| Aicilef a întrebat:

Credeti ca se prind blestemele de o persoana? eu stiu un caz sh ma intreb daca este posibil sa fie din cauza blestemului sau din alt motiv? va rog sa ma ajutati cu raspunsuri bune!

Răspuns Câştigător
| adrian_6103 a răspuns:

Aici tratezi un argument (blestemul)privit din doua aspecte :

1) Din punct de vedere religios stim cu toti ca Dumnezeu este dragoste nu? si nu ingaduie sa se faca rau.
De la Geneza pana la Matei si de la Matei pana la Apocalipsa Dumnezeu ne vorbeste numai despre iubire in toata creatia lui.

Dar :Al doilea aspect si trebuie sa fim foarte atenti aici este acela al nostru, al oamenilor in general. Mai bine spus a lui Satana care vrea cu tota puterea lui si a ingerilor care ia atras de partea lui sa dobandeasca cat mai multe suflete. Mergem in Matei capitolul 12 versetele :42, 43, 44, 45.

Împărăteasa de la miazăzi se va scula alături de neamul acesta, în ziua judecăţii, şi-l va osândi, pentru că ea a venit de la marginile pământului ca să audă înţelepciunea lui Solomon; şi iată că aici este Unul mai mare decât Solomon.

Duhul necurat, când a ieşit dintr-un om, umblă prin locuri fără apă, căutând odihnă, şi n-o găseşte.

Atunci zice: „Mă voi întoarce în casa mea, de unde am ieşit. Şi, când vine în ea, o găseşte goală, măturată şi împodobită.

Atunci se duce şi ia cu el alte şapte duhuri mai rele decât el: intră în casă, locuiesc acolo, şi starea din urmă a omului acestuia ajunge mai rea decât cea dintâi. Tocmai aşa se va întâmpla şi cu acest neam viclean."

Acum f3f3 vreau sa-ti spun o intamplare adevarata ca sa ne apropiem mai mult de cazul tau.

Mergeam la Roma cu un grup de prieteni pentru o conferinta religioasa, desi sincer iti spun ca in timpul acela nu ma interesa asa de mult, dar pofta vine mancand nu? pe drum spre Roma ne-am dat in subiect de blesteme si despre provenienta lor. Ajunsi la Roma un prieten italian vrea sa-mi demonstreze intr-un magazin ceva :Am intrat si dupa 5 minute apare o persoana cu cercei in nas, si mai peste toata fata, Ciao, Ciao si ne ia de ne conduce la subsolul magazinului. Acolo era toti pereti de icoane cu Satana si jertfe de la animale sau mai bine zis sangele lor (animalelor). Invocau acest spirit satanic ca si cum noi am merge si ne-am ruga la Dumnezeu. Lasand deoparte povestea aceasta, cred ca toti dintre noi posedam acest spirit malefic in adancul nostru, si atunci cand dam Dracului pe o persoana si insistam asupra lui sau cand ii dorim raul, se prea pote sa se inplineasca. Atunci Dumnezeu nu mai poate interveni in vointa noastra este scris :Eu nu pot interveni in viata voastra daca voi nu ma acceptati.

Deci nu va preocupati, in lumea aceasta este cineva care ne face rau sau vrea sa ne atraga de partea lui si cateodata chiar reuseste iar acela este Satana. Am putea spune ca toti santem blestemati dar acum pe pamant exista o speranta si aceea ca acolo sus pe munte cineva ISUS a murit pentru noi si prin sangele lui noi ne-am spalat de blestemele omeniri si a lui satana, dar alegerea apartine omuli, de care parte vrea sa stea.

Multe căi i se par bune omului, dar la urmă duc la moarte.

