| Theo94 a întrebat:

Credeti ca pe o alta planeta cu o ipotetica civilizatie extraterestra, indivizii (sau cum s-ar spune) care ar apartine acelei civilizati ar trai pe intreaga (sau aproape) planeta repartizati in diferite teritorii de marimi diferite cu forme neregulate, cu limbaj si culturi diferite?

19 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Cu o ipotetica civilizatie ar fi ipotetic posibil orice.Dar ce rost are sa vorbim de ipotetice pe aici nu prea vad sensu.O civilizatie reala ca si a noastra sau mai superioara nu exista, deci nu exista sigur, cel putin in galaxia noastra si poate nici in galaxiile aproapiate.O civilizatie reala superioara ar emite in spatiu semnale fie ca vor fie ca nu, iar acele semnale ar fi ajuns la noi chiar daca ai ar fi sa zicem la sute sau mii de ani lumina.Si cum pana astazi noi nu am receptionat nici un semnal realitatea este ca civilizatiile alea exista ipotetic cum spui tu si indivizii ar putea trai ipotetic cum vrea fiecare laughing

| T0T a răspuns (pentru relian):

De fapt a fost doar un astfel de semnal.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Semnalul_Wow!

Probabil ar fi la o distanță așa de mare că a ajuns după sute de ani la noi.

| Theo94 explică (pentru relian):

Te referi la semnale radio, daca noi am descoperit radioul nu inseamna ca si alti au facut-o.

| relian a răspuns (pentru Theo94):

Omu spune civilizatie ca a noastra sau superioara, deci nu cred ca aia zboara in spatiu si nu stiu ces alea unde radio laughing

| relian a răspuns (pentru T0T):

Povesti,n-a fost nici un semnal radio emis de vreo civilizatie

| T0T a răspuns (pentru relian):

Ăla e un fapt. Nu știm de ce a fost trimis dar semnalul e real.

| GlowingShadow a răspuns (pentru T0T):

Nici macar nu stim daca a fost trimis de cineva.
Sunt multe suspiciuni in ceea ce priveste sursa semnalului.
1. A durat 72 de secunde, si nu s-a mai repetat de atunci, chiar daca particica aia de cer a fost studiata pana s-au saturat astronomii.
2. S-a descoperit ca in 1977 luna August (atunci cand semnalul a fost inregistrat) doua comete, pe nume 266P/Christensen si 335P/Gibbs au traversat zona aia de pe cer, adica constelatia Sagetatorul.
3. Majoritatea cometelor sunt invelite de un nor de hidrogen. Semnalul a fost pe frecventa 1420 MHz, ceea ce e exact frecventa pe care hidrogenul emite in mod natural.
Anul viitor in Ianuarie cometele astea doua for traversa iarasi zona respectiva de pe cer, si o sa se verifice si practic aceasta ipoteza, care dintre toate e cea mai plauzibila.
De mentionat ca in 1977 inca nu se stia de existenta acestor doua comete, ele au fost descoperite in 2006 prima, iar a doua in 2008.

| T0T a răspuns (pentru GlowingShadow):

Am specificat că nu se știe de cine sau ce a fost trimis.

| GlowingShadow a răspuns (pentru T0T):

N-ai inteles. happy
Problema e ca folosesti cuvantul trimis. Un semnal radio nu e neaparat trimis, mai ales nu in spatiu. Pana acum cele detectate au fost emise de corpuri ceresti (planete, comete, stele, gauri negre, stele neutronice etc.). Cand spui trimis, se intelege ca cineva a trimis semnalul intentionat. Sansele ca semnalul sa fi fost trimis sunt foarte mici. Oricum, aflam la anul' cu siguranta.

| T0T a răspuns (pentru GlowingShadow):

Atunci scuză-mi exprimarea.

| Stell99 a răspuns:

Civilizatii exista.
Si nu numai ca exista, dar au si ajuns aici!
Si asta inca de acum sute de mii de ani.

| Ionute2018 a răspuns (pentru Stell99):

Înca nu exista chiar niste dovezi foarte Clare, Pentru a dovedi ca sunt printr-e noi.Adica este posibil dar nu 100%

| Stell99 a răspuns (pentru Ionute2018):

Si tu cine mai esti?
Ia si cerceteaza inainte sa vorbesti.

https://www.google.ro/......https?/url

| Adiq a răspuns:

La cat de mare e universul, ar fi un gest de egointa al omenirii sa credem ca sunt doar noi singurele fiice. (parerea mea)

| Adiq a răspuns (pentru Adiq):

Suntem*

| GlowingShadow a răspuns:

Depinde. Eu cred (dar asta e strict parere personala) ca o civilizatie mai evoluata ca omenirea a inteles ca tarile, teritoriile nu-si au rostul cand vine vorba de o specie inteligenta. Puterea sta in unirea fortelor, si nu in a trai separat. Cultura, limbajul diferit sunt intr-o anumita masura importante pana la un anumit nivel, apoi globalizarea ar trebui sa-si spuna cuvantul decisiv. E bine sa invatam din trecut, dar nu cred ca e bine sa traim in trecut. O civilizatie ca omenirea trebuie sa priveasca inainte, sa colonizeze alte planete, alte sisteme solare, sa se dea pe mainile stiintei si sa cucereasca tot ce poate pentru a supravietui. Pentru ca pana la urma asta e scopul vietii in sine la fiecare specie: a supravietui. Din punct de vedere social noi suntem chiar foarte primitivi inca. Problema globalizarii inca nu se poate pune la noi, pentru ca pur si simplu nu suntem gata pentru asa ceva, sau mai bine spus, nu toti suntem gata. Goana dupa putere, goana dupa dominanta peste alte culturi, natii e inca prea mare. Sper ca alte civilizatii au trecut cu bine peste asta, daca ele exista.

| ardei795 a răspuns:

Pai, normal! Gandeste-te la oameni, ei sunt asa. Sigur exista o civilizatie undeva care sa aiba multicultura.

| Ionute2018 a răspuns:

90% exista..probabil o creatura. Acum in momentul asta..cauta un raspuns la intrebarea ta..suna foarte ciudat. Dar este adevarat. Daca nu putem vedea anumite lucruri asta nu inseamna ca nu exista.

| AkTeNBok a răspuns:

Omul nu a evoluat destul pentru ăsta. Nu avem de une sa știm.