| doarUnCopilprost a întrebat:

Credeti ca totul este iluzie?

Răspuns Câştigător
| TrăieşteClipa a răspuns:

Cam asa ceva.

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde ce incluzi in acest tot de care vorbesti.

| RAY a răspuns:

Cred ca fetele sunt o iluzie ca prea frumoase sunt, acuma cu viata nu stiu eu cand fac sex simt placere desi e real

| T0T a răspuns:

Nu.

| sublime89 a răspuns:

Eu cred ca, din punctul nostru de vedere cel putin, totul e cat se poate de real. Daca totul ar fi o iluzie, nu stiu daca ar exista reguli in lumea asta. De exemplu, cand iti moare cineva drag, poti sa spui ca nu e real? Sigur pare foarte real. Daca ar fi totul o iluzie, atunci si moartea acelui om ar fi tot imaginara. Ar insemna asta ca de fapt nu a murit? Intr-o astfel de situatie, ne-am dori enorm de mult ca totul sa fie doar in mintea noastra. Dar realitatea nu tine cont de dorintele noastre. Cineva spunea ca realitatea e acel lucru care ramane la fel, indiferent de dorintele noastre. Tocmai de aceea, nu vei reusi sa anulezi realitatea mortii acelui om la care ai tinut, oricat de mult ti-ai dori sa-l vezi ca se ridica si umbla.
De asemenea, daca totul e o iluzie, atunci noi de unde am aparut? Unii spun ca Universul nici nu exista, si ca de fapt noi ni-l imaginam. Dar daca Universul nu a existat inainte ca noi sa ni-l imaginam, atunci cum se face ca am putut sa aparem pe aceasta planeta? Ceva a trebuit sa existe cu adevarat ca sa putem noi exista. Noi am evoluat din alte animale, pe aceasta planeta, in acest univers. Daca acele animale sunt doar in imaginatia noastra, atunci inseamna ca ele nu au existat niciodata in realitate. Asta ar fi insemnat sa nu avem din ce sa evoluam, deci nici noi n-am fi existat. E la fel cu planeta sau universul. Daca planeta n-ar fi existat cu adevarat inaintea noastra, noi n-am fi avut unde sa evoluam. Si bineinteles, daca Universul n-ar fi existat inaintea Pamantului, atunci Pamantul nu ar fi avut cum sa se formeze si sa existe.

| mentholinks a răspuns:

Daca totul ar fi iluzie ar insemna ca tu sa existi doar in mintea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oricum nu conteaza. a fi sau a nu fi... poate asta voia sa zica saracul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde din ce unghi privesti. Eu deocamdata vad realitatea.

| hypothesis a răspuns:

E cat se poate de real.

| EVOLUTION_5448 a răspuns:

Totul este iluzie si iluzia e totul.

| godless1859 a răspuns:

Da

| ionut2000000 a răspuns:

Lumea reala nu este o iluzie, este reala!

| vaporwave a răspuns (pentru ionut2000000):

De ce? de unde stii? de unde ti-ai putea da seama?
raspunsul tau m-a amuzat la culme

cat despre intrebarea OP-ului, m-am gandit de mai multe ori la asta, dar chiar nu stiu ce sa zic. e faptul ca raspund acum la intrebarea asta o iluzie? pana si faptul ca tu ai pus intrebarea? sau tot site-ul? prea multe intrebari si mie mi-e prea somn

| ionut2000000 a răspuns:

Intrebarea asta imi da dureri de cap si nu inteleg de ce au zis toti ca totul este o iluzie, o iluzie a ce ar trebui sa fie, o iluzie a nimicului? pai in primul rand lumea a fost contruita de Dumnezeu, auzi ca o iluzielaughing

| ionut2000000 a răspuns (pentru ionut2000000):

Cand esti obosit poate totul e o iluzielaughing