Proverbi 16:25

13 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

In cel mai nimerit caz sa fie vorba de autosugestie. In rest doar prostanacii mai cred asa ceva si in general persoanele de la tara in mod direct cei mai in varsta care au prostul obicei sa mai sperie si copiii cu nerozia lor.

| Duhovnicul a răspuns:

Nu exista blesteme. Cunosti un caz? De coincidente nu ai auzit? Probabil ca daca iti voi spune ca voi pune un blestem asupra ta si maine - poimaine cand ai sa te impiedici din greseala si ai sa cazi de pe o scara o sa ma injuri pe mine ca te-am blestemat si s-a prins.

soothe
| soothe a răspuns:

Da. Si la Carte spune: La inceput a fost cuvantul. Nu numai cuvantul insa si intentia de a face rau. Asa cum unii oameni sunt pasionati in a face bine si emana energie pozitiva asa sunt si oameni care fac rau. Din rautate, din razbunare, din distractie, din a-si manifesta Puterea si a demonstra ca o au. Credeti ce vreti.

| oz a răspuns:

Blesteme?
Mintea mea, sincer, nu poate sa inteleaga, cum, niste vorbe, pot afecta viata cuiva.Chiar ma stapanesc sa nu iau in ras chestiile de genul deochi, blestem, vraji, datu' n' carti etc.Si nu inteleg cum cineva poate sa creada...
Cred ca se fac foarte multi bani pe carca naivilor...

| Marcian a răspuns:

Partea cea mai putin plauzibila a paranormalului este reprezentata de blesteme.Nu cred in blesteme.

Răspuns utilizator avertizat
| NoKidding a răspuns:

Mai intai documentati-va fratilor si dupa aia spuneti ca nu exista asa ceva. Spuneti ca nu exista fara sa stiti nimic despre asa ceva...aiurea.

| profudereligie a răspuns:

Blestemul este un procedeu magic, blamat de religiile actuale deoarece pleacă de la o intenţie condamnabilă, de a dori răul cuiva.
Faptul că se invocă diferite forţe sau se spun diferite lucruri nu înseamnă că există vreun adevăr obiectiv în blestem. Blestemul nu există în realitate. Dar dacă persoana blestemată află este nociv pentru că ştie că cineva anume îi doreşte răul şi analizează întâmplările ulterioare prin prisma existenţei respectivului blestem.
Altfel spus, dacă şti că ai fost blestemat şi crezi că se prinde blestemul vei trăi cu această frică, dar de fapt eşti doar superstiţios. Dacă nu, nu e nici o problemă, indiferent cine şi cum te-a blestemat.
În temă: http://profudereligie.blogspot.com/......getic.html

| DanielJackson a răspuns:

,, lumea zace in cel rau" zice biblia, deci diavolul e sefu'. deci e posibil. insa antidotul e credinta ca omu e facut,, dupa chipul si asemanarea li Dumnezeu", deci mai puternic decat diavolul si capabil sa reziste unui blestem

| rain a răspuns:

Trebuie sa fi redus mintal sa crezi ca te poate afecta un blestem. Si cu asta am spus tot.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Da.
Deuteronomul 11:21-28
Iată, pun azi înaintea voastră binecuvântarea şi blestemul:

27 binecuvântarea, dacă veţi asculta de poruncile Domnului Dumnezeului vostru pe care vi le dau în ziua aceasta;
28 blestemul, dacă nu veţi asculta de poruncile Domnului Dumnezeului vostru şi dacă vă veţi abate de la calea pe care v-o dau în ziua aceasta şi vă veţi duce după alţi dumnezei pe care nu-i cunoaşteţi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Blestemele parintilor aruncate copiilor se prind. celelalte nu.fiindca nu e este nici unul mai bun decat altul pe pamant.omul la manie spune multe si dupa aia regreta.de aia e buna stapanirea si intelegerea si iertarea. daca s-ar duce la dracu fiecare in viata de cate a fost trimis, iti dai seama? dumnezeu nu permite asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De blesteme inca nu m-am convins dar faza cu " gura aurita " este testata si functioneaza! Cum? Probabil este premonitie!