| alma a întrebat:

"Sunt simple coincidente sau bletemul exista"? Voi ce parere aveti despre mormantul lui Tutankamon, credeti ca intr-adevar moartea celor care au avut un contact cu mormantul lui au murit din cauza blestemului sau doar o simpla coincidenta? Eu nu stiu ce sa cred

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am auzit ca vechii egipteni au pus ceva praf otravitor; familia, rudele celor inmormantati au pus ceva acolo, in cripta, nu stiu, otrava, ceva plante otravite. Faceau asta ca sa nu fie pradate mormintele, acestea fiind pline de aur si bogatii.Si uite ca otrava exista si astazi, am auzit si eu ca au murit multi, un grup intreg care s-a bagat inauntru in cripta.Chiar coincidente nu au cum sa fie, ar fi prea de tot. Tu ce crezi?

5 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Mie una mi`e frica de realitate si stiu ca dorm bine noaptea daca nu aflu...

| micurutza2005 a răspuns:

Eu ma gandesc ca ceva tot exista referitor la un blestem cine poate stii exact dar faze cu otrava de plante eu nu cred ca mai exista de atatia mii de ani acele plante sa mai aiba putere sau ciuperci pe pereti care sa dea chiar moarte iar nu cred cum sa reziste acele ciuperci atata cu ce se hranesc, si ce alte morminte si cavouri nu exista si nu au nimic de genul asta si nu a murit nimeni ca a intrat in ele, ce poate fi atat de toxic inauntru incat sa provoace moartea. eu totusi cred mai mult in blesteme care uneori sunt mai puternice ca altceva si foarte incarcate de energie negativa care da, poate distruge la un moment dat. eu asta cred.

| giovana a răspuns:

Nu, nu din cauza blestemului. Gandeste-te... un spatiu inchis, mii de ani, cu un cadavru, materiale de imbalsamat, si alte multe "chestii" puse in acel mormant, in combinatie cu umezeala, ce spori, mucegaiuri sau alte minuni periculoase pot dezvolta. Intrand acolo si respirand iti pot afecta plamanii sau stiu eu ce...
Asta cred eu.

| Bianca_4346 a răspuns:

Este doar o coincidenta... lordul carnarvon a murit pentru ca avea pneumonie iar howard carter a avut o moarte naturala, se spunea ca a fost ciupit de o insecta foarte periculoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a scris de atitea ori despre ciupercile de pe pereti care emanau in atmosfera mormintului o substanta nociva cel mai probabil antrax...