| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca libertatea excesiva dauneaza?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai la cata libertate i se acorda unui om, daca-si mai asuma si el de doua ori pe atata, prin ingaduinta de sine; ai vazut si tu ce iese.mai e si autoeducatia, care daca nu e...nici Dumnezeu nu cere. dar pierde mult respectivul. timpul nu se intoarce inapoi, si ce ai pierdut, e bun pierdut.

15 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Da. Aseara am stat la o barfa cu Tarzan, din cauza lui n-am reusit sa agat 2 tipe: a garait de cateva ori, au fugit alea instantaneu.

| Razvan a răspuns:

Da. E democratie prost inteleasa.Si de aici se trag toatehappy

| danut a răspuns:

Libertatea exista doar ca notiune utopica, practic nu exista libertate, asa ca aceasta nu are cum dauna. Omul are impresia ca este sau poate fi liber, fals. Fiecare este condus de idei, principi, instincte, vici, dorinte, samd., deci nu suntem liberi ci supusi acestora. In lume exista (doar) doua forme de supunere (sclavie), cea consimtita si cea nestiuta (asa zisa libertate). Cea consimtita se refera in speta la cei care il accepta pe Dumnezeu drept stapan si cea imaginara, adica asa zisa libertate unde stapan este Mamona.

| Bacemi a răspuns:

Da. Libertatea in exces nu este buna. Totul depinde insa de constiinta noastra. In mod normal acesta constiinta ar trebui sa fie o cusca in care suntem captivi. Cu cat suntem mai constienti, cusca e mai mare si primim diverse avantaje.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu exista libertate excesiva, exista doar libertate limitata.

| anad a răspuns:

Din ceea ce vedem ca se intampla in Romania de azi unde a fost, (in ultimii 20 de ani)si este si acum- libertate deplina- se vede clar ca dauneaza. Daca s-ar fi impus si s-ar fi respectat cu adevarat, nu doar in Constitutie, niste reguli, alta era situatia in tara!

soothe
| soothe a răspuns:

Nu exista libertate excesiva. Libertatea exista sau nu.

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Eu cred că restricţiile dăunează. Tot timpul când îi spui unei persoane să nu facă un anumit lucru, tocmai de aceea o să'l facă. Libertatea nu dăuneaza.Parinţii mei mă lasă destul de liberă, dar am limitele mele care eu mi le'am impus happy

| baru a răspuns:

Sigur. Dar numai unor categorii de oameni Sunt oameni needucati care nu au o limita a cea ce fac si considera ca totul este al lor si ca totul le apartine Cealalta parte care este cu mult mai putina trebuie sa inghita si sa accepte mitocaniie unor asemenea oameni daca putem sa-i numim asa Aici intra educati cei sapte ani de acasa cultura care lasa de dorit si bunul simt care la noi se pare ca a fost dat uitarii sau nici cel putin n-a fost Pacat Pa

| darrio2007 a răspuns:

Depinde si cum este inteleasa.Conteaza mult constiinta omului.

| dulcik a răspuns:

Pai sincer chiar dauneaza dar totusi depinde si de anturaj

| Pupily92 a răspuns:

Depinde de mentalitatea "libertinului". si de anturajul in care traieste acesta in viata de zi cu zi.sunt unele persoane carora chiar le-ar prinde bine mai multa libertate.
daca te referi la adolescenti, si aici e o chestie:daca de mic l-ai lasat sa faca ce vrea, cand va fi mare degeaba ceri respect si incerci sa-l reeduci si sa-i tai din libertate.nu rezolvi absolut nimic. happy

| Skeletonized a răspuns:

Niciodata libertatea nu dauneaza atata timp cat exista constiinta(daca noi nu furam sau nu ucidem doar pentru ca exista niste reguli care ne pedepsesc sau de teama unui Creator Divin atunci nu ne putem numi oameni), dar cum constiinta este un factor intalnit din ce in ce mai rar atunci libertatea excesiva dauneaza (singura libertatea care ar trebui "folosita" excesiv este aceea de a gandi - sunt sigura ca nu dauneaza).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, dar unii abuzeaza de ea si asta duce la ingradiri care-i afecteaza pe toti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te referi la ducerea la extrem a libertatii? Cum as putea merge pe strada vazand oamenii imbracati ca la circ, injurand de mama focului, luand ce le pofteste inima si manifestand alte gesturi iesite din comun?! iti zic eu: m-as interna intr-un spital(de nebuni) sau mi-as sapa un fel de beci.