| anonim_4396 a întrebat:

Cum credeti ca ar fi o civilizatie locuita de extraterestri inteligenti? Cum credeti ca ar "privi" acestia civilizatia de pe planeta asta?

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum să fie? Inteligentă. Doar că civilizația nu este locuită. Este un termen impropriu.
Cum ar privi ea pe cei de pe planeta noastră? Așa cum se comportă cu noi acum omuleții verzi de ăe OZN-uri. Își văd de treabă și nu se amestecă în treburile noastre. Adică se comportă inteligent. Iar civilizația de pe planeta noastră este din nou un termen impropriu. Nu toți oamenii de pe planeta noastră sunt civilizați. Nu toți participă sau pot fi asimilați unei civilizații coerente și atotcuprinzătoare.

| Celcestietot a răspuns:

Ca in trecut, nu trebuie sa ne imaginam.

| LPCTSTR a răspuns:

Ca sa ajungem sa cream cazuri ipotetice de civilizatii, trebuie sa avem certitudinea existentei unei vieti extraterestre. Iar noi avem numai dovezi ale exoplanetelor care pot sustine viata, nu si informatie care sa confirme sau infirme existenta vietii extraterestriale.

In fond, ce te face sa crezi ca exista o civilizatie extraterestra mai evoluata decat noi?
Daca noi am avut timp de la formarea Pamantului si pana acum sa ajungem in punctul asta, cum am privi progresul acelei civilizatii fata de al nostru?; mai precis, ar exista 3 cazuri: 1. civilizatia s-a dezvoltat la nivelul nostru, dar a murit; 2. civilizatia a ajuns la nivelul nostru in acest moment, iar acum se dezvolta concomitent cu noi; 3. civilizatia s-a dezvoltat, iar acum cauta si ei alte forme de viata.
In ceea ce priveste cazul 3, sunt extrem de sigur ca daca acea civilizatie poseda ratiune asemenea celei umane, ar dori examinarea acestor forme de viata si nu neaparat asedierea si exterminarea ei.

Chiar avem certitudinea imbatabila ca exista viata extraterestriala daca pe internet circula un continut extrem de usor trucabil?