| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca unirea galaxiei noastre cu Andromeda ne va ucide?
Sau pana atunci o sa fim plecati de mult pe alta planeta, in alta galaxie?

10 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Chiar crezi că poate să anticipeze cineva ce se va întâmpla peste 4 miliarde de ani?

Este posibil ca peste 4 miliarde de ani Pământul sa fi dispărut deja de 3 miliarde de ani, iar omenirea de 3.999.990.000 de ani.

Soarta omenirii va fi determinată de evenimente infinit mai mici decât ciocnirea a doua galaxii peste 4 miliarde de ani.

| anonim_4396 explică (pentru johnnny123):

Da, e posibil si asta

| Stell99 a răspuns:

Distantele dintre stele sunt foarte mari motiv pentru care absolut nici un sistem solar nu va intra in coliziune cu altul.Sansele sunt practic nule raportatla distanta de zeci de ani lumina dintre ele.Cu siguranta ca centurile imense de asteroizi vor intra in coliziune dar asta nu va afecta formele de viata aflate pe anumite planete motiv pentru care centurile de asteroizi care se vor intersecta sunt in afara sistemelor solare si la mare distanta de ele.

Oameni nu vor mai exista peste 4 miliarde de ani.
Avand in vedere ca ne putem arunca in aer in orice secunda cu armamentul de 30.000 - 40.000 bombe atomice tot ce poti sa faci este sa pretuiesti fiecare secunda pe care o traiesti pe aceasta planeta.

Salut

| RandomStudent a răspuns:

Ciocnirea Galaxiei Andromeda cu calea lactee se va intampla in ~4miliarde de ani, dar cu toate ca se vor ciocni probabil noi vom supravietuii deoarece distantele dintre stele sunt foarte mari, iar cerul in timpul acela va fi foarte luminos pe timp de noapte.

| Bit74 a răspuns:

Cu siguranta ne va ucide

| anonim_4396 explică (pentru Bit74):

Macar te gandesti ce avansati o sa fim peste 4 miliarde de ani?
Sau zici fara sa stii?

| Bit74 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai calm ca vei murii inainte sa aflii deci tu macar gandestii inainte sa vb?

| anonim_4396 explică (pentru Bit74):

De obicei nu

| Andrei10912 a răspuns:

Avănd în vedere ce technologie avem azi peste 40-30 de ani o să scăpam cu viața cu navele care o să se inventeze și "poate" o să traim pe altă planetă.

| anonim_4396 explică (pentru Andrei10912):

Nu o sa se uneasca acum, ci peste 4 miliarde de ani40
In 30-40 de ani n-o sa fim asa avansati sa calatorim cu o viteza asa mare