| noreligion a întrebat:

Credeti ca Maica Domnului a fost o sfanta?

Se spune pe la colturi ca Fecioara Maria nu era chiar o... sfanta. Ea nu ar fi ramas insarcinata cu duhul lui Dumnezeu ci cu un soldat roman care ar fi intrat noaptea la ea.Acest lucru il spune chiar Celsus, care a trait in secolul II.Chiar daca nu mai supravietuiesc scrierile lui Celsus, avem cateva dovezi de la Origene, care incerca sa nege teoria lui Celsus.
,, Isus a venit dintr-un sat din Iudeea si a fost fiul unei evreice sarace ce-si castiga existenta muncind cu mainile ei proprii.Mama sa a fost izgonita din casa de catre sotul ei, tamplar de meserie, fiind acuzata de adulter cu un soldat roman numit Pandera.Fiind alungata si ratacind in dizgratie, ea a dat nastere lui Isus, un bastard.Isus,din cauza saraciei, a fost dat sa munceasca in Egipt.Acolo a dobandit anumite puteri magice cu care egiptenii se mandreau. El s-a intors acasa entuziasmat ca poseda aceste puteri si prin puterea lor se proclama un zeu."
De unde mai aflam ca Isus este un Bastard? Chiar din evanghelia lui Ioan, cap 8 ver 39-42
,, 39. Ei au răspuns şi I-au zis: Tatăl nostru este Avraam. Iisus le-a zis: Dacă aţi fi fiii lui Avraam, aţi face faptele lui Avraam.
40. Dar voi acum căutaţi să Mă ucideţi pe Mine, Omul care v-am spus adevărul pe care l-am auzit de la Dumnezeu. Avraam n-a făcut aceasta.
41. Voi faceţi faptele tatălui vostru. Zis-au Lui: Noi nu ne-am născut din desfrânare. Un tată avem: pe Dumnezeu."
Si de asemenea din Toledot Yeshu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Toledot_Yeshu

Tinand cont de aceste scrieri, credti ca Fecioara Maria mai poate fi considerata sfanta?

Răspuns Câştigător
| Helvete a răspuns:

Nu cred ca a fost. Si mi se pare extrem de absurd chestia cum ca a ramas insarcinata cu 'Duhul Sfant'. Hai sa fim seriosi, nu exista alta cale de a ramane insarcinata in afara de cea pe care o stim cu totii. E o mare aberatie. Vad ca majoritatea este intrigata de ceea ce ai spus in intrebarea ta, dar nu ma mira. Ma rog. Acum dati-i cu 'stupid', ma astept la asta, fiindca unii nu pot accepta ca altii sa nu creada toate aberatiile astea.

40 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Indiferent daca Maria a ramas sau nu insarcinata cu duhul sfant, sa ne amintim ca suntem oameni, si noi, dar si cei din trecut. Adica, pacatuim si prin ganduri interzise, nu numai prin fapte. Asta sta in natura noastra si nu putem schimba nimic, nu in gand, in schimb, putem sa nu implementam gandurile. Dar tot pacat se numeste, chiar daca gandul nu a fost pus in practica. Pe acest pamant nu exista sfinti tocmai din pricina spuselor mele de mai sus. In schimb, exista persoane care, doar poarta apelativul "sfant", iar asta nu inseamna ca si este. Maria =om= femeie. Un om nu poate fi sfant gratie gadului!

| Alphawolf a răspuns:

Ce sa mai raspunzi dupa asemenea raspunsuri? Este o intrebare, nu o afirmatie. Stiu ca intrebarea pare sau este putin deplasata, dar este totusi o intrebare. Mai copii, eu va respect parerile, dar este prea mult patos in raspunsurile voastre. Pentru a va impune... aveti nevoie de niste baze reale. Este strigator la cer... uhau!

| PhaseMorphXR a răspuns:

*Hawking happy

| PhaseMorphXR a răspuns:

@lacrimi

Cred ca ma duc si eu in padure... Stimate, daca tu traiesti cu ideea ca "Stiinta e ceva care necesita credinta" atunci scuza-ma, dar te-ai nascut cand nu trebuia, acum 600 de ani era mai adecvat pentru gandirea ta. Dar vad ca insisti in continuare sa arati ca esti analfabet stiintific... STIINTA NU E DOGMA, implica Metoda Stiintifica, Empirism, Rationament matematic, si ulterior Infalibilitate logica (in momentul in care o teorie stiintifica devine lege fundamentala a naturii). "Ce zice stiinta asta in legatura cu moartea omului?" Reincarnare? Stiinta nu a spus nicioadata asa ceva, ci unele religii orientale, vai de capul tau, nu mai chiulii de la scoala!

