| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca incalzirea globala e responsabila pentru temperaturile de la noi din ultima saptamana si pentru ploile abundente? Sau e normal si genul asta de vreme pentru luna iulie?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mie mi se pare o vreme absolut obisnuita pentru perioada asta. Bunica mea imi spunea ca la inceputul anilor '30, cand era copil, erau calduri de aveau arsuri in talpi de la cat de fierbinte era colbul drumului.

| smaranta a răspuns:

O fi dat incalzirea globala vremea peste cap dar in perioada asta este absolut normal si necesar sa ploua.Anormala a fost anul asta vremea in aprilie, mai, cu caldurile excesive si cu seceta.

| Brigitta a răspuns:

Din cauza incalzirii globale (si asta din cauza noastra) eu nu m-am dat cu sania ca lumea de 3 ani (zic aici, nu la munte) sad
Nu mi se pare normal ca la mine in fiecare zi ploua; exact ca si in jungla.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
Incalzirea globala a dat clima peste cap, si asta este doar inceputul.
Stai sa vezi peste cativa ani cum se va resimte asta.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Incalzirea globala are argumente pro si contra. dar la noi luna iulie este luna lui cuptor.sunt ploi de vara rapide si abundente rupere de nori cum spunea bunicul meu iar pe vremea secerei {a graului} trebuie sa coci oul in tarina.deci cam asea e de cand ma stiu.insa iernile aveau zapada nu gluma.problema e ca la tara este aici in oras foarte putina dar sunt si motive; canalizari. poluare. aglomerare urbana ma rog... etc.

| sorinadiet a răspuns:

Stiu eu? Eu imi mai amintesc de vreo doi ani cu asa un Iulie ploios! Pe la inceputul anilor '60...Suntem multi si gresim mult fata de Planeta Mama... dar cred ca puterile ei le intrec pe ale noastre, inca!

| DAVID_8154 a răspuns:

Pai dupa cum spun expertii din cauza incalzirii globale

| Bella_8285 a răspuns:

Eu nu cred ca a afectat deoarece la noi ploua in fiecare zi de 5 zile incoace dar ar pute a da si temperatura peste cap