| rosini a întrebat:

Fecioara Maria este casatorita cu Dumnezeu? Sau Isus a fost conceput in afara casatoriei si astfel el este doar un simplu bastard? Acum in rai Maria este sotia lui Dumnezeu ea fiind singura Dumnezeita? Asta inseamna ca nu ar fi gresit sa ne adresam Mariei ca si cum ne adresam lui Dumnezeu? Are si Maria puteri nelimitate?

23 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Spui numai tampenii, asa de dragul de a spune ceva.

| Inferno a răspuns:

Esti irelevant. Teoretic Dumnezeu este neutru din punct de vedere sexual.
"...ea fiind singura Dumnezeita?"
Pe semne ca esti paralele cu conceptul din moment ce folosesti un asemenea termen.

| 愛日本 a răspuns:

Mare este gradina Ta, Doamne!

| DeliaDaniela a răspuns:

Maria nu se afla in cer si nicidecum nu este sotia lui D-zeu.
Iisus nu a fost un bastard, deoarece el nu a fost conceput in urma unor relatii sexuale.
Maria a murit, nu are niciun fel de putere. Cu atat mai mult, puteri nelimitate... E moarta, nu e in cer, nu are puteri, nu e sotia lui d-zeu.
citind biblia, vei afla mai multe si poate te vei lamuri mai bine. O zi buna! happy

| danay72 a răspuns:

Ea era logodita cu iosif si a fost o femeie credincioasa, care asculta de Dumnezeu.De aceea Dumnezeu i-a acordat privilegiu de a fi mama lui Isus.Dar, Dumnezeu este spirit si El nu are nevoie de o sotie.Ioan4:24

| Danielcristian a răspuns (pentru danay72):

Foarte bun raspuns, Dumnezeu sa te binecuvinteze

| relian a răspuns (pentru danay72):

Dzeu spui nu are nevoie de o sotie dar a avut nevoie totusi de o femeie.Ce tare mai este el.Se pare ca puterile lui cam nu sint asa de mari precum se crede, deci raspunsul tau este f slab.Tu si orice altcineva nu ai nici un drept si nici Dzeu n-are dreptul sa vina sa te foloseasca fara voia ta.Asta inseamna sclavagism, cind cineva face ceva impotriva vointei tale.Dzeu na cerut acordul lui Maria sa o insaminteze artificial, deci a facaut o ilegalitatea chiar si de morala, daca sa zicem Dzeu se crede stapin peste tot.Macar asa din bun simt intrebi femeie vrei sa nu stiu ce? O sa spui ca i-a zis lui Iosif.Ia zis dar ca i-a zis sau nu, ori ca Iosif era de acord sau nu el tot aia facea, adica facea sex sau o insaminta pe Maria.Cu alte cuvinte intrebarea este f bine pusa. Odata ce tu te folosesti de cineva sai faci copii, cu spiritul sau cu altceva trebuie sa o iei de nevasta dupa regulile stiu si eu care erau pe atunci, sau macar asa sa o intrebi ca nu era un obiect ce el il putea folosi.De ce Dzeu na gasit o alta femeie, ca doar erau atitea si cu siguranta nu era Maria singura femeie credincioasa cum tu spui.Deci putea merge la una nelogodita ii zicea aleai uite fatuca ce vreau sa fac, ba unde mai pui ca Dzeu putea lua chip de om si sa fie asa un barbat fatal, mortal si aia te asigur ca nu ziceta nu.Ce spui tu de privilegii aici de unde le scoti? Daca eu vin la tine in casa, sau stiu si eu guvernu vine siti ia ce ai prin casa fara sa te intrebe cum este? Sau sa vina o companie care se ocupa de insamintari artificiale si fara sa te intrebe sa te insface si sa-ti traga un copil cum ar fi? Sa nu spui ca ai sari in sus de bucurie ca vezi tu doamne esti priviligiata sau acea companie iti acorda acest privilegiu.Ma lasi cu basmele astea.Este clar Dzeu trebuia sa o ia de nevasta, indiferent ca este el spirit sau ce o fi.

| relian a răspuns:

Normal asa ar fi trebuit odata ce Isus este filul lui.Acum ca faci sex cu cineva pentru a face un copil sau ca o insamintezi doar tot copil aste ala si tot tu esti tatal lui,iar acea femeie este sau ar trebui sa fie nevasta ta,asta dupa regulile de atunci. Daca facea asta in ziua de azi nu era mare chestie ca acum se practica si chestii in care femeie face copii si este singura.Dar pe atunci obligat trebuia sa o ia de nevasta.El putea cumva sa ia chip de om o vrajea,vorbea cu ea o lua de iubita,de logodnica,apoi de nevasta si facea acel copil de care el avea nevoie.Dar asta arata ca de fapt Dzeu nu era atit de atotputernic cum se spune,ori as zice nu prea era inspirat, nu prea stia ce sa faca sau cum? Intrebarea ta este una f buna chiar si ma mir cu de multi de pe aici vad in asta ceva rau. Pina la urma daca isus a existat da este un bastard odata ce Maria nu era maritata cu tatal copilului.Ce conteaza frate ca ai insamintato artificial, conteaza ca ai pus in ea ceva ce iti apartinea tie ca barbat, ca ai pus duh, ca spirit, deci tot ai pus in ea ceva si ca urmare ar fi trebuiot sa o iei de nevasta asta e clar.Dar nici acum ea nu este nevasta lui Dzeu pentru ca probabil doar sa folosit de ea.Nici macar na amagito sa zici da uite a aburito sai cada in plasa dupa care a lasat-o.Pur si simplu a venit sia bagat spiritul in ea fara sa intrbe fara nimic, ca si cum era proprietatea lui sau ca si cum Maria era un obiect sexual si gata.Asta e cea mai mare magarie indiferent din partea cui vine.Nu vad de ce credinciosii iau partea lui Dzeu in aceasta chestiune.Asta este o problema ce trebuie discutata si trebuie sa luam masuri chiar si impotriva celor care ne conduc, nu trebuie sa ne lasam umiliti, calcalti in picioare si asa mai departe, doar asa ca el este sefu.Sef sef dar si eu sint un om, am suflet, am ce am si macar asa din moralitate daca din altceva nu tot trebuie sa respecti un om.Te felicit pentru intrebarea asta, si uite arata ca nimeni nu sa ginditi pina acum la chestia asta.Dzeu putea gasi alte femei ca nu Maria era singura credincioasa, sa fim seriosi.Dar probabil puterile lui nu erau asa de mari sa poata aburi alta femeie si sa folosit de maria ca era maritata, cea zis asta e buna ca nu o sa vina dupa mine sa plinga sa o iau de nevasta, ca deja este logodita. Oricum chestia este tot magarie din partea lui.Cei care ii iau partea lui Dzeu in aceasta privinta ori nu gindesc ori nu stiu le place asa sa o ia pe neintrebate probabil.Alta explicatie eu nu vad.

| milan9 a răspuns:

Fecioara Maria este cea prin care S-a întrupat Fiul lui Dumnezeu.

Cinstire i se cuvine celei care este Maică a Domnului şi Mântuitorului Iisus Hristos, prin natura umană pe care Acesta a luat-o prin Întrupare, alături de natura divină!

| milan9 a răspuns:

Cei care au satisfacţia desconsiderării Maicii Domnului, o vor vedea în ziua cea mare a judecăţii celei de apoi, când această Împărăteasă şi Fecioară, Maria, va sta de-a dreapta tronului Fiului său cu mare şi negrăită slavă, după cum Psalmistul a arătat, zicând:

"ŞEZUT-A ÎMPĂRĂTEASA DE-A DREAPTA TA, ÎMBRĂCATĂ ÎN HAINĂ AURITĂ ŞI PREA ÎNFRUMUSEŢATĂ" (Ps. 44, 11, 20–21).