"A fost nu stiu cine o curva(eu stiu sigur ca a fost, asa zice stiinta!)?"
Da, ai dreptate, stiinta se ocupa cu determinarea factorului "curvitate" a unei femei... exact cu asta se ocupa stiinta! Mai omule tu citesti ce scrii? Sau macar stii ce inseamna "Stiinta" de o invoci in asa hal?

Faptul ca Darwin a recunoscut existenta ideii divinitatii e un fapt controversat ce a pornit de la faptul ca nimeni nu poate dovedi ca nu a facut-o (motiv pentru care e cel mai probabil fals), creationistii sustin ca da, secularii sustin ca nu.
Dar indiferent daca a recunoscut sau nu existenta divinitatii, asta NU contravine teoriei sale in niciun fel pentru ca TEORIA EVOLUTIEI NU EXPLICA APARITIA VIETII, CI DOAR DIVERSITATEA EI. Abiogeneza confrunta problema aparitiei vietii si NU exclude ideea unui creator in lipsa dovezilor. Si pana la urma chiar daca (ipotetic vorbind) Darwin a admis posibilitatea existentei lui Dumnezeu, de unde trageti voi concluzia ca tocmai pe Dumnezeul Crestin Ortodox l-a admis? Si Einstein credea, insa era inclinat spre filozofii Agnostice/Orientale considerand scrierile biblice copilaresti. O FOARTE mica parte din comunitatea cercetatorilor e ATEE, Stiinta NU are interesul de a infirma existenta Divinitatii, Stiinta a fost si va ramane AGNOSTICA, indiferent daca unii oameni de stiinta sunt atei sau credinciosi. VOI sunteti cei care incercati sa infirmati stiinta si stati in fata progresului ei cu O CARTE [fie ea Biblie, Qur'an sau Bhagavat Gita(desi ma simt vinovat ca o invoc intrucat acesta din urma e manuscrisul cel mai lipsit de absurditati, si probabil cel mai profund si intelept scris dintre toate)]. Si nu in ultimul rand existenta Divinitatii NU poate fi infirmata prin infirmarea Bibliei! De ce ar crede cineva ca existenta unei entitati absolute ar putea sa depinda de verosimilitatea/falsitatea unui manuscript? insa multa lume, primitiva sa pare, traieste cu impresia asta... DUMNEZEU NU ESTE O CARTE!

Si in final daca tii neaparat Stiinta stie la fel de multe despre "suflet" (atata timp ca presupunem ca exista asa ceva, ca termen distinct de "psihic") si "moartea omului" ca si religia, adica NIMIC. Insa stiinta nu se apuca de acoperit golurile din teorii cu ceea "ce ar placea sa fie", asta e singura diferenta.

"WHATEVER" Hai repejor, in padure...

| thealchemist a răspuns:

Tu ce ai de urasti crestinismul atit de tare? ai facut cumva seminarul sau teologia si vrei sa te razbuni pentru banii pe care i-ai dat degeaba crezind ca a fi preot te aranjeaza pe viata? daca da e vina ta si a parintilor tai, nu a crestinismului.
sau esti din vreo secta si primesti vreun premiu in natura, fete de 15 ani pe care sa le dezvirginezi si sa le arati "calea Domnului" daca aduci noi "frati" sa va asculte prostiile?

