| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre prieteniile pe internet? Credeti ca sunt reale, sau doar o pierdere de timp?

19 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde si de oameni. Eu am un prieten pe care l-am cunoscut pe internet si suntem prieteni de 5 ani in prezent, ne-am certat de 2 ori maxim, nimic serios, si inca nu ne-am vazut. happy Si am mai cunoscut persoane foarte dragi.

| darrio2007 a răspuns:

Depinde de cazuri. La mine dintr-o prietenie pe net s-a ajuns la casatorie. Si, slava Domnului, suntem inca impreuna, de 9 ani. Si vom mai fi.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Ce frumos!

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si adevarat.

| Laura a răspuns:

Prietenii pe internet nu există, dar prietenii formate prin intermediul lui da. De 10 ani păstrez legătura cu câteva persoane cunoscute pe net şi ne întâlnim care cum putem. Am plecat şi la mare primăvara trecută cu una după ce am vorbit vreo oră online şi de atunci am văzut şi vreo 3 ţări amândouă. Dar nu pot considera prieten pe cineva pe care nu l-am văzut niciodată.

| Niklauss a răspuns:

Pot sa fie durata, nu stii niciodata cand poti sa ajungi intr-un oras sau sa te muti intr-un oras in care cunosti pe cineva de pe internet si sa va intalniti, poti sa iti gasesti pe interent prieteni care te inteleg mai bine de cei care sunt cu tine mereu sau care au pasiuni comune.

Prietenii care ii cunosc de pe internet imi sunt de 1000 de ori mai buni decat cei de la scola sau alti prieteni din orasul meu, cu ei simt ca ma pot intelege cu adevarat si nu au probleme de copilarie.
Prin intermediul unui joc mi-am facut un prieten care era chiar din orasul meu si am inceput sa ne intalnim si sa ne intelgem mai bine si ne cunoastem de un an si ceva.

Sper ca raspunsul meu te-a ajutat cu ceva.

| danay72 a răspuns:

Cred ca cel mai bine e sa cunoști persoana în mod real, pe internet pot fi persoane care se dau drept altcineva. Eu consider ca e periculos genul acesta de prietenii.E bine sa nu stai cu cei care ascund ceea ce sunt.

| vocea a răspuns:

Salut in opinia mea prieteniile pe internet nu sunt reale, prieteniile adevarate se castiga in timp si intr-o anumita conjunctura.

| BlackRose03 a răspuns:

Uneori,depinde de persoana si de interesul de a se cunoaste una pe cealalta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cam pierdere de timp

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si daca "ala" e de fapt o "aia", te-ai gandit? happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vin la tine acasa
pregateste-te

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dar nu am zis cand vin
am zis doar ca vin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ofer placeri intime de neuitat.
Relatii la telefon

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu strica sa ai un amic cu care sa schimbi cateva vorbe pe internet, dar nu mai mult. Nu-ti pune increderea in straini si nu te deschide in fata lor.

| Felissa13Eden a răspuns:

Eu cred ca e mai usor sa socializezi online, deci...da, cred ca sunt reale si de durata prieteniile online.

| Zdog a răspuns:

In mare majoritate a cazuriilor este doar o piedere de timp dar m-ai gasesti si cazuri in care sunt reale. putine dar sunt big grin

| Kuroo a răspuns:

Daca te referi la "prietenii" in sensul de amici, da, de ce nu? E ok sa cunosti oameni din mai multe parti ale tarii sau din alte tari.
Daca te referi la relatie, pai, uneori nu e bine, nu se stie peste cine dai, dar sunt unele cazuri in care cei doi chiar au ramas impreuna, si nu spun din povesti, o spun din propria experienta. happy

| DontHitLer a răspuns:

Pe parcursul anilor mi-am pierdut foarte multi prieteni. In prezent am ramas cu 2 prieteni.

Acum un an si ceva am creat un grup de skype in care au intrat 14 persoane care aveau aceleasi interese ca si mine. Avantajul de a-ti face prieteni online e ca poti sa te întelegi mai usor cu ei cand aveti aceleasi hobby-uri (hobby-uri care sunt mai obscure). In sfarsit nu ma mai simteam asa singur.

Dezavantajul e ca poti sa vorbesti cu ei doar printr-un microfon daca locuiti departe. Nu poti iesi in oras cu ei cand acestia sunt rasfirati pe alte continente.

In concluzie, as prefera prieteni in realitate dar e mai greu sa-ti faci, dar na merge si asa. csf ncsf