| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca teoria conform careia traim intr-un Univers Holograma este adevarata?

Răspuns Câştigător
| Prezidentul a răspuns:

Nu. A facut cineva o poezie si acum stam toti sa o intelegem...

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu personal cred ca traim intro iluzie de asta viata care o traim e 1% din ce e cu adevarat realitatea care ne inconjuara, creierul ne da iluzia ca existam intro realitate materiala, reala cand de fapt un atom e de fapt gol, ne nastem, traim, murim, moartea e starea naturala a materiei nu viata

| T0T a răspuns:

În ceea ce privește universul sau apariția acestuia nu prea avem certitudini. Neavând aceste certitudini ne punem în minte diferite teorii, unele care au o bază mai solidă și altele care după mine cam fac parte din domeniul SF. Din punctul meu de vedere, această teorie este un basm SF. E doar opinia mea, nu este o certitudine, ca să nu se trezească unu' să mă numească Mafalda.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

Stiu.Teoria seamana cu Matrix. laughing

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Probabil și de acolo s-au și inspirat acei "cercetători". Mai degrabă domeniul care li s-ar potrivi mult mai mult ar fi literatura. Acolo ar putea scrie nuvele, romane SF, și cine știe, dacă dau dovadă de puțin mai multă creativitate, vor avea și succes.

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

De obicei SF-urile sunt printre cartile preferate de public.Fiind japonezi, ar putea face si anime-uri.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Ar fi frumos. Ar putea avea mult mai mult succes, să ajungă mult mai cunoscute aceste concepte prin acest mod. Dacă sunt oameni deștepți...Vor deveni oameni fericiți, cunoscuți și bogați.

| sublime89 a răspuns:

Daca totul ar fi doar o iluzie, ne-ar fi extrem de greu, daca nu chiar imposibil, sa ne dam seama de asta. Ar fi ca si cum le-ai cere unor personaje dintr-un joc video sa-si dea seama ce sunt si unde se afla. Dar macar noi suntem capabili sa ne intrebam asta, ceea ce poate indica faptul ca nu traim intr-un Univers holograma. Dar cine stie, poate in viitorul indepartat vom putea si noi crea realitati virtuale atat de complexe incat personajele din ele sa-si puna intrebari existentiale. Dar aici deja intram in domeniul SF.

| MskDesign a răspuns:

Este o teorie nedemonstrata si chiar mi se pare o prostie.

| TiberiuFasole a răspuns:

Nu, nu cred, mi se pare o prostie. Nu ti se pare ciudat ca cele mai multe teorii sunt date de japonezi, dar totusi ei castiga rar un premiu? Si cum sa crezi ca tot universul e o holograma, si noi suntem? O nu, atunci cum simtit durerea?

| RAY a răspuns (pentru TiberiuFasole):

Durerea este data de creier nu de realitatea inconjuratoare, durerea este o iluzie a minti noastre ca si placerea

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Dovada face diferenta.