Răspuns utilizator avertizat
| noreligion explică:

@andu-,, Aceste scrieri? De unde stiu eu ca sunt adevarate?''
Raspuns:
-dar tu de unde stii ca scrierile bibliei sunt adevarate? Ai fost contemporan cu cei care au scris? Tu de unde stii ca exista Dumnezeu? Ca scrie in biblie? De ce sa-mi fie rusine? Au spus-o altii cu mult inaintea mea(vezi celsus) si nu le-a fost rusine. Oare ei i-a fost rusine?
,, Fecioara Maria nu ar fi fost o Sfanta de ce Dumnezeu a hotarat ca trebuie sa stea alaturi de El impreuna cu fiul Sau?''
Ai vreo dovada in afara de acea carte SF ca Dumnezeu a luat-o pe coana Mariuca la el? Tu vorbesti de gandire?
@butterfly-,, cred ca faci cea mai mare greseala a vietii tale daca gandesti asa si judeci o sfanta.''
Cine a spus ca este o sfanta? Biserica? Pai ei ce sa spuna?

Hai sa vedem ce spune manuscrisul Strasburg:
,, 1) „Istoria nasterii lui Isus" dupa Manuskrisul Straßburg (Krauss, pag. 50–54)

1. Inceputul nasterii lui Jesua
- Mama sa a fost Miriam fata Annei din Israel.
Miriam (Maria) a avut un sot de vita imparateasca din casa lui David pe care il chema Iohannan un om care propovaduia Legea si traia in teama lui Dumnezeu.

Se afla acolo la poarta casei lor un barbat frumos numit Josef fiul lui Pandera care o privea cu atentie marita.
Era noaptea iesirii din Sabat, cand el a trecut baut poarta casei ei intrand la ea.
Ea inchipuindu-si ca e logodnicul ei Jochannan si-a ascuns privirea si s-a rusinat, el a imbratisat-o cu drag si foc culcandu-se langa ea si ea a ramas gravida
La miezul noptii se intoarse acasa si logodnicul ei Johannan si ea ii spuse:
Ce este asta? Niciodata de cand ne-am logodit nu ai venit de 2 x la mine noaptea.
El i-a raspuns ca a venit acum prima data, la care ea i-a reamintit ca mai inainte ea i-a infaptuit pofta.

Auzind aceasta el si-a dat imediat seama ca era Iosef fiul lui Pandera care o curta si care a infaptuit fapta.
Apoi el s-a retras dar dimineata s-a dus la Simion B. Shetach si ii povesti intamplarea, la care Shetach ii raspunse: Eu stiu ca tu nu ai martori petru acest fapt, deci va trebui sa pastrezi tacerea, dar asteapta pana cand va veni si a doua oara, si cand intra la ea actioneaza intelept si adu martori impotriva lui.
Dupa o vreme s-a raspandit zvonul ca Maria e insarcinata, ce sa fac spuse Johannan ...sa indur in fiecare zi cartelile oamenilor? Asa ca se scula si a mers la Babel
Dupa o vreme ea dadu viata unui fiu pe care l-a numit Joshua dupa fratele mamei sale, dar cand se afla ca el este nascut din pacat l-a denumit Jesus!''
Mai mult daca stiti germana, aici:
http://wwwuser.gwdg.de/......reader.pdf

| noreligion explică:

@adyEm-inseamna ca nu crezi nici in Dumnezeu, corect?

| noreligion explică:

@Andutsaa
,, Deci nu credeam ca exista asemenea persoane:I...nu te inteleg cum poti sa spui asa ceva repet aceeasi intrebare pe care au pus`o toti, cum poti sa spui ca Fecioara Maria nu e o sfanta? Tu crezi ce a spus un filozof, un simplu om si nu crezi ce`au scris Sfintii?''
Andutssa, hai ca esti tare.Eu nu cred ce a spus un filozof, eu numai pun o intrebare.Eu cred in stiinta. Tu poti sa crezi in cine vrei, chiar in Flying Spaghetti Monster, este treaba ta.Tocmai de aceea se si spune,, credinta''. Pentru ca aici nu trebuie sa stii ceva, ci numai sa crezi ca porcul zboara. Tu ai vazut vreun sfant pana acum? Nu ma refer la acele hoituri mumificate pe care popii le baga in fata pentru ca babele sa aiba ce linge.Cred ca tu inca nu ai terminat clasa a 6 dupa felul de gandire.
,, am vazut ca Dumnezeu exista!''

