| navarre a întrebat:

Http://www.youtube.com/watch?v=UJQ8KLMPsK0
Credeti ca aceste crime oribile sub,,obladuirea"lui IAHWE,pot fi atribuite Divinului absolut, care tine in echilibru universul cu tot ce cuprinde el?

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| sabin89 a răspuns:

"I-au scos afara pe locuitori si i-au taiat in bucati..." - crime oribile, intr-adevar. Eu ma mir cum de acei cronicari au consemnat astea in scrierile lor; si nu au incercat sa aduca "din condei" istoria. Si ma mai mir cum de cei care au stabilit canonul biblic nu au cenzurat lucruri de felul asta.

Răspuns utilizator avertizat
| bismarck a răspuns:

Interpretarea versetelor înafara contextului duce la erori. Dumnezeu a pedepsit neamurile care de când au apărut, până în momentul pedepsirii lor au păcătuit în fel şi chip. Şi astăzi noi suntem pedepsiţi.De ce crezi că sunt inundaţii primăvara, secetă vara, frig şi multă zăpadă iarna, criză politică, criză economică şi criză spirituală? Lumea în care trăim a atins un grad imens de imoralitate.Astfel de lucruri nu pot trece nepedepsite.

Răspuns utilizator avertizat
| bismarck a răspuns (pentru navarre):

Vorbeşti aşa pentru că nu ai citit biblia în viaţa ta.Pentru că dacă ai fi citit-o, ai fi observat că este un uimitor tot unitar.Comparativ cu alte cărţi religioase(coranul şi altele) care sunt doar o adunătură de învăţături şi scrieri, Biblia are Incipit, cuprins şi final.Acum dacă Biblia nu este Cartea lui Dumnezeu, explică-mi cum ar putea o carte, scrisă de 40 de oameni într-un interval de peste 1500 de ani să fie atât de precisă, concisă şi clară? Întrebarea e retorică. Oricum nu ai avea răspuns.Mulţi dintre voi vorbiţi doar de dragul de a vorbi, dar de fapt nu spuneţi nimic.Noi astăzi nu suntem la fel pentru că suntem în Dispensaţia Fiului(dacă îţi spune ceva asta), altfel. probabil am fi pedepsiţi mai rău. mult..mai rău.

Şi cu asta am încheiat, have a good day! happy