar nu așa cum o știm noi.
Există și alte lumi necazute în păcat. Dumnezeu a interzis accesul la acestea, deoarece unde vom ajunge noi va ajunge și diavolul.
Numai când păcatul va fi eradicat din univers (sau mai bine zis de pe pământ - la sfârșitul pământului), cei mântuiți vor putea vizita aceste planete care și ele au auzit de suferința noastră și de jertfa Creatorului lor și al nostru.
Diavolului i s-a îngăduit să ispitească și pe locuitorii acestor planete; dar odată ce i s-a rezistat ispitelor, accesul la acestea nu i s-a mai permis.
Chiar dacă și ei și noi suntem ființe create de Dumnezeu, purtăm în noi amprenta bolii și a morții. Ar fi o oroare ca în starea aceasta noi să-i privim pe ei, și ei să ne privească pe noi.

| ReddY25 a răspuns:

Irelevant

Răspuns utilizator avertizat
| Vântulalb a răspuns:

Nu stiu ce este "paradoxul fermi". Mea culpa!
Dar am convingerea ca exista viata inteligenta extraterestra. Chiar daca nu arata ca noi.

| Theo94 a răspuns:

Da, cred ca exista viata inteligenta in univers, dar cred ca civilizatiile care detin tehnologia calatoriei interstelare sunt extrem de rare.

In legatura cu "paradoxul fermi" citeste si despre "marele filtru" (the great filter).
https://ro.wikipedia.org/wiki/Marele_filtru#Paradoxul_lui_Fermi
https://en.wikipedia.org/wiki/Great_Filter

Probabil multe civilizatii ajung la un anumit nivel de dezvoltare apoi se autodistrug, intampina diverse catastrofe, crize, etc. de care ei nu pot face fata si dispar.

| EliLeli a răspuns:

Da. N-am chef sa argumentez.

| Robert160 a răspuns:

Dar frate n-ai vazut atatea filme, clipuri, dovezi, mărturii, nave extraterestre, channeling etc. Caută pe Youtube, pe google site-uri specifice mai mult in engleză.