Te credem pe cuvant, este plin spitalui nr 9 de ei, ba chiar si cativa Hristosi, daca nu ma insel.
@Harciog-observ ca te bagi singur in seama, nu intotdeuna autoironia denota si inteligenta. Tu esti un copil caruia i-. a luat mamica jucaria si acum isi varsa naduful pe acest forum.Ramai in padurea ta, cu siguranta ca nu vei reusi sa iesi vreodata cu aceasta gandire.
@Cioca99
,, Crede si nu cerceta.''
Cu alte cuvinte, tu imi spui sa raman proasta, sa nu incerc sa descopar adevarul pentru ca atunci mi-as da seama de marea minciuna numita crestinism, nu? Uite ca am sa scormonesc in continuare si am sa impartasesc si cu voi, fie ca vreti fie ca nu vreti, descoperirile mele.
,, eu cred ca esti instabil psihic si daca nu vrei sa crezi in Dumnezeu si in Maica Sfanta atunci mai bine tinele pentru tine nu incerca sa demonstrezi ceva ce a zis unu si altu caci daca crezi cu adevarat in Dumnezeu atunci nimeni nu poate prin orice argumente sa te faca sa iti schimbi parerea.''
Hai sa-ti spun ceea ce a spus Marchizul de Sade:
,, Orice este dincolo de limitele mintii umane este fie iluzie, fie inutilitate; si din moment ce zeul vostru trebuie sa fie una dintre cele doua, in primul caz ar trebui sa fiu nebun sa cred in el, iar in al doilea prost. ''

Referitor la cel de-al doilea raspuns...nu stiu care dintre noi se uita la desene animate, de vreme ce crede in ceva inexistent. Apropo, o intrebare strict pentru tine:
-Popii cand intra la teologie, intra pe stiinta sau intra pe credinta?
Asta ca sa iti dai seama de diferenta dintre stiinta si credinta.
@80cris-Normal ca Mariuca a ramas insarcinata ca oricare alta femeie, pentru ca pentru a ramane insarcinata mai este nevoie si de un barbat.Insa cum unele femei au himenul elastic, normal ca la consultul unor babe lesbi, s-a descoperit ca este fecioara, si atunci, cum stiinta nu era atat de evoluata, s-a crezut ca este ceva divin ca o persoana insarcinata sa aiba totusi himenul intact.

| GodBlessYou a răspuns:

Cioca99@ "Ma eu" cred ca esti analfabet.

| SturmirCloudKeeper a răspuns:

Tot ce este posibil. Asta doar daca a existat o femeie pe nume Maria. Si cu siguranta nu e sfanta. Asta mi-au zis-o Sfintii Parinti aseara la un strop de vin si o tigara.

| Zazu a răspuns:

Era sa imi vars cafeaua pe bunatate de tricou pe care scrie"maniac". Pluritate divina, genealogie iudaica, stiinte iudaice, omniprezent, omnipotent, omniscient...toate astea laolalta pe TPU, asa dintr-o data? Coplesesti lumea, ce naibilor, este prea mult! esus was white. Yes, He was born in the Middle East, eu nu am nimic, dar nu cred ca a fost destul de white ca sa fie white, cu to(n)tii stim ca semitii nu sunt chiar asa white.So, next time you start babbling on about how, "Jesus was Middle Eastern and couldn’t have been white", save yourself the embarrassment and look at the Facts!
Ceri prea mult pentru unii care nici macar nu stiu istoria propriei tari, dar istoria religiilor?, altii nu citesc intrebarea, unii spun ca la scoala ii invata ce ii invata, ignorantii adauga:nu am fost de fata, asa ca nu stiu.
S-a racit cafeaua, pacat ca inca nu e fierbinte, altfel mi-o varsam intentionat pe tricou!

| Siracuzia a răspuns:

Complet false afirmatiile tale, Fecioara Maria chiar a fost o sfanta, este si va fi intotdeauna.Si unele surse de pe internet, ziare etc. te pot informa gresit, sa stii.Mai bine crede ce spune biserica, nu internetul.happyBafta!

| rosto a răspuns:

Tie iti place sa ii vezi cum se agita ca o faci pe Maria cum o faci. happy Lasa-i in pace, tu crezi ce vrei, ei cred ce vor, nu ii schimbi tu acum, sincer iti spun. happy

| cascadorys a răspuns:

