| RAY a întrebat:

Credeti ca traiti intr-o holograma si ca totul este o iluzie?

9 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Dacă asta e o iluzie, nu vreau să știu cum arată realitatea!
Mi-a plăcut articolul ăsta, în care sunt prezentate argumente pro și contra acestei idei.
http://www.descopera.ro/......o-simulare
Eu nu cred că e o simulare/iluzie dar mă gândesc tot mai des dacă Aldous Huxley n-avea cumva dreptate când se întreba:
De unde ştim că pământul nu e infernul altei planete?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu... si cum adica holograma?
Bine, partea cu iluzia este adevarata. Alergand dupa idealuri... fiecare traieste intr-o iluzie. Nici nu stiu care e realitatea sau cum ar trebui sa fie.

| RAY explică (pentru DoarBogdan):

Ai vazut matrix?

| DoarBogdan a răspuns (pentru RAY):

A... dar e doar un film.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Viata e de rahat, nu te mai stresa asa.

| Theo94 a răspuns:

Daca realitatea pe care o percepem nu este decat o simulare sigur computerul, mecanismul, entitatea, constiinta, etc. care genereaza simularea este extrem de complex, avansat, cu mult peste capacitatea noastra de intelegere de acum.

Daca eu crede sau nu, nu stiu.

| RAY explică (pentru Theo94):

Ca sa crezi nu ai nevoie de dovezi, poti crede in absolut orice

| Theo94 a răspuns (pentru Theo94):

Cred*

| Dandinelle a răspuns:

Inca nu-mi pot explica partea materiala adica: ce simti cand atingi ceva. Aerul care il respiri, mirosurile. Daca suntem intr-o stare vegetativa si doar mintea noastra comuna formeaza realitatea asta. Atunci este atat de concentrata incat matrixul asta chiar functioneaza.
As vrea sa cred ca traim intr-o holograma sau un continuum de timp si spatiu total diferit de ce am invatat in scoala.