| DJohnny a întrebat:

Voi ce credeti? Timpul chiar exista sau este doar o iluzie?

11 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Daca timpul nu eixsta 90% din fizica este buna de aruncat la gunoi.

| Wehrmacht a răspuns:

Timp...este o denumire data de om.Trebuie sa masori cu ceva durata a...ceva.Asa ca am dat denumirile de zile,ore,minute, secunde, luni, ani, etc. Puteam sa spunem foare usor si ca o zi are 2 ore.Si o ora mai multe secunde si tot asa.
Sa zicem ca sunt 2 specii:

Oameni si specia x.
Luam si un obiect cu durata de viata z.
Sa zicem ca pentru oameni acea durata este 2 zile.
Pentru specia x este de 7 zile.
Dar totusi acel obiect dureaza tot acelasi timp, indiferent de unitatile de masura pe care le-ar folosi cele 2 specii.
Deci timpul(ca durata a ceva) exista.N-ai cum sa negi asta. Exemplu : obiectul a a aparut. Obiectul a a disparut.Nu are o durata in care a fost prezent? Deci ala este timpul.
Discutabile sunt unitatile de masura pe care le folosim.
Un an are x zile.Atat este rotatia planetei P in jurul unei stele.
Daca te duci pe alta planeta si masori zilele ca avand 24 ore, fiecare ora 60 minute, etc poate acolo o rotatie a acelei planeta in jurul stelei ei o sa aiba mai multi ani sau mai putin de un an.Dar asta este unitatea noastra de masura de pe planeta noastra.1 an uman care are 365/366 zile, o zi umana are 24 ore, o ora umana 60 secunde umane, etc pe care le masuram cu ce avem noi pentru a masura timpul.

Depinde de unitatile de masura folosite. Daca acestea nu mai aveau nici o legatura cu miscarea in jurul Soarelui sau cu altceva de genul asta nici nu cred ca ne-am mai fi pus intrebarea asta.

| Frank51 a răspuns:

Timpul chiar exista, din cate stim, si sunt multi cercetatori si fizicieni care demonstreaza asta, nu ne punem noi cu mintea lorwinking asa ca... EXISTA

| Exilee a răspuns:

Atomul de Cesiu "spune" ca da big grin

| suffarstar a răspuns:

Nu e o iluzie. Timpul e subiectiv(asa cum il percepem noi, in moduri diferite) si universal(care se misca uniform ).
Despre timpul universal nu sunt asa multe de spus, el este determinat de miscarea pamantului, a lunii, a ceasului de bucatarie...
Timpul subiectiv e mai complicat pentru ca tine de perceptia personala si aici intervin mai multi factori. De exemplu cand esti la scoala si aia 7 ore, alea 7 ore se scurg foarte greu,abia trec,dar daca faci ceva ce iti place,sa zicem iesi cu iubita timpul trece imediat. Cand eram de cativa anisori,parca aveam tot timpul din lume,trecea o zi foarte greu,ma duceam la gradinita,apoi acasa ma jucam,ieseam afara,intram in casa,apoi trecea mult timp pana ma culcam. Cel putin asa mi se parea. Fiecare zi era speciala si trecea greu chiar daca eram ocupat. Asta pentru ca acumulam informatii noi. De asta cu cat imbatranim cu atat ni se pare ca timpul zboara mai repede,fiindca suntem familiarizati cu lucrurile,nu mai sunt multe noi iar creierul s-a
"lenevit". Cand suntem mici suntem dornici sa desoperim,curiosi,creierul este pus la munca si percepe timpul mai greu. Asa si cand dormi. nu simti cand trece timpul,fiindca partea constienta este adormita. De aceea este bine sa facem multe lucruri diferite in fiecare zi,pentru ca viata sa nu se transforeme intr-o monotonie.
S-a observat ca unele persoane in fata pericolului percep timpul mai greu, apare o cantitate uriasa de informatii, creierul e bombardat cu impulsuri si refleze astfel incat " vad " actiunea in " slow motion". Cel putin asta am gasit mai demult pe niste site-uri stiintfice si astfel explicau ei aceste " fenomene".
Timpul exista, la fel cum exista si materia, suntem facuti din spatiu si timp. Asta e dimensiunea noastra.

| Darkmagic a răspuns:

Poftim:
http://www.tpu.ro/go-to-answer/8188161/
Ce e timpul... :)

| 0x11111051 a răspuns:

Timpul e o chestie tare interesanta. 1 minut = 60 de secunde aici pe pamint. Dar cu cit mai mult ne apropiem de Gaura Neagra, cu atit mai mult timpul curge mai greu. Spre exemplu

2 Gemeni (A si B)

Geamanul B il trimitem in spatiu.
Geamanul A ramine pe Terra.

--- peste 70 de ani

Geamanul B vine pe pamint fiind adolescent
Geamanul A este deja batrin.

De fapt aceasta este o teorie iar ea a fost conceputa de un fizician irlandez.

Nu stiu cit e de "adevarata" chestia asta.

| LotusRadioactiv a răspuns (pentru 0x11111051):

Din cauza vitezei de absorbtie a gaurii negre. Planetele se misca mult mai repede si astfel apare teoria relativitatii.

| BlueViP a răspuns:

Timpul exista, dar poate ca nu este ceea ce stim noi. De fapt ce exista si ce nu in lumea asta? Timpul este o scurgere implacabila a vietii, a evenimentelor, a existentei.

| MJlover a răspuns:

Timpul este unul din conceptele fundamentale ale fizicii și filosofiei. Este o măsură a duratei evenimentelor și are diferite înțelesuri în funcție de contextul în care este definit. În fizică, timpul este o dimensiune a naturii și poate fi văzută ca o măsură a schimbării. În accepția fizicii clasice, timpul este un continuu. Fizica modernă (mai precis, teoria mecanicii cuantice) dispută însă această calitate, sugerând că ar exista doar continuu spațiu-timp. În filosofie, timpul este definit ca un flux neîntrerupt, ireversibil, care nu poate curge decât într-o singură direcție. Este deci un continuu în care evenimentele se succed de la trecut, prin prezent spre viitor și în cadrul căruia se desfășoară toate procesele din natură. Definirea cu exactitate a timpului este o sarcină dificilă, atât în filozofie cât și în știință. Timpul este o noțiune primară (care nu se definește, ci este percepută prin simțuri; v. mai jos) și corelată cu cea de eveniment. Percepția umană sesizează ordinea în timp a evenimentelor

| sabin89 a răspuns (pentru MJlover):

"(v. mai jos)" - ce sa vada mai jos?!