| liviu00 a întrebat:

Credeti ca faptele prezentate in Biblie sunt reale sau considerati ca aceasta contine si foarte multe metafore si parabole?
Specificati, va rog, urmatoarele: varsta, studii / ocupatie, religie / credinta. Incercati sa raspundeti cat mai scurt, fara justificari ample.
PS: nu se vrea a fi o intrebare rautacioasa, ci un sondaj de opinie

28 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

De atatia mii de ani este o carte de capatîi, in ea sunt intr-adevar multe metafore si parabole si de aceea trebuie studiata mai profund. Cel mai usor de inteles (Vechiul Testament normal ) este pentru evrei in limba carora a si fost scrisa.

| Arthur a răspuns:

@liviu00 Evreii citesc numai Vechiul Testament (cei care tin de cultul mozaic, adica majoritatea ) iar acesta fiind scris in ebraica nu a avut parte de atatea traduceri ca la crestini (greaca, latina, slavona, germana, engleza, romana etc). La ei Vechiul Testament fiind scris direct in limba lor sunt putine posibilitati de a interpreta gresit mesajul. Evreii cred numai in Vechiul Testament deoarece ei inca il asteapta pe Messia.

| Arthur a răspuns:

@liviu00 'E grele ' cu tine. Ori chiar nu intelegi, ori nu vrei sa intelegi. Stiu si copii la gradinita ca Biblia cuprinde atat Noul cat si Vechiul Testament. Singurul lucru pe care am vrut sa ti-l explic este ca evreii studiind cartile sfinte vor avea un acces mai direct la esenta lucrurilor, nesuferind atatea interventii pe text. Sa incerc sa fiu si mai explicit : Citesti ceva in limba engleza si incercand sa traduci vei avea parte de multe surprize fiind multe fraze pe care nu le poti traduce cuvant cu cuvant, pentru ca nu ar avea inteles. Asa ca tu ca traducator vei incerca sa te apropii de intelesul intregului pentru a putea transmite cititorului de limba romana sa zicem, ceea ce ar trebui sa inteleaga. Daca nu ai inteles nici acum, nu am ce sa-ti fac. Si gandeste-te ca aceste traduceri au fost succesive dintr-o limba in alta. Si mai gandeste-te ca poate unele cuvinte nici nu au corespondent in limba respectiva. Deci, in concluzie, cine va avea acces direct la cuvintele sfinte? Cel in limba caruia a fost scris mesajul respectiv sau cel care citeste a nu stiu cata traducere? Chiar daca grija pentru respectarea textului a fost maxima.

| Arthur a răspuns:

@liviu00 ...Nu e nici o problema, imi pare bine ca a fost numai o neintelegere.
Succes in continuare!

| ania a răspuns:

Cred ca faptele prezentate in Biblie sunt reale.De exemplu Ovidiu Drimba, un ateu care a scris ampla opera Istoria Culturii si Cvilizatiei, analizand Veciul Testament spune, citez:"Studiile de istorie antica, precum si rezultatele cercetarilor arheologice au conformat validitatea Vechiului Testament ca principala sursa de informatie privind civilizatia si cultura ebraica" Fireste fiecare text trebuie abordat in functie de stilul literar, cartile poetice de exemplu au figuri de stil, metaforele, hiperbolele nu sunt minciuni, trebuie inteles ce transmit. Apoi Biblia a fost scrisa in limbajul uzual.Si noi spunem>Soarele rasare, desi strict stiintific, nu saorele rasare ci pamantul se invarte in jurul soarelui.Personal am citit un numar de carti in favoarea verdicitatii Bibliei si pe mina m/au convins.

| liviu00 explică:

@BitterSweet Vechiul Testament nu e si pentru crestini?

| liviu00 explică:

@BitterSweet Vechiul Testament nu e si pentru crestini?
Scuza-ma ca pun aceeasi intrebare ca mai devreme, dar n-am inteles ce legatura ar fi intre ce am intrebat si ce mi-ai spus despre evrei.

| liviu00 explică:

@BitterSweet
Am citit gresit in prima instanta raspunsul tau, de acolo intrebarea tampita "Vechiul Testament nu e si pentru crestini?". Apoi probabil tu n-ai inteles ce vreau sa intreb si nici eu de ce o tii tot cu traducerile.
Oricum, nu cred ca traducerile respective ar denatura o povestire in asa fel incat sa para basm. Banuiesc ca si in ebraica ea cuprinde metafore.

| liviu00 explică:

@milla Dupa cum bine observi, a fost o rugaminte, scoasa in evidenta de expresia "va rog". Am specificat ca se vrea un fel de sondaj. De asemenea, nu cred ca era imposibil de remarcat ca au mai raspuns persoane fara a da detalii personale si, dupa cum vederea nu te insala, nu am comentat.
Daca pur si simplu, ti-e teama ca lumea sa nu-ti afle varsta (ca banuiesc ca asta ar fi motivul), atunci nu-ti da varsta. De ce ai simtit nevoia sa ma iei la rost?
Si, ca idee, existau metode de a raspunde "in anonimat". (Exista un buton Logout undeva in stanga. Daca il apesi, poti inca sa raspunzi la intrebari, asa cum vrei tu, fara sa-ti afle nimeni adevarata identitate.)
Stiu ca pentru o femeie e dificil sa-si deconspire varsta si chiar nu m-am gandit la varianta asta, ca as putea provoca atatea neplaceri. Imi cer scuze.

| liviu00 explică:

@milla Eu am considerat ca e important sa aflu niste date despre respondenti.
Si te inseli daca ai impresia ca observatia ta a fost pertinenta. Atitudinea a fost ironica si provocatoare, asa ca ti-am raspuns in aceeasi nota. Tu consideri ca raspunsul tau initial poate fi considerat feedback, insa nu e asa. Feedback l-as fi considerat, spre exemplu, daca era in forma urmatoare: "Consider ca e cam deplasat sa ceri varsta, studii, ocupatie pe un site unde se intra cu nick nu cu numele real. Pe mine m-a deranjat, m-am simtit ca la politie.". Si eu ti-as fi raspuns: "Mersi de sfat, o sa am in vedere data viitoare."
Asadar nu faptul ca mi-ai atras atentia m-a deranjat, ci atitudinea provocatoare. Dar hai sa nu ne certam pe o chestie din asta minora. Stii vorba aia: "Arguing on the Internet is like running in the Special Olympics. Even if you win, you're still retarded."

| zorialbi a răspuns:

Toate faptele din Sfanta Scriptura sunt adevarate, cu toate acestea Biblia nu trebuie citita numai in litera, ci si in duh deoarece prin ea ne este transmis cuvantul lui Dumnezeu.
Totodata in versetele biblice sunt cuprinse multe taine care mintii limitate a omului nu ii pot fi revelate decat daca acesta este vrednic si fiecaruia i se descopera dupa masura trairii sale crestine si a credintei. Pentru ca daca acestea le-ar fi descoperite tuturor nu le-ar putea intelege. Nu poti da unui copil cu dintii de lapte altceva decat ceea ce el poate digera.
Este adevarat ca in Sfanta Scriptura exista si pilde. Acestea au acelasi rol pe care si Hristos il precizeaza in convorbirea cu Nicodim, mai exact, cele ceresti sunt explicate in pilde pentru ca altfel oamenii nu le-ar putea pricepe.
Hristos in convorbirea cu Nicodim ii spune acestuia:"Dacă v-am spus cele pământeşti şi nu credeţi, cum veţi crede cele cereşti? "(Ioan 3, 12)
Iar cand le-a vorbit despre Pilda semanatorului, cand ucenicii L-au intrebat pe Iisus "Ce înseamnă pilda aceasta?" El le-a raspuns:"Vouă vă este dat să cunoaşteţi tainele împărăţiei lui Dumnezeu, iar celorlalţi în pilde, ca, văzând, să nu vadă şi, auzind, să nu înţeleagă. "(Luca, 8, 9-10)

| zorialbi a răspuns:

@zatz: In Biblie nu se gaseste principiul "Crede si nu cerceta", multa lume crede asta dar e fals. Hristos spune in Biblie "Cercetati Scripturile".

| Ianna33 a răspuns:

Da, eu cred ca faptele prezentate in Biblie sunt reale si sunt "imbracate" in metafore si alte cuvinte sensibile. 17, eleva la liceu, crestin-ortodoxa

| stillhartu a răspuns:

Avand in vedere ca Biblia a fost de-a lungul anilor tradusa de zeci de ori dintr-o limba in alta, lucrurile au degenerat rau de tot. S-a ajuns sa citesti Biblia ca pe o carte stiintifico-fantastica. Nu exista absolut nicio certitudine ca faptele din Biblie sunt reale. Acum cateva sute de ani, omenirea nu a avea o gandire atat de "deschisa" si le era mult mai usor sa creada povestea cum ca Iisus merge pe apa. Azi, cand lumea e in continua miscare, cand posibilitatile sunt nelimitate cand ni s-au deschis orizonturile, e mai greu de crezut acele fapte. Din acest considerent, oamenii de stiinta au luat Biblia si au studiat fiecare "fapta mareata a lui Iisus" incercand sa gaseasca o explicatie logica. Pentru multe chestii, s-au gasit apoi s-au dovedit. Deci, cele mai multe povestiri sunt doar rezultatul imaginatiei omului.
Imi cer scuze pentru argumentarea destul de lunga, dar am simtit nevoia sa imi spun parerea. Cat despre cei care nu sunteti de acord cu ea...sa curga voturile stupide!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Contine multe parabole mtafore si pilde. 45, profesionala, otelar, ortodox.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biblia este o mostenire a unor scrieri pagane sumeriene si egiptene, religia crestina este doar religia egipteana sub alta forma (trinitatea = isis horus set), cauta pe net si vei gasi multe aspecte pe care biserica le ascunde, crucea inseamna soarele si voi va inchinati la astre, toata biblia a fost rescrisa de catre francmasoni pentru a mentine masele sub control prin frica.