"Ascultă fiică şi vezi şi pleacă urechea ta şi uită poporul tău şi casa părintelui tău" Ps. 44,
"Că a poftit Împăratul frumuseţea ta, că El este Domnul tău." Ps. 44, 13
"Pomeni-vor numele tău în tot neamul" Ps. 44, 20
"Pentru aceasta popoarele te vor lăuda în veac şi în veacul veacului." Ps.44, 21
Vezi şi: "Că a căutat spre smerenia roabei Sale. Că, iată, de acum mă vor ferici toate neamurile." Luca 1, 48;
"Că mi-a făcut mie mărire Cel Puternic şi sfânt este numele Lui." Luca 1, 49;

Iar despre Dumnezeu Fiul, Psalmul 44 spune: "Scaunul Tău, Dumnezeule, în veacul veacului, toiag de dreptate toiagul împărăţiei Tale."
"Iubit-ai dreptatea şi ai urât fărădelegea; pentru aceasta Te-a uns pe Tine, Dumnezeul Tău, cu untdelemnul bucuriei, mai mult decât pe părtaşii Tăi."

| Esperança a răspuns (pentru milan9):

Luca 11: 27 Pe când spunea Isus aceste vorbe, o femeie din norod şi-a ridicat glasul şi a zis: „Ferice de pântecele care Te-a purtat şi de ţâţele pe care le-ai supt!"
28 Şi El a răspuns: „Ferice mai degrabă de cei ce ascultă Cuvântul lui Dumnezeu şi-l păzesc!"

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Luca 11, 28 nu minimalizează nicidecum importanţa legăturii materne dintre Maica Domnului şi Fiul său, Mântuitorul Hristos, ci vrea să spună doar, că dincolo de "meritul " apropierii biologice, se află meritul vieţii virtuoase, curate, sfinte, autentic creştine!

O astfel de viaţă virtuoasă, curată, sfântă a fost motivul special al alegerii Maicii Domnului dintre toate fecioarele (femeile) care au trăit sau vor trăi vreodată…

| zurick a răspuns:

Doamne,spui numai prostii! Deci Maria era o femeie credincioasa, logodita cu iosiv. Iisus n-a fost nascut pe cale naturala.

| relian a răspuns (pentru zurick):

Scuza-ma dar Isus s-a nascut pe cale artificiala? Ai spus mnu sanascut pe cale naturala? Pai din ce scrie in biblie se pare ca lanascut Maria una ce a bagat-o ca este fecioara dar nu stiu ce s-a intamplat.Tu stii ce inseamna nascut? Deci Isus a fost exact nasacut natural de Maria.Nu mai spune la nimeni balaria asta, mergi pe burta sa nu faci praf ca te mai vad si altii.Numai bine

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

E căsătorită cu o marmotă violet.

Răspuns utilizator avertizat
| ManStrong a răspuns:

Daca duhul sfit a lasat o gravida pe Maria si copilul a fost numit Fiul lui Dumnezeu si nu al duhului va dati seama cite inselaciuni sau facut aici?

| Jackul336 a răspuns:

Banuiesc ca dumnezeu a luat-o de sotie
Altfel, nu ar fi fost frumos din partea lui

| ManStrong a răspuns (pentru Jackul336):

Dar Duhul sfint a lasat o gravida.Acum cine preacurveste?

| Cocîrlăndosu a răspuns:

Pe tine nu ar trebui să te cheme rosini ci ruşine.

| 7Dany a răspuns:

Nu stiu de unde ai asemenea aberatii dar sper sa nu le si crezi. Dumnezeu nu are sotie sau sotii! Isus s-a intrupat in fecioara Maria nu a fost conceput in urma unor relatii sexuale. ( p.s. Ai grija si tu pe cine faci bastard!) Nu te adresezi unei fiinte umane cum te adresezi lui Dumnezeu. Da, Maria a fost o fecioara sfanta in care s-a intrupat Domnul Isus Hristos, dar asta nu o face asemenea Lui. O cinstesti dar nu i te inchini sau rogi. Ea are un loc in cer precum alti sfinti. Poate ca alti sfinti au un loc chiar mai inalt. Asta Dumnezeu stie. Puterea de a mantui este doar la Dumnezeu!

| ArinaRya a răspuns:

Singurul Mijlocitor al lumii este Isus, El te vindeca de tot pentru ca El a murit pe cruce pentru pacatele tale. Maria era cu Iosif, Isus insa nu a fost conceput intr-un mod obisnuit, Maria a ramas fecioara, Dumnezeu fiind cel care a lucrat in ea. Maria are un mormant cu oasele ei, dar Isus nu happy

| byushh a răspuns:

Citeste Biblia doamnee. oricum ce prost informat esti.