| chiftelutacrocanta a întrebat:

Credeti ca starea psihica pe care o avem asupra banilor pe care ii avem influenteaza trecerea lor rapida sau usoara? Am observat ca atunci cand am 10 lei si am o stare psihica multumita banii nu trec atat de repede si cand am 100 lei si am o stare psihica nemultumita si lacoma banii trec, trec foarte repede.Chiar si cu timpul stau lucrurile asa, cand ma gandesc ca timpul trece repede, el chiar trece repede.Cand ma gandesc ca totul se misca repede,parca vad lumea din jur ca se misca foarte repede,deci totul se misca chiar foarte repede. Oare starea noastra psihica influenteaza trecerea timpului,viteza cu care se misca lumea din jur,trecerea rapida sau usoara a banilor pe care ii avem si alte chestii? Oricum, eu nu ma refer la starea psihica constienta neaparat, oricum in lipsa constientului creierul tot gandeste.Voi ce credeti?

12 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

La mine este pe invers, in sensul, cand am 10 Euro ma simt neputincioasa, cu moralul scazut, dar cand vine ziua de salariul, ma simt mai sigura pe mine si o stare de pozitiva.

| RAY a răspuns:

Placerea vine din creier, banii provoaca placere =dopamina in creier simplu, e ca daca ma gandesc eu sa manc dulciuri ca deja simt o placere numa la acel gand

| T0T a răspuns:

Păi noi suntem cei ce percepem lumea deci e normal ca starea psihică să și influențeze lucrurile din jurul nostru.

| Mayhem666 a răspuns:

Da-mi si mie 10.000 de euro, ca sa vad si eu ce stare psihica o sa am, si sa vad, daca banii o sa se duca repede sau incet laughing

Răspuns utilizator avertizat
| OoBunnyoO a răspuns:

Eu cheltuiesc bani indiferent de starea pe care o am. Daca sunt trista cheltuiesc banii ca sa ma simt mai bine, cand sunt vesela cheltuiesc banii pentru ca ma simt bine. La mine depinde de suma de bani. Daca am 10 lei si stiu ca trebuie sa supravietuiesc din ei o saptamana, normal ca nu ii mai cheltuiesc pentru ca ma gandesc ca s-ar putea sa am nevoie de ei. Daca am mai mult si stiu ca nu am nevoie de ei, ii cheltuiesc imediat. Dupa cum vezi, starea de spirit are foarte putin de-a face cu viteza cu care se duc banii.

Cat despre starea psihica pe care o avem, da, influenteaza felul in care percepem tot ceea ne inconjoara.

Răspuns utilizator avertizat
| August99 a răspuns:

Nu stiu despre tine dar eu cand am 100 de lei si am o stare psihica buna ii cheltuiesc pe ce apuc

Răspuns utilizator avertizat
| August99 a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Nu laughing
Ma refer ca daca am o stare buna zic hai sa cumpar ce vrea inima mea banii vin si se duc oricum.