Maria nu poate fi considerata sfanta. Ea a fost doar mama lui Isus, atat. Nu ni se spune ca fost sfanta, nici ca e in cer, s-au chestii de genul... Iar treaba cu soldatul, e cu dus si intors, pentru ca Iosif nu a parasit-o, ci doar a vrut asta; pana cand s-a convins de nevinovatia ei.

| 80Cris a răspuns:

Maria a ramas insarcinata ca orice femeie de pe lumea asta. Nu cu duhul sfant. Nu mai am nimic de comentat. Vad ca lumea se aprinde usor...nu judec pe nimeni, fiecare e liber sa creada ce vrea.

| cioca99 a răspuns:

Crede si nu cerceta. tu asta trebuie sa faci.cu cat cauti mai multe neadevaruri cu atat iti intuneci mintea mai mult si vrei sa vezi numai lucrurile rele. eu cred ca esti instabil psihic si daca nu vrei sa crezi in Dumnezeu si in Maica Sfanta atunci mai bine tinele pentru tine nu incerca sa demonstrezi ceva ce a zis unu si altu caci daca crezi cu adevarat in Dumnezeu atunci nimeni nu poate prin orice argumente sa te faca sa iti schimbi parerea.

| cioca99 a răspuns:

Ma eu cred ca tu te uiti la prea multe desene animate mai bine ia-ti putuca in mana si te joaca cu ea

| cioca99 a răspuns:

Haide sa vedem.ai putea foarte bine sa-mi explici ce scrie in Biblie despre Iisus si crezi ca este adevarat, adica ceva ce nu ai gasit ca este fals in alte scrieri ale unor,, invatati,, si atunci o sa-ti explic si eu cum e treaba cu credinta.de ce tu crezi ca ceea ce spui este adevarat, ce este adevarul tau, de ce este adevarat ce spui tu? ok hai sa spunem ca in biblie sunt multe minciuni de ce crezi tu ca ceea ce spune unul si altul este adevarat. tu incerci sa ne faci sa credem in ceea ce spui? de ce sa credem in ceea ce spui, daca nu crezi in Dumnezeu atunci in ce crezi? daca nu crezi in nimic atunci de ce traiesti, de ce esti om? si daca crezi in ceva atunci de ce crezi ca acela este adevarul? sunt mai multe argumente care sa te faca sa crezi i acel lucru? daca toate acele argumente sunt niste minciuni, tu asta trebuie sa cauti si sa cercetezi daca spui ca vrei sa afli adevarul ca vad ca tu demonstrezi usor ca Dumnezeu nu exista da vreau sa vad daca argumentele care le aduci poti sa le negi asa de usor caci daca caut si eu si cercetez atunci si eu pot sa-ti aduc argumente impotriva a ce spui da in primul rand nu-s interesat.si mai vreau sa-ti zic ceva daca o sa faci acest lucru atunci o sa te intorci la ceea ce scrie in biblie si ai plecat de unde ai pornit.asa ca succes si ai grija pe cine supericand vb ceva. nu fii sigura niciodata pe nimic ca adevarul daca il descoperi trebuie sa ai si incredere in el si crede-ma ca adevarul absolut nu o sa-l afli niciodata ca esti limitata ca si gandire(la fel ca adam si eva)

| cioca99 a răspuns:

Apropo despre nasterea Domnului: cand soarele intra in casa ta prin geam iti sparge geamul?
vezi tu asa a fost si nasterea Domnului, de asta poti spune ca Maica Domnului a fost fecioara si dupa nastere
tu prin toate intrebarile care le pui pe site ce vrei sa demonstrezi ca nu exista Dumnezeu?
poti sa crezi ca te tragi din maimuta ca existi dintr-o simpla intamplare?
sunt atatea minuni care se petrec in lume pentru oamneni necredinciosi si tu esti oarba!
nu mai trai in visare si deschideti ochii si despre crede si nu cerceta: sunt 6 miliarde de oamneni pe terra si fiecare are o gandire unica nu exista 2 oamneni care sa sa poata sa fie de acord in fiecare lucru, ce ar fi ca fiecare sa ne facem propia credinta? crezi ca este o simpla coincidenta ca exista aer? oare ar putea exista ceva pe pamant fara aer? oare este o simpla coincidenta ca exista apa? oare poate supravietui ceva pe pamant fara apa? dar de plante ce zici? ce zici de vant, ploi, gravitatia, soare, etc
sfatul meu este sa stai de vorba cu ceva preoti si ei te vor lamuri in multe lucruri! spuneai intr-un paragraf ca Iisus a fost plecat undeva in egipt unde a invatat tainele magie! oare cine controleaza magia? din toate lucrurile care le vezi, auzi, simtiar trebui sa iti dai seama ca exista o entitate mai presus de noi! TREZESTE-TE DIN VIS!