In concluzie religia este o manipulare, facuta de om, asemeni tuturor religiilor de pe pamant.

Vizioneaza zeitgeist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maiii, nu va ajunge atita experienta cu discutii contradictorii in domeniul asta, care nu ajung nicaieri?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai atat pretinzi? Ti-as putea spune si numarul de la pantofi, manusi si lenjerie intima! Nu crezi ca nu e cazul sa iei datele ca la politie? Sau sunt noutati pe TPU? Ei bine, eu ti-oi raspunde, dar semnez anonima! phbbbbt Sunteti culmea oameni buni! Sau rai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traducerea Bibliei care a ramas pana in zilele noastre este dupa Septuaginta (traducerea Bibliei din ebraica in greaca)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa credem si sa nu cercetam precum toma care nu a crezut pana nu a vazut.sa avem credinta in Dumnezeu si sa nadajduim in rasplatirea faptelor bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Varsta= Matura
Studii= superiore in biologie
Credinta= ortodoxa cu unele interpretari personale

Biblia contine adevaruri exprimate in limbajul contemporanilor celor care au scris-o. Nici fizica si nici biologia nu cantrazic Biblia.
Contine intr-adevar metafore si parabole care sa poate fi valabile peste milenii. Ma refer in special la Geneza care cred ca intereseaza in special...restul cartilor sunt mai putin credibile.
Noul Testament e Sfant si Adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poi incerc si asa cum m-ai invatat. Crezi ca doar varsta ii intereseaza si pe securisti? Stai relax ca nu sunt in varsta. Sunt mai tanara de cat crezi, dar e cam deplasat sa ceri varsta, studii, ocupatie pe un site unde se intra cu nick nu cu numele real. Crezi ca ai fost ironic si ai punctat? he he he, daca ti-as fi raspuns la intrebare cred ca puteai sa pari ironic, dar eu ti-am facut o observatie pertinenta. Vad ca nici tu nu accepti ca nu ai dreptate si incerci sa ataci cu varsta femeilor. Nu merge cu mine pentru ca n-ai nimerit-o. Sic!

| zatz a răspuns:

16, liceu, elev, nici o religie(intr-un fel pot fi numit ateu)
in biblie multe dintre lucruri se contrazic.de altfel fiecare religie se contrazice cu restul chiar daca multe religii au in comun desfasurarea faptelor dar cronologia acestora difera.ideea este ca si reale si ireale, minciuni sau inventii ale unor oameni, nu putem sti daca biblia este cu adevarat cartea sfanta.
de multe ori aud "crede si nu cerceta"
nu inteleg acest lucru. daca vrem sa evoluam, sa tracem de stadiul de mamifere cum sa nu cercetam, sa gasim adevarul despre noi sau cel putin sa incercam. daca am crede fara sa cercetam nu am mai exista.suntem dependenti de adevar la fel ca de minciuna

| zatz a răspuns:

Zorialbi
ma refeream la faptul ca peste tot, toti profesorii de religie, unii preoti, majoritatea oamenilor credinciosi iti dau replica "crede si nu cerceta"

| crysty45 a răspuns:

Pot sa pun o intrebare? De ce fete bisericesti au scos din Biblie numele lui Dumnezeu, acesta este Iehova, pun aceasta intrebare deoarece am o Biblie din 1916 care este tradusa de Nitzulescu in care apare ''Iehova'' dar in Biblile care sunt scoase pe piata numele lui Dumnezeu este inlocuit cu Domnul sau cu alte abrevieri de genul acesta

| dodoro2 a răspuns:

Stillhartu daca ai studia un pic si nu numai ce spun ateii cu probabil ai facut ti-ai fi dat seama ca bibila e aceias de peste 2200 de ani si nimic semnificativ nu s-a schimbat doar in gramatica si cateva cuvinte care nu existau atunci.cum explici manuscrisele de la marea moarta? cu 200 de ani i hr si sunt identice cu bibliile din anii 1000 pana in zilele noastre.si manuscrisele de la marea moarta au fost gasit acum 50 de ani.Si nu am nici cea mai mica indoiala ca biblia nu e adevarata.In momentu asta nu mai exista prigoana impotriva crestinilor dar exista ateii care sunt in pozitii inalte si ii fac pe cei slabi sa creada ca nu exista dumnezeu.