| Arcadianul a întrebat:

Daca cineva nu crede in bazaconiile bibliei,in dogme religioase,in popi,pastori,predicatori si alti șarlatani de acest fel,credeti că este indiscutabil si ATEU? Acestea definesc notiunea de ateu?
chiar daca acel,,cineva" este convins ca exista o inteligenta a universului, o forta ce tine in echilibru universul cu tot ce inseamna el, crezul în existența divinității din plan energetic dar si spiritual, nicidecum din plan dogmatic!

16 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Sunt multi oameni care cred in Dumnezeu, dar nu in preoti sau dogme religioase, pentru ca sunt dezamagti de ceea ce fac.

| Narcis2007 a răspuns:

In mare parte da...totusi tu descrii aici mai degraba un deist

| sublime89 a răspuns:

Cineva care nu crede in nicio religie inventata de om vreodata, se poate numi fara probleme ateu, dupa parerea mea. Ce ar trebui sa faca? Sa-si inventeze propriul zeu in care sa creada? De ce ar fi acela mai adevarat decat toti ceilalti? Teoretic, ar putea exista o forta creatoare a Universului, dar cum am putea noi s-o stim? Doar stiinta ar putea-o descoperi. Iar daca n-o descopera, atunci nu e prea logic sa crezi in ea. Si chiar daca am sti ca exista, de unde am trage noi concluzia ca aceasta forta ne influenteaza vietile in vreun fel? Ma tem ca pentru noi viata ar fi la fel si daca ar exista, si daca nu. De exemplu, te-ai putea ruga la aceasta forta creatoare? Crezi ca rugaciunile adresate ei ar avea un efect mai mare? Nici vorba.

| doctorandus a răspuns (pentru sublime89):

La aceste dileme a raspuns deismul.

| Radu284 a răspuns:

Ateul este o persoana care nu crede in nici un dumnezeu/creator. Majoritatea oamenilor de pe pamant nu cred in Biblie, dar nu sunt nici atei.

| Adryan_Dan_1991 a răspuns (pentru Radu284):

Pai sa-ti spun ceva nu crezi in Biblie nu crezi in Dumnezeu pentru ca Biblia e cuvântul lui Dumnezeu

| Radu284 a răspuns (pentru Adryan_Dan_1991):

Si tu stii asta de unde?

| suffarstar a răspuns:

Sunt destule persoane care nu apartin vreunui cult religios dogmatic, insa care cred in Dumnezeu. (oricum l-ar numi ei )
Un exemplu ar fi eu.
Un ateu nu crede in nimic metafizic, nici macar in suflet, care cica ar fi fost cumva depistat de unii cercetatori.

| suffarstar a răspuns (pentru suffarstar):

Vreau doar sa adaug ca Biblia nu este o bazaconie. Este o carte mai greu de digerat, prima parte-ce mai controversata - fiind scrisa in vechea ebraica, o limba foarte mistica specifica orientului.

| Deaad a răspuns:

Nu,nu este ateu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In acest caz nu este un ateu!-este doar un om destept care nu pune botul la orice:
http://www.antena3.ro/......24032.html
Un ateu este acela care indiscutabil nu crede in nimic!

| dragos38 a răspuns:

Nu neaparat, sunt si crestini care nu cred in bazaconiile din biblie, dar totusi cred ca exista o forta, ceva care ne depaseste/pe care nimeni nu-l poate explica. sau demonstra.Deci daca nu mai crezi in basmele din biblie, asta nu inseamna ca esti ateu

| Adryan_Dan_1991 a răspuns:

Cum am mai spus nu crezi in Biblie nu crezi in Dumnezeu Biblia e cuvântul lui Dumnezeu acolo scrie tot ce a spus el Prorocilor chiar daca afost modificata dar adevarat Biblie va iesi si o vor auzi fie care om mic sau mare

| Arcadianul explică (pentru Adryan_Dan_1991):

DECI,după părerea TA, Dumnezeu este explicat omenirii DOAR prin prisma bibliei, restul ...nu e,, valabil''? Iti trebuiesc prooroci ca sa stii ca exista Dumnezeu?

| Arcadianul explică (pentru Adryan_Dan_1991):

Dacă tu crezi in biblie, spune-mi de cate ori ai stat de vorba cu un măgar, sau de cate ori ai stat in intestinele unui peste? fiindca biblia descriu acestea ca fiind REALE! http://www.youtube.com/watch?v=eWtt9zqsOJA

| Radulescu_Oana_1997 a răspuns:

Pai cam ai dreptate,de exemplu profesorul meu de istorie nu crede in Biserica,popi si ttoate treditiile pe care le fac romanii la nunti, botez si inmormantare, dar el crede in Dumnezeu si este convins ca exista, deci nu este nici ATEU si nici ceva in gen,, batranica ce cerde in popa si in toate chestiile astea cu Biserica``