| DOOOPX a întrebat:

Ce parere aveti despre teoria lui Yoshifumi Hyakutake, Universul e o holograma?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu nu am pareri am dovezi, in prezent nu exista nici o dovada ca ar fi

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Poti transpune holografic elemente inexistente? normal ca este o certitudine materiala care emite radiatii cu spectru larg

| ziftode a răspuns:

Stiu teoria, mi se pare foarte interesanta, dar am doua probleme "mici rauuuu"
1. mi se pare ca suntem foarte, foarte departe ca respectiva teorie sa poata fi dovedita, cu atat mai mult sa poata fi si folosita la ceva
2. eu personal fac parte din universul asta, dar nu prea ma simt holograma, si chiar daca teoria ar fi dovedita maine, tot mi-ar trebui sa mananc... holograme, altfel mor de foame

| Darkmagic a răspuns:

Cu privire la "universul holografic" am dat un raspuns aici:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/16067142/
TPU chiar NU e locul unei astfel de intrebari, si asta nu pentru ca nu cred eu inca intr-o astfel de teorie, ci doar pentru ca ea implica prea multe speculatii, ARE, prea multe necunoscute si se serveste de "halci" intregi din aproape toate ramurile fizicii, pentru a "explica" IN...PROZA...faptul ca suntem holograme. :)
Pe bune? :D
"Orizontul de eveniment al unei gauri negre - principiul incertitudinii, si ale sale particule virtuale si reale"?
Am mai dat raspunsul asta de 300 de ori:
https://www.tpu.ro/go-to-answer/11730825/
"Spatiul gol" al atomilor?
https://www.tpu.ro/go-to-answer/15013705/
Cam ce mai presupune?
"Principiul de non-localitate" experimentat de Aspect, si unde John Bell interpreteza intr-o maniera proprie Experimentul Einstein-Podolsky-Rosen?
Daca se descopera din CE "material" este format spatiul, (din moment ce este deformat de masa), avem si "instantaneitatea"
principiului non-localitatii, prin prisma "materialului" in care sunt prinse respectivele particule.
Woop's! :D
Asta presupune si ideea de Timp "instantaneu"?
O "aglomerare" care inglobeaza trecut-prezent-viitor, si scoate in afara legii definitii ca "liberul arbitru"?
Mai are F. putin, si introduce un Creator.
Ce facem bai dom'le cu ateismul? :D
Nu cred ca ai inteles foarte exact ce am scris, dar o sa dau mai mult credit Teoriei Universului Holografic, cand va explica cum functioneaza gravitatia intr-o reflexie a unui univers plat fara gravitatie, sau cand initiatorii vor elabora primele ecuatii, ca in ORICE Teorie care se respecta.
Asa...din povesti, sunt convins ca s-a inteles de multi... "ca'n tren"!
Mi-a placut Star Wars, dar ipotezele lui Hyakutake, Maldacena, Bohm sau Aspect prea aduc a..."Forta" atot-conducatoare. :D

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur că da. Și proiectoarele sunt poziționate în cea mai apropiată galaxie, Andromeda. Ironic de amuzant, nu?

| KKronstadt a răspuns:

Este doar o simpla parere, a unui simplu om.