| Duhovnicul a întrebat:

Credeti ca religia este cea care intareste credinta in divinitate? Am vazut o intrebare a unui utilizator in care acesta spunea ca dumnezeu si unele personaje fictive cum ar fi mos craciun, vampiri, spiridusi, sirene, balauri sunt inventate de catre oameni, iar nu mare mi-a fost surpriza sa aflu ca teistii in special ar nega oricand existenta celorlalte insa nicidecum a lui dumnezeu. Motivul pentru care ei fac asta este datorita faptului ca notiunea de dumnezeu vine la pachet cu religia si asadar asta o face o credinta mai aparte fata de credinta in mos craciun. Daca si celelalte credinte in inorogi, zane, spirite etc. ar avea religiile sau sectele lor credeti ca oamenii vor trata credintele respective ca si cea in divinitate?

7 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Dumnezeu, vampiri, spiriduşi, troli, isus, fantoma sfântă, moş crăciun, strigoi, vârcolaci - toate sunt fictive!
Ah... şi să ştii că există credinţe în zeităţi non-creştine de tipul Zoru Astru care sunt mult mai vechi decât însuşi creştinismul şi figuranţii creştini tot nu le tratează cu minimumul de respect.
De ce? Pentru că aşa sunt creştinii! Au senzaţia că ei sunt cei mai tari din parcare.
Eu ca ateu resimt în fiecare zi tirania majorităţii creştine.

HepHap
| HepHap a răspuns:

Desigur. De fapt, spiridusii, sirenele, vampirii etc. sunt crampeie de mitologie locala, din diverse zone ale Europei. Religii expirate, demonetizate, remanente in basme si alte mostre de folclor. Ele au ramas insa la nivel de superstitie, desi Biserica a luptat si inca lupta impotriva lor. Dar, in unele parti ale tarii, oamenii inca cred in "jidovi"("uriasi"), iele, stima apelor, strigoi etc.

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu esti capabil sa intelegi, nu stiu daca la mine te referi, daca te referi la mine, nu ai inteles nimic sau ai inteles totul gresit.Si inca ceva, eu, sa stii ca nu inghit tot ce imi zice Biserica, nu ''iau in carca'' tot ceea ce se spune acolo, sau ce spun preotii sau Sfintii Parinti.Cu unele sunt de acord cu altele nu.Nu pot zice ca sunt un habotnic sau un credincios orb care face ce i se zice, ca asa zice preotul.Eu mai si gandesc. Daca nu te referi la mine, atunci, imi cer scuze.

| Duhovnicul explică:

@AlanTigergerid
nu a fost vorba de tine stai linistit laughing spuneam de intrebarea altuia caruia i-a si fost raportata si stearsa. Nu mi-ai raspuns la un lucru totusi : daca credinta in mos craciun ar implica si lacase de cult, carti sfinte s. a. m. d si ai da de o astfel de persoana i-ai lua credinta mai in serios in loc sa spui ca e nebun si ca asa ceva nu exista?

| laura64 a răspuns:

Da hephap, dupa un pic de carte asimilata am invatat ca in orice legenda e un sambure de adevar.
Ce zici de legendele despre domnitorii nostri, nu-i asa ca sunt basme? Niste neicanimeni le-a inventat la pachet cu acei inaintasi. Stefan cel Mare, aiurea; Vlad Tepes desigur poveste; Romeo si Julieta, nicicand. Ce sa-i faci, unde e multa scoala e si multa prostie uneori.

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Oamenii cred in Dumnezeu(unii) de cand acesta s-a sacrificat pentru noi pe cruce si a savarsit numeroase minuni de aceea se spune ca Dumnezeu a creeat pamantul. Eu zic ca oamenii ar crede in Dumnezeu si daca nu ar exista religie.Cat despre Mos Craciun acesta a existat candva de mult pe vremea lui Iisus si era un om rau si nu a vrut sa o primeasca pe Fecioara Maria in casa la el iar aceasta a nascut in grajd iar omul cand a vazut ca cel nascut era Fiul lui Dumnezeu sa cait asa de tare ca a facut cadouri in noaptea nasterii lui Iisus la toti copii din sat si de atunci sa pastrat traditiaca parintii sa faca cadouri de caraciun copiilor si sa le spuna ca moscraciun a fost. Iar spiridusii si celelalte sun basme si inventii.

| DragonWyrm a răspuns:

Dumnezeu exista cu adevarat, ca dovada suntem noi intocmai ca asemanarea lui, pamantul creat, si animalele cu obiceiurile lor bine gandite. Pentru cei care nu cred va pun o intrebare.
Cum va explicati ca atunci cand noi, crestinii, ne rugam si primim?
Daca ati incercat si voi si nu a mers e de vina e credinta mica pe care o aveti. Credinta e o virtute foarte importanta. Daca aveti intrebari intrebatima la profilul meu personal.
Si imcercat sa credeti, ca astfel si frica de Dumnezeu va aparea si veti primi intelepciune si toate cele necesare vi se vor adauga voua.
Daca nu credeti, spuneti-mi, ce scop aveti in viata, unde veti ajunge cand veti murii, cine a creat pana si protozoarele din nimic, cine putea sa faca micrioorganismele, ca din nimic nu se pot face singure, cine va creat pe voi?
Iar cat timp il am pe Dumnezeu pot sa spun ca sunt crestin, si ma maresc cu asta, si strig in gura mare
NIHIL SINE DEO!, NIHIL SINE DEO!, NIHIL SINE DEO!, NIHIL SINE DEO!
Sa stiti ca daca radeti de noi, noi vom indura, ca scris este ca vom fi batjocoriti ca Mantuitorul. Iar daca ati fost botezati in numele unei religii trebuie sa o respectati ori ce ar fi, ca daca nu pierzarea este a voastra. Si daca nu credeti, este de fapt diavolul ce vrea sa va faca asta, ca in final sa muriti in vapaia cea mai incinsa.
Cat despre creaturile legendare bune spun ca in orice exista un pic de adevar, iar despre cele rele si despre cele neo-legendare este de fapt diavolul.
Vampirii, chupacabra, etc este doar el care vrea sa va faca sa inebuniti si sa nu credeti in spusele bisericii.
Si tineti minte ca daca sunteti botezati, trebuie sa credeti cu adevarat in Sfanta Treime ca daca nu veti ajunge in Iad si vai ce e acolo. Si sfantul apostolul Pavel nu a crezut si astazi e un mare apostol caruia ne rugam.
Iar daca nu ati fost botezati, moartea va asteapta, dar nu in iad sau rai, ci nicaieri, ca si cum ai dormii etern.
Si daca credeti in reincarnare aveti grija, ca potrivit spuselor ei omul se reincarneaza in alt om, in animal, sau planta, iar atunci cand mancati rosii, castraveti friptura si altele s-ar putea sa mancati un geniu, ca Mihai Eminescu, Stefan cel Mare... Asa ca nu credeti in reincarnare.

Tineti minte
NIHIL SINE DEO!, NIHIL SINE DEO!, NIHIL SINE DEO!