| lacrimi a răspuns:

Eu il iau pe harciog si ma duc in padure si nu mai vrem sa stim de nimeni, ok? laughing Crezi in stiinta? E zeitate bivalenta sau trivalenta? Te intreb si eu asa, din curiozitate, ce zice stiinta asta in legatura cu moartea omului? Ca ne reincarnam dupa aia in pisica sau caine? Daca ai cauta mai bine, chiar si Darwin a recunoscut existenta unei zeitati atotcreatoare, dar ce poti sa mai zici.

In ziua de azi oamenii citesc si ei O CARTE, ca au auzit ca e de DAN BROWN, ala care zice ca Isus s-a dat la Maria Magdalena si gata!, si-au creat filozofia de viata!
Citatul din Ioan nu-mi spune nimic; asta pentru ca l-ai pus in necunostiita de cauza.Sa stii ca multi se ridica si spun una si spun alta, si unii le spun doar de dragul de a fi diferiti.

La urma urmei, de ce mai pui intrebari inutile cand ai de gand sa ramai incornorat/a toata viata? Iti place sa vezi oamenii perorand cu fervoare, incercand sa-ti infirme spusele? Eu te sfatuiesc sa nu mai pui intrebari, fiindca sunt ceva de genul: A fost nu stiu cine o curva(eu stiu sigur ca a fost, asa zice stiinta!)? Pai si daca stii, de ce mai apelezi la noi.

Nu putem sa te ajutam, trebuie sa te ajuti singura, de schimbat nu te schimba nimeni nici cu binele si cu atat mai putin cu forta.Cheia e la tine.

De unde stiu ca exista Dumnezeu? L-am experimentat, pentru mine e mai mult decat ceva abstract, decat o vedenie? Tu iti vezi creierul? Poate ca nu-l ai. Tu iti vezi sufletul? Poate ca nu-l ai!

AAAA, zice stiinta ca avem suflet, ok, dar cum, l-a vazut, l-a prins in cursa de soareci sa-l studieze? WHATEVER!

Răspuns utilizator avertizat
| mirunix a răspuns:

Eu nu prea cred in Iisus. Poate in Dumnezeu da, dar mama mi-a spus ca ea a citit ca de fapt Iisus era un afemeiat si ca ar fi umblat cu Maria Magdalena. Nu m-as mira sa fie adevarate si lucrurile despre Maria, dar nu pot sa ma afirm. Cum ai zis, nu am fost de fata la nimic, asa ca nu pot sa fiu sigura...

| AdyEmSustineCampaniaMosCraciunExista a răspuns:

Drept sa zic eu cred doar in ce vad asa ca nu cred nimic din ce ai zis aici oh go on

| AdyEmSustineCampaniaMosCraciunExista a răspuns:

Noreligion da e corect nu cred in dumnezeu si in "paranormal". Adica parca omu s-a dezvoltat din maimuta nu a aparut asa deodata ca o zis dumnezeu. Majoritatea cred in ceva care nici nu stiu daca exista dar cred si ei ca asa au fost educati de parinti sau au citit prin carti straight face. Mie mi se pare o prostie

| Andutsaa a răspuns:

Aceste scrieri? De unde stiu eu ca sunt adevarate? Nu dovedesti nimic prin asta, scuza`ma ca iti spun da` asa ceva chiar nu am mai auzit! Isus Hristos un bastard? Sa va fie rusine! Daca Fecioara Maria nu ar fi fost o Sfanta de ce Dumnezeu a hotarat ca trebuie sa stea alaturi de El impreuna cu fiul Sau? Nu ganditi oameni buni! Nu stiu cine va fi de acord cu mine da` pur si simplu` nu`mi pasa! E cea mai mare prostie pe care am auzit`o! I`auzi domne` Isus Hristos un bastard!?:O