| costis a întrebat:

Credeti ca noile "forme de veselie" (cea mediatica, harjonelile virtuale) pot sa schimbe comuniunea interumana intr-un sens negativ, sa dea o "suficientza" care sa impiedice cautarile, prieteniile reale?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul este deja schimbat in rau din cauza "intepenirii" in fata PC-ului. Am cunoscut cativa useri TPU si in viata reala (pe altii abia astept sa-i intalnesc), datorita naturii serviciului (cu sapa prin tara). Ce pot sa spun... persoane agreabile, cu bun simt si judecata sanatoasa. Harjonelile virtuale despre care vorbesti sunt benefice pana la un punct anume. Insistand la nesfarsit in a evita contactul real cu cei din jur, se ajunge inevitabil la o grava impotenta in ceea ce priveste relationarea sociala.

2 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, în timp este foarte posibil.
Eu zic, că unele efecte deja se simt.

| bamse a răspuns:

Forma virtuala de relationare deja a patruns in societate, nu poate fi inlaturata si nu este negativa.

Negativa este exagerarea. Cei care petrec mai mult timp vorbind pe mess decat fata in fata, exagereaza.

Cei care tin mai mult la prietenii virtuali pe care nu i-au cunoscut decat la cei reali exagereaza.

realitate virtuala inseamna ca ea nu este realitate deplina. Deci daca omul petrece mai mult timp in realitatea virtuala decat in realitate atunci vor fi sanse foarte mari sa traiasca in minciuna. Si e rau.

Mai este si problema 3D. Aici exagerarea timpului petrecut in lumea 3D ca sa zic asa, poate avea efecte deosebit de grave asupra creierului. Si las un medic sa spuna exact ce efecte ar putea fi, daca bineinteles exista vreunul pe aici care se pricepe si are chef sa raspunda.